Ranní zpráva z finančního trhu 30.7.2020

08:53 | E V | Diskuze

Německá a americká ekonomika vyloží karty za druhé čtvrtletí.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Čtvrtek přinese nejzásadnější statistiky tohoto týdne – vývoj HDP v Německu a USA za druhé čtvrtletí. Pro našeho západního souseda očekáváme relativně mírný pokles ekonomiky ve srovnání s celou eurozónou. Od hlubšího propadu ji zachránilo krátké období nejtvrdších bezpečnostních opatření a koncentrace na průmysl. V USA byl podle nás propad výraznější. Poslední měsíce ale naznačují, že o to rychlejší bylo oživení ve třetím čtvrtletí. Koruna se vrátila na dosah svých lokálně nejsilnějších hodnot a podle nás se je v nejbližších dnech pokusí překonat. 

 

Německé ekonomika poklesla méně než celá eurozóna 

Německá ekonomika podle nás ve druhém čtvrtletí poklesla mezičtvrtletně o 7 %. Ve srovnání s eurozónou se tak jedná téměř o pět procentních bodů lepší výsledek. Za mírnějším propadem německé ekonomiky vidíme (1) rychlejší uvolňování bezpečnostních opatření vzhledem k lepším epidemiologickým číslům a (2) nepřerušený provoz značné části tamního průmyslu.  

Pro americkou ekonomiku očekáváme pokles HDP ve druhém čtvrtletí o 31 % q/q annualizovaně.Tamní ekonomika podle nás doplatila na tvrdá bezpečnostní opatření od poloviny března do konce dubna. Na druhou stranu oživení v květnu a červnu vytváří naději na silné oživení ve třetím čtvrtletí. Pro to očekáváme mezičtvrtletní nárůst o 15-16 %. 

 

Koruna připravena dále posilovat 

Finanční trhy během včerejška vyčkávaly na večerní výsledek jednání amerického Fedu. To podle očekávání nepřineslo v tamní měnové politice nic nového. Jerome Powell doručil jasně holubičí vzkaz o stavu ekonomiky. Potvrdil, že nulové úrokové sazby zůstanou na své úrovni ještě velmi dlouho a znovu zdůraznil potřebu expanzivní fiskální politiky. Podle jeho slov tamní ekonomika zažívá největší šok, který si kdokoli může pamatovat. Zároveň oznámil, že centrální banka v „blízké budoucnosti“ zreviduje svou strategii. Ta by podle dostupných informací měla přinést větší důraz na forward guidance. Podle nás by se měl dočkat změny i samotný inflační cíl, resp. jeho vyjádření. 

Euro vůči dolaru dohnalo ztráty z předchozího dne a včerejšek zakončilo na nových maximechna úrovni 1,178 USD/EUR. Obdobně se ke svým lokálně nejsilnějším hodnotám vrátila koruna i maďarský forint. Polský zlotý si polepšil jen minimálně. 

Česká koruna se v závěru včerejšího obchodování přiblížila k pondělním nejsilnějším hodnotám, které podle nás v nejbližších d překoná. Tržní úrokové sazby stále zvyšují atraktivitu vůči euru, což podporuje i pokračující slábnutí amerického dolaru a pozitivní sentiment na trzích. Podle nás se tak koruna v blízké době přiblíží k úrovni 26,10 za euro. Rizikem může být nadcházející sada zveřejnění vývoje HDP v druhém čtvrtletí napříč Evropou včetně České republiky. V srpnu však bude mít koruna svou situaci těžší, kdy na trhy vstupuje tradiční sezónní efekt návratu z dovolených (zejména v druhé polovině), který na finančních trzích neprospívá měnám rozvíjejících se trhů. Předpokládáme tak spíše její stagnaci, nicméně v dalších měsících by měla pokračovat v posilování.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 6.8.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 5.8.2020

Ilustrativní obrázek

Centrální banka na srpnovém zasedání sazby nezmění

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 31.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 29.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Praha růst nepatrný, ale šestý v řadě

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření oslabuje

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 7.8.2020

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.