Ranní zpráva z finančního trhu 30.3.2021

09:04 | E V | Diskuze

Silný dolar brání koruně v cestě k dalším ziskům.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Důvěra v ekonomiku v eurozóně i USA se postupně zlepšuje, nicméně zpoždění v měření nemusí reflektovat skutečnost, kterou ovlivňuje opětovné zpřísňování vládních opatření v některých ekonomikách. Polský zlotý zůstává zatížen pandemickou situací v zemi a obavami trhu z rozhodnutí ústavního soudu. Pro celý region je však hlavní překážkou přetrvávající posilující trend amerického dolaru. 

 

Předstihové indikátory ukazují další zlepšení 

Výsledky průzkumu důvěry v ekonomiku na lokální úrovní v eurozóně naznačují, že by celkový indikátor měl vykázat výrazný nárůst a překonat tak očekávání trhu. Ačkoli by se jednalo o pozitivní zprávu, předpokládáme, že průzkum, vzhledem k jeho načasování, nebere v potaz aktuální vlnu opětovného utahování vládních opatření v členských zemích měnové unie. Zveřejněn bude i finální odhad spotřebitelské důvěry, která podle prvních čísel vzrostla v březnu na úroveň historického průměru. 

Z předstihových ukazatelů bude také zveřejněna březnová spotřebitelská důvěra v USA. I v tomto případě očekáváme pozitivní překvapení pro trhy. Únorový nárůst podle nás dostatečně neodrazil uvolnění tamních vládních opatření, a navíc od té doby tamní domácnosti obdržely další federální podporu a vakcinační úsilí zaznamenalo výrazný pokrok. Další růst indikátoru naznačují i dříve zveřejněný indikátor spotřebitelské důvěry vydávaný Michiganskou univerzitou. 

 

Polský zlotý prohlubuje svoje rekordní ztráty 

Akciové trhy se včera vypořádávaly s poklesem bankovních domů, které byly zapojené do obchodování s hedgeovým fondem Archegos. Evropské trhy tak skončily se smíšenými výsledky a americké obchodování vykázalo ztrátu i navzdory vyřešení situace v suezském průplavu. Výnosy státních dluhopisů na globálních trzích se v úvodu týdne vrátily po několika dnech k růstu, zatímco na devizových trzích panoval klid. Euro opět mírně ztratilo vůči americkému dolaru, nicméně nevybočilo z pátečního trendu. V regionu koruna i maďarský forint končí se zanedbatelnou ztrátou, zatímco polský zlotý prohloubil své rekordní ztráty. I tento týden tak na něj dopadá zhoršující se pandemická situace a blížíce se rozhodnutí ústavního soudu ve věci cizoměnových hypoték, které trh považuje za riziko pro tamní finanční sektor. 

Koruna v úvodu týdne ztratila 0,15 % a zakončila obchodování na úrovni 26,10 za euro.Korunové sazby na trhu korigovaly svůj předchozí růst, čímž tak mírně oslabily atraktivitu koruny. Hlavní překážkou na její cestě k silnějším úrovním je však aktuálně silný americký dolar. Ačkoli předpokládáme, že by euro mělo mít vůči americké měně letos navrch, krátkodobě vidíme riziko, že se eurodolar podívá na ještě nižší úrovně, což by komplikovalo posílení koruny i celého regionu. Vzhledem k tomu, že domácí úrokové sazby nemají v nejbližších dnech příliš důvodů k pohybu, bude pro korunu zásadní právě globální vývoj.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.4.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 29.3.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.