Ranní zpráva z finančního trhu 31.5.2019

09:19 | E V | Diskuze

Tuzemský růst stojí na domácí poptávce

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Efekt Velikonoc, který zvedl inflaci (nejenom) v Německu, vyprchal. Předběžná data německé květnové inflace vykáží významný propad směrem k březnovým hodnotám. Ty přitom atakovaly roční minima. Výraznější inflační tlaky nenajdeme ani v USA, jak dnes odpoledne odhalí dubnové deflátory soukromé spotřeby. Ani dubnové osobní příjmy a výdaje Američanů nenadchnou. Region přinese detailnější informace k vývoji HDP za Q1 19. Česká ekonomika rostla podobně jako ta německá, tahounem je domácí poptávka.

Inflace v Německu padá

Velikonoční efekt posílá německou inflaci zpět dolů. Letošní načasování Velikonoc na duben se projevilo v rychlejším cenovém růstu v tomto měsíci. Květen je ve znamení normalizace, což znamená návrat dynamiky spotřebitelských cen k březnovým hodnotám. Meziroční růst jádrové složky zřejmě zpomalil z dubnových 2,0 % na květnových 1,0 % y/y, za samotné služby čekáme pouze 0,7 % y/y. Inflační tlaky tak jsou a zůstanou slabé, i když růst mezd se v dalších měsících v mírném vzestupu jádrové inflace projeví.

Osobní příjmy a výdaje amerických domácností vstoupily do druhého čtvrtletí pouze mírným růstem. Na vzestup spotřebitelských výdajů o minimálních 0,1 % m/m ukazuje již zveřejněný pokles maloobchodních tržeb (o 0,2 % m/m) i slabé prodeje automobilů. Naproti tomu se celkem daří sektoru služeb. Na straně osobních příjmů se negativně projeví nižší počet odpracovaných hodin. Inflační tlaky v americké ekonomice zůstávají relativně slabé. Za vzestupem deflátoru soukromé spotřeby stálo v dubnu zejména zvýšení cen pohonných hmot, dynamika v jádrové složce byla minimální.

Americká ekonomika roste, v inflaci to ale vidět není

Po středečním pádu eura vůči dolaru na nejnižší hodnotu za poslední téměř dva roky se včera situace na nejobchodovanějším měnovém páru stabilizovala, kurz se držel u 1,114 USD/EUR. Pouze na počátku americké seance se kurz krátce dostal pod 1,112 USD/EUR. Bez větší odezvy trhu se obešlo zveřejnění zpřesněných amerických dat za Q1 19. Mezičtvrtletní anualizovaný růst dosáhl solidních 3,1 %, když k lepšímu byla revidována osobní spotřeba. Inflace měřená (nejenom) deflátorem ale stále zůstává za očekáváním. Data vyznívají ve prospěch našeho názoru, že dolarové úrokové sazby se ve zbytku letošního roku měnit nebudou.

Českou ekonomiku táhne domácí poptávka

Dnešek bude ve znamení publikace podrobnějších dat z národních účtů za první čtvrtletí letošního roku. Rychlý odhad ukázal na růstovou dynamiku v souladu s vývojem německého hospodářství, zbytku regionu se dařilo lépe. Dnes se dozvíme proč. Domníváme se, že ho brzdil zahraniční obchod a zásoby. Domácí poptávka (spotřeba i investice) posunovala tuzemskou ekonomiku vpřed.

Středoevropské měny našly ve čtvrtek podporu

Regionální měny během čtvrteční evropské seance proti euru mírně posilovaly, nevýrazněji maďarský forint (0,4 %), následovaný polským zlotým (o necelé 0,2 %) a českou korunou (0,1 %). Z ranních kotací 25,86 CZK/EUR si koruna polepšila zhruba o tři haléře. Měnám v regionu se ulevilo poté, co se včera výrazně zpomalil trend padajícího eura vůči dolaru.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzíchČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Saudi Aramco

Ilustrativní obrázek

Frankfurt se středečním dopolednem posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše posilují; zasedání FEDu a nejistota okolo navýšení sazeb

Ilustrativní obrázek

DAX s úterním ránem oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy spíše klesají; nervozita pokračuje, am. ministr zemědělství nevěří v „celní hike"

Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují na záporné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.