Ranní zpráva z finančního trhu 28.6.2019

10:26 | A O | Diskuze

Evropská inflace v červnu stagnovala

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pozornost trhů si dnes vyslouží údaje o cenách jak v eurozóně, tak ve Spojených státech. Velká překvapení ale nečekáme. Obě statistiky by měly vykázat slabý růst. Inflace bude zveřejněna i v Polsku, ale z regionálních dat pro nás bude nejdůležitější zveřejnění třetího odhadu českého HDP za Q1 19, které bude spojeno s publikací sektorových účtů. Ty odhalí více o chování domácností a podmínkách firem.

 

Americké ceny jdou nahoru pomalu

Dnešní data ze Spojených států by měla potvrdit, že příjmy domácností i jejich spotřeba jdou nahoru slušným tempem. My budeme nejpečlivěji sledovat vývoj cen měřený deflátorem soukromé spotřeby. Ten by měl podle nás meziměsíčně přidat 0,1 % a stejným tempem podle nás rostla i jeho jádrová složka. To ale není dost silná dynamika, aby zvrátila očekávání trhů o výrazném snižování amerických sazeb.

Inflace v eurozóně podle nás v červnu zůstala beze změny. Mírné zrychlení jádrové složky kompenzovalo zpomalení růstu cen energií. V nadcházejících měsících by inflace měla i nadále pozvolně zpomalovat. Působit na ní bude efekt statistické základny, který bude tlumit meziroční růst cen energií. Ke konci roku očekáváme zrychlení jádrové inflace a rozdíl mezi celkovou a jádrovou inflací by se tak v zimních měsících mohl smazat. 

Americký HDP i inflace v Německu potvrdily očekávání

Včera zveřejněná data ze světa nepřekvapila. Německá harmonizovaná inflace se udržela na 1,3 %, stále pod cílem ECB. Třetí odhad amerického HDP nepřinesl žádnou změnu v celkové dynamice. Mírným zklamáním je revize růstu osobní spotřeby. Absence překvapení se otiskla i do vývoje kurzu eura proti dolaru. Ten se stabilizoval poblíž svých tříměsíčních maxim a dnes ráno se pohybuje blízko 1,136 USD/EUR.

Míra úspor i ziskovost podniků se stabilizují

Dnes bude zveřejněn třetí odhad domácího HDP za první čtvrtletí a spolu s ním i údaje ze sektorových účtů. Revizi údajů nečekáme. Zajímavé bude sledovat, jak se vyvíjí ziskovost podniků a míra úspor u domácností. V soukromé sféře zpomaluje dynamika mezd a už tolik na ziskovost netlačí. Soukromá spotřeba v prvním čtvrtletí zrychlila a míra úspor domácností se tak podle nás začíná stabilizovat po vzestupu ve druhé polovině loňského roku.

Koruna mírně korigovala středeční zisky

Poté, co koruna ve středu v závěru svého obchodování posílila, měla včera spíše tendenci své zisky mazat. Nejednalo se však o velké pohyby a domácí měna tak zůstává poblíž svých nejsilnějších hodnot za poslední skoro rok. Koruna se tak pohybuje blízko 25,45 CZK/EUR. I maďarský forint včera mírně oslaboval. Ztratil necelé dvě desetiny procenta a obchodoval se 323,9 HUF/EUR. Ze středoevropských měn se tak dařilo pouze polskému zlotému. Přidal 0,15 % a dostal se na 4,255 PLN/EUR. 

 

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Inflace brzdí díky levnějším potravinám, jádrová inflace zůstává zvýšena

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Průmysl dál roste, maloobchod je slabší, inflace zpomaluje

Ilustrativní obrázek

Bleskovka - HDPČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k třicetinásobnému zhodnocení akcií GameStop

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela poklesem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie povětšinou klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.