Ranní zpráva z finančního trhu 24.3.2021

08:56 | E V | Diskuze

Česká národní banka zůstane ve vyčkávacím módu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Světový kalendář dnes ovládnou indikátory PMI. Zveřejněny budou jak ve Spojených státech, tak i v eurozóně. Nálada v průmyslu zůstává i navzdory pandemické situaci až překvapivě dobrá a ani březnová data by v tomto ohledu neměla být zlomem. Rizikem zůstávají pokračující problémy v dodavatelských řetězcích a rostoucí ceny vstupů. Klíčovou domácí událostí bude zasedání České národní banky, tentokrát netradičně ve středu. Ta kvůli stále nejistému vývoji pandemické situace ponechá sazby beze změny. K jejich prvnímu zvýšení podle našeho názoru přistoupí až v listopadu letošního roku. 

 

Evropský průmyslový PMI ještě mírně stoupne

Prodloužení a v některých případech i zpřísnění pandemických opatření se zřejmě promítne do evropského PMI ve službách.Za březen tak čekáme jeho zhoršení o 0,7 pb. Naopak průmysl, který vůči krizi vykazuje značnou rezistenci, by si mohl mírně polepšit. I nad ním se však vznášejí otazníky, a to v důsledku přetrvávajících potíží v subdodavatelských řetězcích, které pak tlačí nahoru ceny vstupních surovin. Pokud bude tato situace pokračovat, může se to odrazit nejen ve zhoršování důvěry, ale i poklesu poptávky. Kromě indexu PMI bude zveřejněna i evropská spotřebitelská důvěra. Ta se kvůli rostoucímu počtu nakažených zřejmě zhorší. Zlepšení očekáváme až ve druhé polovině roku, a to ve spojitosti s vakcinací. Růst důvěry však bude limitovaný končícími vládními podporami a zhoršující se situací na trhu práce.

Hlavní událostí na domácí půdě bude zasedání České národní banky. U té zřejmě převládne opatrnostní motiv a úrokové sazby ponechá beze změny a to nejen na tomto zasedání, ale až do listopadu letošního roku. K tomuto závěru nás vede dosavadní vývoj pandemie, pomalý náběh vakcinace, zhoršující se situace v průmyslu, ale i výroky samotných centrálních bankéřů. Ty naznačují, že sazby zůstanou na stávající úrovni nejméně v průběhu celého prvního pololetí letošního roku. Kroky ČNB ve druhém pololetí pak budou závislé na míře rozvolnění, rychlosti oživení domácí ekonomiky i stupni proočkovanosti populace. 

 

Koruně se na silnější úrovně nechce

Česká koruna včera oslabila o 0,5 % a posunula se tak na úroveň 26,20 CZK/EUR. Žádná zásadnější data zveřejněna nebyla. O oslabení koruny se nicméně postaralo znehodnocování společné evropské měny, stále ne příliš dobrá pandemická situace i drobný pokles domácích tržních úrokových sazeb. Stále platí, že jakmile se pandemická situace zlepší, má koruna podle našeho názoru potenciál k poměrně rychlému posílení. Další trend by jí mohlo udat i dnešní zasedání České národní banky. Forwardové sazby svá očekávání ohledně zvyšování úroků v kratším období v posledních dnech zkorigovaly. V horizontu šesti měsíců ve svých cenách zahrnují necelé jedno zvýšení úroků, v období devíti měsíců je však již plně zahrnuto očekávání dvojího zvednutí sazeb. 

Ztrátám se včera nevyhnula ani společná evropská měna, a to i za absence zajímavějších dat.Vakcinace v eurozóně stále za Spojenými státy zaostává, stejně tak i naděje na rychlejší oživení, což v současné době favorizuje dolar před eurem.  Euro tak včera ztratilo 0,5 % a dostalo se na úroveň 1,187 USD/EUR.

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.3.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 29.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.