Z pohledu dat bude dnešek patřit spíše k těm méně zajímavým. Ve Spojených státech bude zveřejněn zápis z posledního zasedání americké centrální banky. Ten potvrdí, že banka hodlá se stávajícím objemem nákupů pokračovat, zatímco růst úrokových sazeb je v nedohlednu. Finální kompozitní evropský indikátor PMI zůstane těsně pod 50bodovou hranicí. Stahuje ho tam oblast služeb. Český listopadový zahraniční obchod zřejmě vykáže další výrazný přebytek.
Český zahraniční obchod vykáže další vysoký přebytek
Na svém prosincovém zasedání americká centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny v pásmu 0,00 - 0,25 %. Zároveň oznámila, že s nákupy aktiv bude pokračovat minimálně dosavadním tempem, tedy 120 mld. USD měsíčně. Medián výhledu úrokových sazeb pak zůstal nezměněn, a i nadále počítá se stabilitou úrokových sazeb až do konce roku 2023. Co se ale změnilo, byla prognóza HDP. Zatímco ta minulá počítala s propadem americké ekonomika za celý loňský rok o 3,7 %, podle prosincové prognózy by to mělo být už jen o 2,4 %. Vylepšen byl i výhled pro příští rok a to z +4,0 % na 4,2 %. Na tiskové konferenci Jerome Powell dodal, že ekonomika i trh práce by měly silně ožít ve druhé polovině příštího roku. Problémových podle něj bude příštích 4-5 měsíců.
V eurozóně budou zveřejněny kompozitní indikátory PMI a PMI z oblasti služeb. Jedná se ale pouze o finální výsledky již zveřejněných údajů a tak od nich mnoho překvapení očekávat nelze. Na domácí půdě pak bude zveřejněn listopadový výsledek bilance zahraničního obchodu. Ten v posledních měsících výrazně překvapoval výraznými plusy. K těm mu dopomáhala dobra situace v automobilovém průmyslu i solidní zahraniční poptávka. Importy pak tlačila dolu nižší investiční aktivita. Listopadový přebytek by tak podle našeho odhadu mohl dosáhnout až 38 mld. CZK.
Region v plusu
Kurz koruny se včera nemohl rozhodnout jakým směrem se vydat. Domácí měna nejdříve oslabila a posunula se až na 26,25 CZK/EUR. V závěru dne však chytla druhý dech a posílila až pod úroveň 26,15 CZK/EUR. Jak jsme již avizovali začátkem týdne, vidíme prostor pro její další posílení pod hladinu 26,10 CZK/EUR. V plusu skončil i zbytek regionu. Polský zlotý i maďarský forint si připsaly shodně 0,4 % (na 4,537 PLN/EUR a 359,7 HUF/EUR). Výsledek hospodaření českého státního rozpočtu včera zveřejnilo Ministerstvo financí. Deficit státního rozpočtu dosáhl rekordních 367,4 mld. CZK. Oproti novelizovanému plánu však ministerstvo na výdajích nakonec 41 mld. CZK ušetřilo, zatímco příjmy byly o 91,5 mld. CZK vyšší.
Drobné zisky si ve srovnání s odpoledními hodinami předchozího obchodního dne připisovala i společná evropská měna. Hladinu 1,23 USD/EUR se jí ale zdolat nepodařilo. Dobré zprávy přicházely především z Německa. Trh práce překvapil dalších poklesem nezaměstnaných Němců, ačkoliv trh počítal s jejích nárůstem. Míra nezaměstnanosti stagnovala na úrovni 6,1 %. Růst vykázaly i německé maloobchodní tržby. Německá ekonomika tak vykazuje překvapivou odolnost vůči další vlně pandemické krize. Výrazně jí v tom pomáhá tamní vládní politika. Průmyslu pak svědčí robustní zahraniční poptávka a menší narušení dodavatelských řetězců, než tomu bylo při první vlně koronavirové krize.