Ranní zpráva z finančního trhu 4.12.2020

08:50 | E V | Diskuze

Německé podnikové objednávky na vzestupu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Závěr týdne bude bohatý na čerstvá ekonomická data, která by měla podtrhnout optimismus na finančních trzích, který v posledních týdnech pozorujeme. Dobrou kondici německého průmyslu potvrdí tamní podnikové objednávky, kde se pozitivně projeví solidní vnější poptávka. Pokračovat bude zlepšování na americkém trhu práce. To sice zpomaluje, oproti konsensu ale předpokládáme výrazně lepší výsledek. A povzbudivé číslo čekáme i z tuzemského trhu práce. Po dramatickém meziročním propadu reálných mezd během Q2 20 došlo v průběhu třetího čtvrtletí k jeho zmírnění. 

 

Americký trh práce se dále zlepšuje 

Statistiky německých podnikových objednávek by měly dnes ráno potěšit, kdy námi předpokládaný meziměsíční vzestup o 3,8 % m/m by znamenal jejich meziroční nárůst o 2,0 %. Po nečekaném zářijovém poklesu zahraničních objednávek předpokládáme za říjen jejich silný vzestup, mírné zpomalení zřejmě uvidíme u domácí složky. Současný lockdown představuje určité riziko pro nejbližší měsíce, vyhlídky tohoto sektoru ale zatím zůstávají příznivé. 

Situace na americkém trhu práce se nadále zlepšuje, nicméně tempo tohoto zlepšování zpomaluje. Oproti situaci v únoru ve Spojených státech stále chybí více než 10 mil. pracovních míst. V některých sektorech byl návrat zaměstnanosti rychlý, nicméně v turismu, zábavě či stravování bude obnova pomalá a bude trvat několik let. Pouze úspěch ve vývoji a distribuci vakcíny může trend návratu zaměstnanosti v těchto sektorech urychlit. Nicméně pro samotný listopad jsme ve srovnání s tržním konsensem optimisty, když vidíme šanci na mnohem vyšší tvorbu pracovních míst a s tím spojený výraznější pokles míry nezaměstnanosti. 

Statistika vývoje tuzemských mezd a platů za Q3 20 ukáže na otřepání se z šoku, který přišel v průběhu Q2 20. Náš odhad ukazuje, že meziroční růst nominálních mezd pravděpodobně zrychlil z 0,5 % ve druhém čtvrtletí na 2,1 %. Vliv na to mělo výrazné oživení ekonomické aktivity zaznamenané během léta po rozvolnění restriktivních opatření a návrat ekonomiky k normálu. Pozitivní roli sehrává i stále relativně nízká míra nezaměstnanosti, jejímuž výraznějšímu nárůstu brání expanzivní fiskální politika a vládní programy na udržení zaměstnanosti (Antivirus). Tuzemská inflace se však nacházela poblíž 3 % a v reálném vyjádření se tak průměrná mzda meziročně opět snížila. Tento pokles by se však měl podle naší prognózy zmírnit z -2,5 % na -1,2 %. Opětovný pokles ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí nicméně zřejmě přinese zhoršení i na trh práce. 

 

Euro dále roste a atakuje 2,5 leté maximum  

Společná evropská měna i včera pokračovala ve svém posilujícím trendu. Poprvé od dubna 2018 se kurz přehoupl přes 1,2150 USD/EUR. Euro se nadále veze na vlně optimismu, že druhá pandemická vlna nebude mít tak zásadní dopad jako ta první, navíc ve světle povzbudivých zpráv ohledně vakcín. Včerejší data pak potvrdila robustnost spotřebitelské poptávky v eurozóně, když se maloobchodní tržby v říjnu nacházely výrazně nad úrovní před rokem. A nezklamala ani finální čísla PMI ze služeb, když za eurozónu jako celek byla revidována mírně výše.  

Na rozdíl od středy včera silnější euro pomohlo i regionálním měnám. Nejvýrazněji maďarskému forintu, který si připsal více než tři čtvrtiny procenta. Zisk polského zlotého již činil pouhé čtvrt procento a česká koruna v podstatě stagnovala těsně nad hladinou 26,40 CZK/EUR. Mnohem úspěšnější ale bylo její tažení proti dolaru. Tam kurz spadl na 21,70 CZK/USD, zelené bankovky tak včera byly pro našince nejlevnější od září 2018.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021

Ilustrativní obrázek

K zachování zaměstnanosti napomůže existence funkčního systému dalšího vzdělávání

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ve kterých oborech nemají lidé perspektivní vyhlídky?

Ilustrativní obrázek

Po zavedení stravenkového paušálu roste zájem o elektronické karty

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu nezaměstnanostiČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 21.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 21.1.2021

Ilustrativní obrázek

Unikátní Aston Martin k výročí 100 let British Airways a 50 let Concorde

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.