Ranní zpráva z finančního trhu 28.2.2019

09:12 | M Z | Diskuze

Americká ekonomika v závěru roku lapala po dechu

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Dnes se konečně dozvíme, jak si vedla americká ekonomika v závěru roku. Jelikož první čtení bylo kvůli shutdownu odloženo, dozvíme se také hned, co za touto dynamikou stojí. Struktura ekonomického růstu za poslední čtvrtletí loňského roku bude zveřejněna také u českých severních sousedů.

Spotřeba amerických domácností zůstala solidní

První čtení růstu amerického HDP v závěru loňského roku bylo odloženo kvůli dočasnému zavření úřadů, a tak se dozvíme teprve dnes, jak si ekonomika ve čtvrtém kvartále vedla. My očekáváme její zpomalení na 2,3 % q/q anualizovaně, především kvůli nižším zásobám. Naopak k růstu přispějí čisté exporty. Reálná spotřeba pak přidá solidní 3 %, zatímco výdaje vlády zpomalí oproti Q3 o 1,2 pb. na 1,4 %. V průměru si americká ekonomika za minulý rok připíše solidních 2,9 %, nejvíce od roku 2005.

Dynamika úvěrů ECB radost neudělala

Pokles peněžní zásoby M3 v eurozóně v lednu o tři desetiny byl způsoben především koncem programu nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou. Úvěry privátnímu sektoru však negativně překvapily, když jejich dynamika výrazně zpomalila z prosincových 3,6 % y/y na 3,2 %. Vypadá to, že na vině je hlavně zpomalení ve Francii, kde půjčky soukromému sektoru zpomalily z 8 % na 6,9 % y/y. Bankovní půjčky finančním zprostředkovatelům navíc klesaly už šestý měsíc v řadě. Evropská centrální banka pozorně sleduje vývoj úvěru a včerejší data by ji mohly přesvědčit o pokračování programu TLTRO II.

Důvěra v ekonomiku eurozóny za únor mírně poklesla, stále se však nachází nad svým historickým průměrem. Její výše v současnosti napovídá, že by v prvním čtvrtletí mohla ekonomika eurozóny mírně zrychlit na 0,45 % q/q.

Druhé čtení potvrdí solidní růst polské ekonomiky

Druhé čtení HDP za čtvrtý kvartál minulého roku dnes potvrdí solidní růst polské ekonomiky na konci roku. Podle prvního odhadu si v Q4 18 polská ekonomika připsala 4,9 %, pravděpodobně díky domácí poptávce. Naopak čisté exporty přispěly do celkového růstu HDP negativně.

Dědek jestřábím projevem korunu nepodpořil

Koruně se včera jako jediné měně v regionu nedařilo, když ztratila dva haléře a skončila na úrovni 25,65 CZK/EUR. K posílení jí nepomohl ani celkem jestřábí projev člena bankovní rady O. Dědka, který připustil, že lednová inflace ČNB překvapila a pokud inflační tlaky v ekonomice neustoupí, je na řadě další zvyšování sazeb. Rozhodující ale podle něj bude únorová inflace. Ačkoliv od Dědka, který hlasoval proti dvěma posledním zvyšování sazeb, jsou tato slova překvapivá, koruna na ně nereagovala.

To maďarský forint si naopak během dne připsal téměř 0,1 % a skončil na hodnotě 316,3 HUF/EUR. Maďarská nezaměstnanost sice v lednu o desetinu vzrostla, tamější měna ale pravděpodobně ještě vstřebává úterní zasedání centrální banky, které vyznělo pozitivně. Podobně se dařilo i polské měně, která také posílila o 0,1 % na 4,316 PLN/EUR.

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Makro Speciál

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopadům koronaviru na trhy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy padají; sledované indexy už klesly o více jak 10 % z nedávných maxim

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavřel čtvrteční seanci silnou ztrátou -4,43%.

Ilustrativní obrázek

Koruna aneb První případ nakažení koronavirem u nás

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují: včera byl počet nově nakažených po světě poprvé vyšší jak v Číně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.