Ranní zpráva z finančního trhu 6.8.2019

10:55 | B Z | Diskuze

Německé tovární objednávky pozitivně překvapily

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Tovární objednávky v německém průmyslu zaznamenaly v červnu oživení. Druhé čtvrtletí však už od propadu produkce nezachrání a ani prázdninové měsíce zlepšení nepřinesou. Pokles průmyslové produkce ukáží i tuzemská čísla. To naznačují předstihové ukazatele a slabší výroba aut. Zahraniční obchod by však měl pokračovat v rekordních číslech. Očekáváme další eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou.

 

Další eskalace obchodních válek na dohled

V reakci na včerejší oslabení čínské měny americká vláda označila Čínu za měnového manipulátora. Oficiální prohlášení přišlo nad rámec standardního pololetního reportu, který eviduje tyto země. Tento krok může vzápětí přinést i konkrétní kroky americké vlády. Jednou z variant je, že začnou intervenovat i samotné Spojené státy, aby vyrovnaly umělé zvýhodnění čínského zahraničního obchodu. Podle nás však dojde spíše k dalším omezením na čínský export. Německé tovární objednávky v červnu meziměsíčně vzrostly o 2,5 %, což znamená návrat k růstu po květnovém propadu. V celkovém pohledu tak tovární objednávky ve druhém čtvrtletí poklesly o 1,4 % q/q a od začátku roku 2018 vzrostly pouze v závěru minulého roku. Zítřejší čísla za celkový průmyslový sektor tak přinesou jen mírné zlepšení oproti květnu. 

 

Důvěra investorů je nejnižší za posledních pět let

Důvěra investorů v eurozóně se v červenci propadla na nejnižší hodnoty za necelých pět let. Důvody jsou již tradičně obchodní války mezi Amerikou a Čínou. Zároveň investory znervózňuje výkon německé ekonomiky, která ani ve druhém čtvrtletí nevykazuje známky citelného oživení a další mezikvartální pokles se zdá být nevyhnutelný. Vnímání německé ekonomiky nepodpořil ani PMI ze sektoru služeb, který v červenci významně poklesl. Doposud to přitom byl právě sektor služeb, který držel celkový index vysoko nad hranicí recese.

 

Průmyslová produkce v červnu výrazně zpomalila

Dnes korunu a lokální trh čeká sada tuzemských dat. Hlavní pozornost bude mít červnová průmyslová výroba. Očekáváme, že meziročně produkce poklesla, čemuž nasvědčují předstihové ukazatele, o jeden pracovní den kratší měsíc a nižší výroba aut. Dále vychází statistika stavebnictví a zahraničního obchodu. Zatímco stavební produkce dále zpomaluje pod tlakem nedostatečných kapacit ekonomiky, exportérům se i nadále daří.

 

Koruna pod tlakem oslabení čínského renmimbi

Včerejší obchodování bylo primárně definováno děním v Číně. Čínský renmimbi oslabil vůči dolaru na nejslabší hodnoty od roku 2008, což vyvolalo obavy investorů z další eskalace obchodních válek. Přitom jenom před pár dny americký prezident oznámil uvalení dalších cel na import z Číny. Index volatility finančních trhů VIX vyskočil na nejvyšší hodnoty od začátku tohoto roku a věrně reflektuje obrázek celého trhu. Americký dolar reagoval oslabením vůči euru o 0,8 % na 1,12. V regionu koruna i polský zlotý shodně oslabily o 0,1 %, nicméně dnes ráno své ztráty lehce korigovaly. Maďarský forint si na druhou stranu připsal čtvrt procenta, v závěru dne však opět ztrácel.

 

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kde nejlépe nasát vánoční atmosféru?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Burza v Německu přidává 1,31%

Ilustrativní obrázek

Ropný trh bude čelit přebytku v prvním čtvrtletí roku 2020, uvedla MEA

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco dosáhlo hodntoy 2 bilionů dolarů během druhého obchodního dne

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se obchodoval smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.