Ranní zpráva z finančního trhu 3.12.2020

08:55 | E V | Diskuze

Spotřebitelská poptávka v eurozóně ekonomiku nadále podporuje.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Finální data PMI ze sektoru služeb z klíčových zemí eurozóny i měnové unie jako celku by se neměla lišit od předchozích odhadů a potvrdit, že právě tento sektor trpí v důsledku druhé vlny covidu a navazujících restriktivních opatření ze strany vlád. Jak ale ukáží říjnové statistiky maloobchodních tržeb, spotřebitelská poptávka zůstává robustní a působí stabilizačně. Po včerejším zklamání, které přinesl ADP report, a před zítřejšími statistikami z listopadového trhu práce v USA mohou být zajímavá dnešní odpolední čísla týdenního počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. 

 

Druhou vlnou covidu trpí především služby 

Na uzavírání ekonomik doplácí především sektor služeb a PMI z eurozóny za měsíc říjen to potvrzují. Druhá vlna covid-19 si v západoevropských zemích žádá opětovné zavírání části ekonomik, kde hrozí největší riziko šíření nemoci, kam patří právě služby. Již předběžná data odhalila pokles PMI ve službách eurozóny oproti říjnu o 5,6 bodu na 41,3 bodu a dnešní finální data by to měla potvrdit. Obáváme se, že druhá vlna zavírání tohoto sektoru se již projeví v jeho konsolidaci, nevyhneme se bankrotům a restrukturalizacím, což zpomalí oživování v průběhu prvního pololetí příštího roku. Celkově neočekáváme návrat aktivity v sektoru služeb k normálu dříve, než bude široce dostupná vakcína proti covid-19. 

 

Region korigoval předchozí zisky 

Středa přinesla na devizový trh určité rozvolnění vazby mezi vývojem kurzu eura vůči dolaru a pozicí regionálních měn. Euro si i včera drželo silné úrovně nad hladinou 1,20 USD/EUR, když se trh ráno dočkal příznivých dat německých maloobchodních tržeb. Ty potvrdily silnou odolnost spotřebitelské poptávky vůči covidu; oproti loňskému říjnu byly letošní tržby o 8,2 % vyšší. Proti dolaru pak odpoledne stála statistika ADP. Podle ní dosáhl počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru Spojených států pouze 307 tisíc. Číslo tak je zdviženým varovným prstem před pátečními statistikami z amerického trhu práce za listopad. 

Všechny regionální měny včera oslabovaly a korigovaly zisky z předchozích dnů, a to bez zjevné příčiny. S nejvýraznější ztrátou téměř jednoho procenta byl nejhůře se vyvíjející měnou polský zlotý následovaný v těsném závěsu maďarským forintem. Ztráta české koruny přesahovala lehce půl procenta, když se její kurz v odpoledních hodinách přehoupl přes 26,40 CZK/EUR. Žádný rozruch na trhu nezpůsobil viceguvernér ČNB M. Mora. Ten se v rozhovoru pro Aktualne.cz vyjadřoval především k rizikům ve vývoji veřejných financí. Silnější koruna hraje proti vyšším úrokovým sazbám. 

Polská centrální banka včera ponechala nastavění měnových podmínek nezměněné, výstup z tiskové konference byl ale spíše holubičí. Pro závěrečné čtvrtletí letošního roku očekává NBP mezičtvrtletní ekonomický pokles, příští rok oživení, výstup ale zůstane pod před-pandemickou úrovní. Banka hodná ekonomiku podpořit dalším uvolněním měnové politiky. Předpokládáme, že půjde cestou navýšení odkupu dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování, snížení klíčové úrokové sazby nacházející se na 0,10 % nečekáme. 

Do dnešního dne vstupují trhy tam, kde včera končily – euro své zisky během dnešní asijské seance dále mírně vylepšilo posunem nad 1,21 USD/EUR, což by mělo regionálním měnám spíše svědčit, ráno se ale zatím stále drží relativně slabší.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 25.1.2021

Ilustrativní obrázek

Jak být úspěšný v IT?

Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021

Ilustrativní obrázek

K zachování zaměstnanosti napomůže existence funkčního systému dalšího vzdělávání

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ve kterých oborech nemají lidé perspektivní vyhlídky?Čti více
Ilustrativní obrázek

Racionální bublina

Ilustrativní obrázek

Tři hrozby roku 2021, které mohou ohrozit vaše finance

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela se ziskem, Moneta připisuje 12 %

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 25.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se na úvod týdne dařilo

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.