Ranní zpráva z finančního trhu 30.7.2019

10:19 | A O | Diskuze

Americké domácnosti zakončily druhé čtvrtletí velmi dobře

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Zatímco růst v Německu a v Itálii byl poměrně slabý, Francouzský HDP svou dynamiku podle nás zrychlil. Může za to zejména soukromá spotřeba. Ta je silná nejenom ve Francii, ale i ve Spojených státech a není tedy divu, že spotřebitelská důvěra tam roste. V eurozóně se důvěra bohužel snižuje. Může za to zejména slabý průmyslový sektor. Inflace v Německu zpomaluje, ale podle nás je její propad menší, než předpokládá trh.

Francie překvapivým tahounem Evropy

Americká spotřeba byla ve druhém kvartále silná. Červnová čísla by to měla potvrdit a také by měla naznačit, kam se vydá ve třetím čtvrtletí. Příjmy domácností v červnu podle nás udržely velmi slušnou dynamiku. I výdaje solidně rostly, jejich tempo však bylo o něco slabší. Podpořila je slabší inflace, což se projeví také na spotřebě v reálném vyjádření. Stále utažený trh práce i růst příjmů se podle nás projevil i na zvýšení spotřebitelské důvěry v USA.

Zato důvěru v eurozóně čeká pokles. To už naznačil předběžný odhad spotřebitelské důvěry a indikátory v jednotlivých státech měnové unie. Horší nálada je zejména ve zpracovatelském sektoru, zatímco služby jsou zatím odolné. Námi odhadovaná úroveň důvěry by naznačovala ekonomický růst o 0,3 % q/q ve třetím čtvrtletí.

Zatímco v Německu a Itálii ve druhém čtvrtletí HDP výrazně zpomalil, ve Francii naopak došlo k oživení. Napovídají tomu jak měsíční ukazatele z reálné ekonomiky, tak i důvěra měřená institutem INSEE. Z pohledu struktury byl růst tažený zejména soukromou spotřebou. Francie by si měla udržet velmi slušný růst i ve zbytku letošního roku.

Německá harmonizovaná inflace podle našeho odhadu v červenci o něco zvolnila. Oproti tržnímu očekávání se však drží ještě na slušných hodnotách. V průběhu roku by ale měla ještě o něco zpomalit.

Libra ztrácí s tím, jak rostou šance brexitu bez dohody

Společná evropská měna pokračovala i včera bez výrazného trendu. Oproti dolaru si polepšila přibližně o desetinu procenta. Včerejším propadlíkem byla zejména britská libra, která je oproti dolaru nejslabší od března 2017 a oproti euru od května stejného roku. Britská měna trpí zejména tím, jak se zvyšují šance na brexit bez dohody. Včera tuto variantu jako možnou na návštěvě Skotska potvrdil nový ministerský předseda Velké Británie Boris Johnson. 

Maďarské mzdy rostou dvojciferně

Dnešní údaje o maďarských mzdách dokreslí obrázek velmi utaženého trhu práce. Včera statistiky naznačily rekordně nízkou nezaměstnanost a dnes by měly ukázat návrat mzdového růstu do dvojciferných čísel. 

Koruna zahájila týden oslabováním

Domácí měna měla včera tendenci oslabovat. Ztrácela podobně jako zbytek regionu. Pravděpodobně tak doháněla páteční vývoj kurzu eura proti dolaru a reagovala na zprávy kolem brexitu. Domácí měna se posunula na úroveň 25,65 CZK/EUR, což představuje pohyb o tři desetiny procenta, polský zlotý oslabil o čtyři desetiny procenta na 4,288 PLN/EUR a forint ztratil podobně jako koruna desetinu procenta na 328,0 HUF/EUR.

Maďarské statistiky potvrdily, že trh práce je v celém regionu stále velmi napjatý. Tamní míra nezaměstnanosti vykázala nové historické minimum. Zbytek obrázku z pracovního trhu dokreslí dnes mzdy, jejichž růst by se podle tržního očekáváním měl vrátit ke dvoucifernému růstu.

 

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi 3.3.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v Evropské unii

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 28.8.2019

Ilustrativní obrázek

K růstu HDP přispěly nejvíce domácnostiČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.