Ranní zpráva z finančního trhu 29.7.2020

08:59 | E V | Diskuze

Americký Fed dnes sazby nezmění.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Jelikož kalendář makroekonomických dat toho dnes moc nenabídne, bude nesledovanější událostí zasedání amerického Fedu. To však také nejspíše nepřekvapí a sazby s největší pravděpodobností zůstanou beze změny.  

 

Fed ponechá úrokové sazby beze změny 

Růst spotřebitelské důvěry ve Francii vlivem obnoveného šíření koronaviru přibrzdí.Pro červenec očekáváme meziměsíční nárůst jen o jeden bod na 98 b. Důvěra francouzských spotřebitelů vzrostla výrazněji v červnu a částečně tak kompenzovala pokles z předchozích měsíců. K tomu přispělo i oživení ve spotřebitelském sektoru, které bylo ve srovnání s výrobním sektorem o poznání výraznější. Francouzský spotřebitelský sektor byl stejně jako ve většině ostatních evropských zemí podpořen expanzivní fiskální politikou, která zabránila výraznému propadu příjmů domácností. Ve srovnání s předkrizovým obdobím jsou však nejen francouzští spotřebitelé i nadále pesimističtí. To zřejmě souvisí s obavami ze zvyšující se nezaměstnanosti, k čemuž může dojít i v důsledku ukončení vládních programů na podporu zaměstnanosti. 

Zvyšování nezaměstnanosti v evropské ekonomice bude však pravděpodobně pokračovat i přes prodloužení zmíněných vládních programů. Tento trend by měla potvrdit i dnešní čísla z Maďarska, kde se očekává nárůst míry nezaměstnanosti z květnových 4,1 % na 4,7 % v červnu. Lze předpokládat, že k rušení pracovních míst bude v následujících měsících docházet především v průmyslových odvětvích, které stále postrádají poptávku a jejich produkce tak i nadále zaostává za předkrizovými stavy. 

Americký Fed dnes ponechá sazby beze změny. Výrazné uvolnění měnové politiky již doručil v minulých měsících a nyní tak vyčkává na další vývoj ekonomiky. K mírnému oživení amerického hospodářství již dochází, rizikem je však i nadále vývoj koronavirové pandemie, když přírůstky nově nakažených v USA stále lámou rekordy.

Fundamentální důvody pro pohyb jedním, či druhým směrem by koruna dnes mít neměla a zřejmě tak setrvá v rozmezí 26,20 až 26,30 CZK/EUR. Ve večerních hodinách by obchodování na euro dolaru mohla ovlivnit i tisková konference J. Powella, která je naplánovaná na půl osmou našeho času. K úpravě sazeb sice asi nedojde, uvidíme však, jakou argumentaci Fed použije ohledně dalších kroků měnové politiky (v rámci tzv. forward guidance). 

 

Koruna mírně korigovala předchozí zisky 

Česká koruna včera mírně oslabila, když se k euru v závěru dne obchodovala kolem 26,25 CZK/EUR a k dolaru zhruba za 22,35 CZK/USD.Důvodem bylo především mírné oslabení eura k dolaru, které vedlo i k oslabení zbylých měn středoevropského regionu, tedy maďarského forintu a polského zlotého.  

V americké ekonomice byly zveřejněny indikátory ekonomického sentimentu, a to jak ze spotřebitelského, tak i z podnikatelského sektoru. Zatímco prvně jmenovaný překvapil v negativním slova smyslu, druhý naopak v tom pozitivním.Červencová spotřebitelská důvěra poklesla na 92,6 b. z předchozích 98,3 b. Trh sice s poklesem počítal, avšak v menším rozsahu. V rámci jednotlivých složek americké spotřebitelské důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem zlepšilo hodnocení aktuální situace. K výraznému zhoršení však naopak došlo v případě očekávání dalšího hospodářského vývoje. Po předchozím nárůstu tak v USA postupně dochází k chladnutí spotřebitelského optimismu, zejména v souvislosti s obnovenou dynamikou šíření nákazy virem covid-19. V podnikatelském sektoru důvěra prozatím pokračuje v růstu, jak včera ukázal index richmondského Fedu.

Zdroj:Martin Gürtler, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 6.8.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 5.8.2020

Ilustrativní obrázek

Centrální banka na srpnovém zasedání sazby nezmění

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 31.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření oslabuje

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 7.8.2020

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 7.8.2020

Ilustrativní obrázek

Pražská burza stagnovala

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.