Ranní zpráva z finančního trhu 29.10.2020

08:54 | E V | Diskuze

Americká ekonomika předvede za Q3 rychlý růst.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Ve třetím čtvrtletí letošního roku americká ekonomika podle našeho odhadu rostla o 31,7 % mezikvartálně anualizovaně. K velmi dobrému výsledku jí dopomohly především spotřebitelské výdaje. Evropská centrální banka si naopak bude dalším vývojem v eurozóně nejistá. S dalšími kroky proto počká na prosinec, kdy bude mít k dispozici novou prognózu. V regionu žádná zajímavá data zveřejněna nebudou. ECB prodlouží pandemický program – ale až v prosinci

Růst HDP ve Spojených státech dosáhl ve třetím čtvrtletí letošního roku podle našeho dohadu 31,7 % q/q anualizovaně. K dobrému výsledku přispěla především spotřeba domácností. Její růst se ale zároveň odrazil ve vyšších importech, takže zahraniční obchod bude hospodářský růst brzdit. S výraznou dynamikou HDP v Q3 počítá většina analytiků. Otázkou ale je, jak se bude situace vyvíjet v závěrečném čtvrtletí letošního roku. A vyhlídky jsou zatím až překvapivě příznivé, a to i navzdory narůstajícímu počtu případů nemocných Covid-19, postupnému ukončování některých podpůrných programů i nejistotě spojené s druhým fiskálním balíčkem. Velmi silné zůstávají spotřebitelské výdaje. Poptávka po nemovitostech dosahuje rekordních úrovní, neutuchá ani zájem o nákupy automobilů. Výrazné šíření koronaviru či malý fiskální stimul mohou vyhlídky zhatit, doposud zveřejněná data ale mají tendenci překvapovat spíše pozitivním směrem.

K jednacímu stolu dnes zasedne Evropská centrální banka. Vývoj ekonomické, respektive pandemické situace je značně nejistý, přičemž novou prognózu bude mít ECB k dispozici až v prosinci. Nastavení měnové politiky tak zřejmě tentokrát skončí beze změny.  ECB si ale bude ujasňovat, jaké nástroje k dispozici má a kdy a v jakém rozsahu, je použije. Inflace v eurozóně se v září již druhý měsíc v řadě nacházela v záporném teritoriu a zde se bude podle naší prognózy pohybovat až do jara příštího roku. Z tohoto důvodu ECB podle našeho názoru přistoupí k rozšíření stávajícího pandemického programu nákupu aktiv o dalších 500 mld. EUR a k jeho prodloužení do konce roku 2021. Předpokládáme, že toto rozhodnutí padne na prosincovém zasedání.

Důvěra v ekonomiku eurozóny v říjnu zřejmě opět poklesla pod 90 bodů a nachází se tak i pod svým historickým průměrem. Doléhá na ni zhoršování pandemické situace. Rychlost a efektivnost opatření v boji s koronavirem tak budou klíčem k lepším (nebo naopak horším) výsledkům tohoto indikátoru.

Počet nezaměstnaných Němců v říjnu zřejmě poklesl o 5 tisíc. Míra nezaměstnanosti by se tak měla udržet na zářijových 6,3 %. Vzhledem k šířícímu se koronaviru a uzavírkám v sektoru služeb však bude počet nezaměstnaných v Německu v následujícím období zřejmě stoupat.

 

Během volna koruna dále oslabovala

V úterý kurz koruny mírně oslaboval, což se po zpřísnění vládních opatření v boji proti koronaviru dalo čekat. Nebylo to ale žádné drama, kurz ztratil 0,1 % a posunul se na úroveň 27,30 CZK/EUR. Aktivita na trhu zůstala i nadále nízká. Trh příliš nerozpohyboval ani rozhovor Jiřího Rusnoka, který poskytl pro zpravodajský server idnes.cz. V něm se vyjádřil, že ČNB může zasáhnout proti případnému propadu koruny, palebné síly na to dle jeho slov má dost. Během středečního státního svátku na korunu dále dopadala zhoršující se pandemická situace i útěk investorů k bezpečným aktivům. Domácí měna tak oslabila až na 25,46 CZK/EUR.

Pro následující týdny očekáváme, že volatilita na trhu zůstane vysoká. Koruna bude i nadále reflektovat domácí vývoj pandemie a případné zavádění dalších bezpečnostních opatření vlády. Se zklidněním situace by se ale měla podle naší nové prognózy rychle navracet k silnějším úrovním. Posun ke slabším hodnotám nicméně nyní opět otevřel zajímavé možnosti zajištění. 

 

V průběhu včerejšího obchodování oslabovaly i ostatní regionální měny. Polský zlotý se posunul na úroveň 4,632 PLN/EUR, maďarský forint pak na 368,5 HUF/EUR.

Zhoršování pandemické situace v eurozóně neprospělo ani společné evropské měně. Akciové trhy byly v červených číslech, a vyhlášení plošné karantény v Německu ještě více podnítilo investory k útěku do bezpečných aktiv. Euro tak ztrácelo a z výšin okolo 1,184 USD/EUR, kde se nacházelo ještě v úterý, spadlo na dnešních 1,175 USD/EUR. Vzhledem ke zhoršování pandemické situace v Evropě jsou jeho vyhlídky pro nejbližší dny chmurné.

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 23.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.2.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela kladně

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 4.3.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 4.3.2021

Ilustrativní obrázek

Korporátní dluhopisy s neinvestičním ratingem jsou drahé

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.