Ranní zpráva z finančního trhu 31.1.2020

09:47 | B Z | Diskuze

Velká Británie po 47 letech opouští Evropskou unii

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Ekonomika eurozóny v závěru minulého roku lehce zvýšila svou dynamiku. V meziročním srovnání je naopak růst nižší. I tak lze považovat současné tempo za solidní. Růst cen v eurozóně v lednu mírně zrychlil. Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí předchozího roku podle očekávání zpomalila. Překvapivě nízký byl i růst cen, což potvrdí dnešní statistika deflátorů osobní spotřeby. K dnešní půlnoci Velká Británie opustí Evropskou unii. Brexitová sága tím však ani zdaleka není u konce.

Růst eurozóny zůstává poblíž potenciálu

Dnešním dnem opouští Velká Británie oficiálně Evropskou unii. Stane se tak dnes o půlnoci. Následovat bude přechodné období až do konce tohoto roku, kdy Británie již nebude členem unie, ale stále se na ni bude vztahovat právní rámec EU. Podle současných pravidel je možné toto období prodloužit až o jeden nebo dva roky, pokud se obě strany dohodnou do začátku července. My předpokládáme, že k definitivnímu odchodu dojde ve stanoveném termínu, ale za nevýhodných podmínek pro Velkou Británii. Riziko dalšího odkladu však vidíme na 30 %.

Z ekonomického kalendáře nejvíce dnes zaujme statistika HDP v eurozóně za čtvrté čtvrtletí.  Na základě již dostupných dat očekáváme růst o 0,3 % oproti předchozímu čtvrtletí. V meziročním srovnání se tak jedná o 1,1 %. Ve struktuře jednotlivých zemí předpokládáme, že nejvíce vzrostla ekonomika Španělska, naopak pouze desetinu si připsalo Německo a Itálie. S překvapivě negativním výsledkem se dnes ráno pochlubila Francie, která doposud patřila k lídrům růstu v minulém roce. Detailní strukturu růstu se dozvíme až 10. března. Očekáváme však, že zpomalila domácí poptávka i investiční aktivita.

Dnes vyjde i první odhad inflace v eurozóně za měsíc leden. Očekáváme, že v meziročním srovnání se celková inflace posune o desetinu nahoru k 1,4 %. Její jádrová složka naopak o desetinu ubere na 1,2 %. Na obdobných úrovních by se měla inflace pohybovat i v následujících měsících. Pro tento rok očekáváme v průměru 1,4 %.  

Americká ekonomika zpomaluje                

Americká ekonomika v závěru roku vzrostla o 2,1 % q/q anualizovaně, tedy o desetinu nad očekáváním trhu. I přes lepší výsledek se však jedná o nejpomalejší tempo od roku 2016. Růst byl slabší napříč celou strukturou HDP. Největší překvapení přinesla statistika vývoje cen. Ty v závěru roku vzrostly o 1,4 %, což je o čtyři desetiny pod odhady trhu. Alespoň německá inflace dopadla podle očekávání. Růst cen v lednu v meziročním srovnání zrychlil na 1,6 % (HICP), což je nejvyšší hodnota za poslední rok.

Euro vůči dolaru včera oslabilo o desetinu procenta, když si v záplavě rozporuplných statistik hledalo cestu k ziskům. Dnešek by se měl nést v podobném duchu. Na regionální frontě panoval včera klid. Koruna i polský zlotý po celé obchodování stagnovaly na hodnotách předchozího dne. Jediný maďarský forint si pohoršil o 0,2 %. Zpráva tamní centrální banky potvrdila současnou politiku uvolňování likvidity na trh skrze program měnových swapů, což se odráží i ve slabším forintu. Ten jen od začátku roku oslabil vůči euru o 2,1 %. Česká národní banka potvrdila, že únorového zasedání se zúčastní všech sedm členů bankovní rady. Dnes začíná mediální karanténa a podle dosavadních vyjádření je stabilita úrokových sazeb téměř jistotou. Zajímavější však podle nás bude nová prognóza, která ukáže výrazný nárůst inflace v nejbližších měsících.

I pro dnešek očekáváme klid na regionálním devizovém trhu. Čínské renminbi, které v posledních týdnech významně ovlivňovalo regionální měny, se až do konce týdne oficiálně neobchoduje kvůli prodlouženým svátkům nového roku v Číně. Při pondělním otevření však očekáváme jeho oslabení vůči americkému dolaru. Nasvědčuje tomu vývoj off-shorových kotací čínské měny, na které negativně dopadají zprávy o koronaviru v Číně. S tím by se měl vrátit tlak na výprodej rozvíjejících se měn včetně koruny, která je podle nás v současnosti nadhodnocena o 25 haléřů. 

 
Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebou

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomice

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.