Ranní zpráva z finančního trhu 31.7.2020

09:12 | E V | Diskuze

HDP Evropy nalezl ve druhém čtvrtletí hluboké dno.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Statistiky dnes odhalí hloubku propadu evropských ekonomik. V případě eurozóny čekáme hluboký propad o 15,5 % meziročně. V případě ČR čekáme dno na 8,1 % meziročně. Nejistoty odhadů jsou ale enormní. 

 

Čekáme jednociferný pokles HDP ČR 

Hlavním údajem dneška budou především další data o vývoji ekonomik EU včetně ČR.  V případě eurozóny SG čeká hluboký propad o 12,7 % mezičtvrtletně a 15,5 % meziročně. Odhady analytiků se zde pohybují v rozpětí od -11,8 % y/y do -16,4 % y/y. V případě ČR mají odhady analytiků ještě větší velký rozptyl od -8,3 % y/y do -16,2 % y/y, což ukazuje na obrovskou nejistotu odhadů. My se kloníme k jednocifernému poklesu. Vnější prostředí je argument pro horší výsledek, naopak lepšící se domácí data indikují šanci na slabší pokles. V každém případě jde o údaj, který bude důležitý i z hlediska nastavení měnové politiky, přičemž ČNB zasedá již příští týden. Výsledek by tak mohl ovlivnit i kurz koruny, který je aktuálně bez větších změn poblíž 26,25 CZK/EUR. 

 

USA a Německo potvrzují silný pokles ekonomik v Q2 

Na finančním trhu včera převládala spíše negativní nálada a akciové trhy v USA i Evropě mírně klesaly. Zprávy citují rekordní propady ekonomik, nicméně zveřejněné údaje o poklesu HDP v USA byly ve skutečnosti trochu lepší, než se čekalo. HDP v USA ve druhém čtvrtletí klesl o 32,9 % mezikvartálně anualizovaně. Čekal se pokles o 34,5 %. Na první pohled je to sice extrémní číslo, nicméně v meziročním srovnání jde o pokles o 9,5 %, což s ohledem na celosvětový kontext není až tak hrozné. Co ovšem překvapilo, byly cenový deflátory HDP a spotřeby domácností, které v mezikvartálním anualizovaném vyjádření vykázaly pokles o 1,8 % respektive 1,1 %, a to bylo citelně pod odhady. Klesající dluhopisové výnosy včera nesvědčily finančním akciovým titulům. Americký dolar včera proti euru posiloval, ale během odpoledne zisky vymazal a později oslabil na 1,189 USD/EUR. 

 

Německý HDP ve druhém čtvrtletí klesl o 10,1 % mezikvartálně a o 11,7 % meziročně. Trh čekal zhruba o jeden procentní bod menší propad, ale překvapení je zde malé. Naopak v podobném gardu jako americké ceny překvapil první odhad vývoje německé inflace za červenec. Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,5 % a meziroční růst spotřebitelských cen se zcela zastavil, když se čekal růst o 0,3 %. Česká koruna včera proti euru mírně oslabila na 26,26 CZK/EUR.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 25.1.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.1.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 4.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 10.12.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Racionální bublina

Ilustrativní obrázek

Tři hrozby roku 2021, které mohou ohrozit vaše finance

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela se ziskem, Moneta připisuje 12 %

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 25.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se na úvod týdne dařilo

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.