Ranní zpráva z finančního trhu 6.12.2019

08:39 | E V | Diskuze

Německý průmysl si lehce polepší

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Německý průmysl si podle našich odhadů v říjnu mírně polepšil, meziročně však zůstává produkce nižší. Americký trh práce se zotavuje z negativního dopadu stávek v automobilovém průmyslu a vrací se k předchozímu tempu růstu nových pracovních míst. Tuzemské maloobchodní tržby pravděpodobně v říjnu zpomalily, ale stále si udržují solidní tempo růstu.

Americký trh práce se vrací k předchozímu růstu  

Průmyslová produkce v Německu podle našich odhadů v říjnu mírně vzrostla oproti předchozímu měsíci, ale meziročně je stále nižší. Stejně jako v září očekáváme zlepšení v energetickém sektoru a nově by měl růst i zbytek průmyslu. Předstihové ukazatele již potvrdily zlepšení nálady průmyslníků díky odkladu brexitu a možných cel ze strany USA. Zároveň stav zásob již dosáhl svého dna a nové naskladnění si vyžádá i vyšší produkci.

Po slabších přechozích měsících na americkém trhu práce očekáváme v listopadu výrazný nárůst nových pracovních míst. Ten by měl vykompenzovat předchozí efekt stávek v automobilovém sektoru. V solidním růstu by měla pokračovat i průměrná mzda, zatímco míra nezaměstnanosti bude i nadále stagnovat na již tak rekordně nízkých úrovních.

Eurozóna přešlapuje na místě

Německé tovární objednávky v říjnu opět poklesly ve srovnání s předchozím rokem i měsícem. Výsledek tak výrazně zklamal tržní očekávání a potvrzuje, že německý průmysl má před sebou ještě dlouhou cestu, než se plně zotaví. Na druhou stranu včerejší finální odhad růstu eurozóny potvrdil solidní meziroční tempo jen mírně pod potenciálem ekonomiky. Pro celý tento rok pak očekáváme, že eurozóny poroste tempem 1,2 % a v roce příštím zpomalí na 0,9 %. Samotná německá ekonomika dosáhne přibližně pouze na poloviční tempo růstu. 

Maloobchodní tržby v říjnu zpomalily

Situace českých domácností zůstává stále příznivá. To podporuje další růst maloobchodních tržeb, i když přece jen pomalejším tempem s tím, jak se množí zprávy o zpomalování ekonomiky. Registrace aut ukazují na říjen nárůst, nicméně prodej aut rostl již v září, kdy registrace ukazovaly pokles. Říjnový signál nárůstu prodejů automobilů proto nepřeceňujeme. Letošní říjen má oproti loňsku nevýhodu chybějícího pracovního dne, což bude výsledek srážet. Bez prodeje aut čekáme meziroční růst maloobchodních tržeb o 3,5 % a se zahrnutím prodeje aut 2,8 %.

Region i nadále zůstává v klidu

Ani včerejší obchodování nedonutilo regionální měny k výraznějšímu pohybu. Koruna posílila o 0,1 % a opět se vrátila tam, kde začínala předchozí den, tj. na úroveň 25,52 CZK/EUR. O 0,2 % si opět polepšil i maďarský forint, který se tak posunul na 330,7 za euro. Polský zlotý včera víceméně stagnoval. Samotné euro si přitom navzdory negativním číslům z německé ekonomiky přilepšilo o necelé 0,2 % a vůči dolaru se opět přibližuje k nejsilnějším hodnotám od začátku října. 

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok s deficitem 40 mld. Kč, tedy stejným jako pro tento rok. Z našeho pohledu je pro příští rozpočet nejzásadnější změnou zvýšení spotřební daně z tabáku. Podle odhadů ministerstva by tato změna měla přinést necelých osm miliard. Tento dodatečný příjem však vychází podle nás z nerealistické prognózy nárůstu spotřeby tabáku. Přitom v posledních letech pozorujeme spíše opačný trend. Podle našich odhadů tak dosáhne dodatečný příjem pouze kolem 5 mld. CZK, pokud zanedbáme možný efekt předzásobení, který by výběr v prvním roce od zvýšení ještě snížil.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Johnson & Johnson představil čísla za 4QFY19

Ilustrativní obrázek

Zájem o malé byty ve městech rapidně roste.

Ilustrativní obrázek

Děsivých 40 minut života slepic v kleci

Ilustrativní obrázek

E-shopy trápí záměny při vyskladňování zboží, vyřešit je dokáže skladový systém

Ilustrativní obrázek

Americká pojišťovna Travelers zveřejnila výsledky za uplynulé čtvrtletí

Ilustrativní obrázek

O stavebko začněte pečovat už od ledna. Získáte vícČti více
Ilustrativní obrázek

Německý open na zelené vlně

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie v prázdninovém módu bez výraznějších pohybů

Ilustrativní obrázek

Komentář k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region na pozadí obav z koronaviru oslaboval

Ilustrativní obrázek

Rozbřesk: Koruna testuje nová maxima, nad trhy hrozí čínský koronavir

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.