Ranní zpráva z finančního trhu 28.1.2021

08:53 | E V | Diskuze

Ekonomika v USA pravděpodobně pokračuje v růstu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

První odhad HDP USA za čtvrtý kvartál roku 2020 ukáže silný růst výroby a naopak slabší růst spotřeby domácností. Některé sektory jsou ve výrazném útlumu, ale očkování, které včera zmínil i šéf Fedu drží naději na oživení ekonomiky v letošním roce. Od německé inflace na začátku roku se čeká zvýšení v meziročním vyjádření do kladných hodnot. 

 

Německá inflace na začátku roku pravděpodobně v plusu 

První odhad HDP v USA za čtvrté čtvrtletí loňského roku ukáže pomalejší růst spotřeby domácností a naopak silný vzestup výrobního sektoru. Po raketovém růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí, kdy se zvedla z popela, počítáme s mezikvartálním nárůstem o 4,3 % (anualizovaně), což je prakticky v souladu s mediánem trhu. Silný by tentokrát mohl být růst investic a mohlo by docházet k obnově zásob. Ovšem v případě vývoje zásob panuje přirozeně velká nejistota. Na počátku roku americká ekonomika pravděpodobně ještě oslabí, nicméně už v prvním čtvrtletí by ji měl podpořit další fiskální stimul od nové administrativy.  

Předběžné výsledky HDP budou zítra zveřejněny také v zemích eurozóny. Dnes v Evropě zaujme vývoj důvěry v měnové zóně na začátku roku a předběžný výsledek vývoje inflace v Německu za leden. Ekonomická důvěra pravděpodobně na počátku roku pravděpodobně vlivem pandemie klesla. Od spotřebitelských cen za leden v Německu čekáme mírné zvýšení o 0,4 % a za pomoci nízké srovnávací základny z ledna minulého roku překlopení meziroční míry inflace do kladného teritoria. Nejistota cenového vývoje na začátku roku je značná. 

Kromě makrodat finanční trh nadále sleduje sezónu zveřejňování firemních výsledků a pandemický vývoj. Akciové futures v USA i Evropě dnes po včerejším propadu ukazují další pokles. 

Regionální kalendář toho moc nenabízí a koruna tak bude sledovat vnější vývoj a vyhlížet zasedání ČNB příští týden. Od té sice čekáme první zvýšení úrokových sazeb až na konci letošního roku, ale nová prognóza centrální banky by měla vlivem druhé vlny pandemie doznat významných změn. 

 

Včera převládl na trzích pesimismus 

Americká centrální banka na včerejším zasedání v souladu s očekáváním nezměnila nastavení měnové politiky a slovy svého šéfa Jeroma Powela zopakovala svůj dosavadní postoj. Powel na jednu stranu vyjádřil určitý optimismus ohledně výhledu na ekonomiku díky existenci vakcíny, přičemž sám oznámil, že byl již příjemcem první dávky. Termín očkování se tentokrát dostal i do písemného vyjádření po zasedání FOMC. Na druhou stranu dal Powel jasně najevo, že úvahy o exitu z  ultrauvolněné měnové politiky jsou zcela předčasné. S tím počítáme až na počátek roku 2022, přičemž půjde o pomalý proces táhnoucí se do konce roku 2023. 

Akciové trhy včera v Evropě i v USA výrazně klesaly, když investory zneklidňovaly spory o dodávky vakcín mezi EU a Astra Zeneca. Dolar proti euru posílil o 0,5 %, k čemuž přispělo vyjádření z ECB. Podle zpráv agentury Bloomberg údajně představitelé ECB nejsou spokojeni s tím, že investoři vylučují možnost dalšího snižování sazeb, a dohodli se, že zdůrazní, že tento stimul je stále reálnou možností. 

Česká koruna včera posílila pod hladinu 26,00 CZK/EUR, k čemuž přispěly spekulace na růst sazeb po předchozí úvaze guvernéra J. Rusnoka o tom, že sazby letos mohou být zvýšeny o 0 bb, 25 bb či o 50 bb. S horším globálním sentimentem koruna později tyto zisky umazala oslabením na 26,08 CZK/EUR.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 23.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.2.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 26.2.2021

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 26.2.2021

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka vydává dluhopisy na financování akvizice Coltu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.