Ranní zpráva z finančního trhu 22.8.2019

11:08 | B Z | Diskuze

Nálada v Evropě se nelepší

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Předstihové ukazatele pokračují v poklesu v čele s Německem, které nadále trápí nižší odbyt automobilů a slabá poptávka ze zahraničí. Zároveň eskalace obchodních sporů bude tlačit ukazatele PMI dolů i v následujících měsících. Záznam z posledního jednání americké centrální banky ukazuje názorový rozkol napříč měnovým výborem. Polský maloobchod pokračuje v nadprůměrném tempu růstu v tomto roce.

 

PMI v Evropě ukáží další pokles

Očekáváme, že kompozitní PMI v eurozóně v červenci zůstane beze změny. Sektor služeb by měl vzrůst o desetinu na 53,3 bodu, zatímco výrobní sektor opět o desetinu poklesne na 46,4 b. I tak se kompozitní index pohybuje výrazně pod svým historickým průměrem. Tyto hodnoty zároveň odpovídají mezikvartálnímu růstu eurozóny o 0,2 %. Samotný PMI ve výrobě je nejnižší od roku 2012, což je dáno hlavně vysokou váhou a nízkou hodnotou německého indexu. Tamní ekonomiku i nadále trápí pokles automobilového sektoru, slabá zahraniční poptávka a další eskalace obchodních válek mezi USA a Čínou. Ty budou tlačit PMI ve výrobě dolů i v následujících měsících. Zároveň už z minulých měsíců pozorujeme přenos zpomalení průmyslové výroby do ostatních sektorů ekonomiky.

 

Jednání Fedu ukazuje na názorový rozkol

Záznam z posledního jednání Fedu ukazuje názorový rozkol v měnovém výboru. Část členů se snažila prosadit snížení sazeb o 50 bp, zatímco část druhá požadovala stabilitu sazeb. Podle záznamu však první snížení úrokových sazeb od krize považují bankéři za „kalibraci měnové politiky“ a „úpravu uprostřed hospodářského cyklu v reakci na aktuální vývoj“. My nicméně očekáváme, že do konce roku dojde minimálně ještě k jednomu snížení úrokových sazeb a v příštím roce budou další snížení následovat spolu se zpomalením americké ekonomiky.

 

Polský maloobchod pokračuje v nadprůměrném tempu

Trh očekává, že polské maloobchodní tržby v červenci zrychlí svou dynamiku. I přes mírné zpomalení v posledních dvou měsících maloobchodníci si udržují solidní tempo, což se odráží i na celkové spotřebě domácností nebo inflaci. Hlavním faktorem je jednoznačně tamní trh práce, který překonává rekordy obdobně jako v tuzemsku.

 

Polský průmysl vzrostl pomaleji, než trh očekával

Polská průmyslová produkce v červenci zklamala lehce slabším růstem oproti očekáváním trhu. Červnové snížení produkce se tak nepovedlo plně vykompenzovat. Významně poklesl těžební sektor, zatímco zpracovatelský sektor se vrátil k růstu. Nedařilo se ani energetice. Polský průmysl v tomto roce v průměru vzrostl meziročně o 5,8 %. Ačkoli tamní průmysl postupně zpomaluje už od roku 2017, svou dynamikou výrazně převyšuje okolní státy včetně České republiky. Další zpomalení ale naznačují i předstihové ukazatele. PMI z výroby se již od listopadu minulého roku pohybuje pod úrovní 50 b., tedy pod úrovní expanze. Koruna včera, stejně jako v předchozím dni, pokračovala ve své klidné jízdě jen lehce pod úrovní 25,80 CZK/EUR. Polský zlotý oslabil ještě před zveřejněním statistiky průmyslu a poté svou ztrátu ještě prohloubil. K dnešnímu ránu si tak připisuje ztrátu 0,25 % a v současnosti se obchoduje na úrovni 4,347 PLN/EUR. Obdobně jako koruna je v klidu i maďarský forint, který si udržuje úroveň 327,38 HUF/EUR.

 

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 9.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 9.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.