Ranní zpráva z finančního trhu 26.1.2021

08:53 | E V | Diskuze

Nový týden na negativní vlně.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Finanční trhy otevřely nový týden s negativní náladou. Zimní vlna pandemie koronaviru se začíná promítat do čísel z ekonomiky. Maďarská centrální banka dnes svou měnovou politiku nezmění. Americká spotřebitelská důvěra by měla mírně zkorigovat prosincový propad. IMF dnes zveřejní svou aktualizovanou makroekonomickou prognózu. Koruna své rychlé pondělní zisky neudržela a i nadále se podle nás bude udržovat v pásmu 26,10-26,20 za euro. Impulsem by mohlo být prohlášení centrálních bankéřů, kterým se krátí čas před únorovým zasedáním. 

 

Maďarská centrální banka ponechá sazby beze změny 

Dnešní první letošní zasedání maďarské centrální banky podle náš nepřinese změnu úrokových sazeb. Očekáváme, že se nic nezmění ani v případě nákupů cenných papírů a poskytování levné likvidity bankovnímu sektoru. Maďarská inflace v prosinci překvapila prudkým poklesem, nicméně prognóza centrální banky očekává její rychlý návrat ke čtyřem procentům během letošního jara kvůli srovnávací základně a zvýšení spotřebních daní. 

Listopadový průzkum spotřebitelské nálady v USA ukázal výrazný propad v souladu s propadem výdajů domácností. Nicméně obdobné ukazatele takový pokles důvěry nepotvrdily, což je i důvod, pročočekáváme zlepšení dnes zveřejňovaného indikátoru. Zlepšení nasvědčuje i prosincový vývoj pandemie, politiky či akciových trhů. 

 

Koruna rychlé zisky neudržela a vrací se nad 26,10 CZK/EUR 

Důvěra v tuzemskou ekonomiku na začátku roku klesla, a to jak ve složce podnikatelské, tak i v případě spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že údaje za prosinec byly sestavovány v okamžiku otevírání služeb, obchodů a škol, tak se pro leden, kdy jsou tyto sektory opět uzavřené, očekával pokles. Pokles důvěry byl ale relativně malý.  

Obdobný pokles vykázal i lednový Ifo index z Německa. Hlavním důvodem bylo hodnocení současné situace, ale pod očekávání trhu se propadla i očekávání dalšího vývoje ekonomiky. K negativním zprávám z Evropy se přidala i politická situace v Itálii. Podle některých zdrojů tamní premiér plánuje rezignovat. Pravděpodobně tak ztratil několik hlasů, které mu ještě minulý týden zajišťovaly většinu v parlamentu. 

Evropské akciové trhy tak skončily ve ztrátách a i americké trhy nabídly spíše smíšený obrázek. Technologické tituly jsou podporovány blížícím se zveřejněním výsledků za minulý rok, zatímco zbytek trhu klesá díky posledním negativním zprávám ohledně schvalování fiskálního balíčku a vývoje koronaviru a s tím spojených vládních opatření. Na devizovém trhu v tomto prostředí vítězí americký dolar, který si vůči euru připsal 0,4 % a vrátil se na úroveň 1,213 USD/EUR. To se odrazilo i na vývoji v regionu, který hned z rána usiloval o rychlé zisky. V průběhu dne však všechny odepsal a zakončuje naopak v mírné ztrátě. Koruna se opět vrátila nad úroveň 26,10 za euro. Vzhledem ke včerejšímu zhoršení sentimentu na globálních trzích a stabilnímu domácímu prostředí považujeme z krátkodobého hlediska korunu za mírně nadhodnocenou a i nadále očekáváme, že se v následujících dnech bude pohybovat v pásmu 26,10-26,20. Impulsem pro výraznější pohyb by mohlo být ostřejší prohlášení členů bankovní rady, kteří se do tohoto čtvrtka mohou vyjadřovat k měnověpolitickým otázkám před únorovým zasedáním ČNB.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rodinná firma z Jičínska Aveflor vyrábějící zdravotnické prostředky roste nejen v ČR, ale i v zahraničí

Ilustrativní obrázek

Zaloto spouští otevřené žebříčky finančních poradců

Ilustrativní obrázek

Změny v ready-made firmách

Ilustrativní obrázek

Pivovary Staropramen loni prodaly 3,19 milionu hektolitrů piva

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

NVIDIA reportovala ve čtvrtletní zprávě rekordní výnosy a zvýšení poptávky po grafických kartách RTXČti více
Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka vydává dluhopisy na financování akvizice Coltu

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela solidním růstem

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 25.2.2021

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 25.2.2021

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.