Ranní zpráva z finančního trhu 22.8.2019

11:08 | B Z | Diskuze

Nálada v Evropě se nelepší

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Předstihové ukazatele pokračují v poklesu v čele s Německem, které nadále trápí nižší odbyt automobilů a slabá poptávka ze zahraničí. Zároveň eskalace obchodních sporů bude tlačit ukazatele PMI dolů i v následujících měsících. Záznam z posledního jednání americké centrální banky ukazuje názorový rozkol napříč měnovým výborem. Polský maloobchod pokračuje v nadprůměrném tempu růstu v tomto roce.

 

PMI v Evropě ukáží další pokles

Očekáváme, že kompozitní PMI v eurozóně v červenci zůstane beze změny. Sektor služeb by měl vzrůst o desetinu na 53,3 bodu, zatímco výrobní sektor opět o desetinu poklesne na 46,4 b. I tak se kompozitní index pohybuje výrazně pod svým historickým průměrem. Tyto hodnoty zároveň odpovídají mezikvartálnímu růstu eurozóny o 0,2 %. Samotný PMI ve výrobě je nejnižší od roku 2012, což je dáno hlavně vysokou váhou a nízkou hodnotou německého indexu. Tamní ekonomiku i nadále trápí pokles automobilového sektoru, slabá zahraniční poptávka a další eskalace obchodních válek mezi USA a Čínou. Ty budou tlačit PMI ve výrobě dolů i v následujících měsících. Zároveň už z minulých měsíců pozorujeme přenos zpomalení průmyslové výroby do ostatních sektorů ekonomiky.

 

Jednání Fedu ukazuje na názorový rozkol

Záznam z posledního jednání Fedu ukazuje názorový rozkol v měnovém výboru. Část členů se snažila prosadit snížení sazeb o 50 bp, zatímco část druhá požadovala stabilitu sazeb. Podle záznamu však první snížení úrokových sazeb od krize považují bankéři za „kalibraci měnové politiky“ a „úpravu uprostřed hospodářského cyklu v reakci na aktuální vývoj“. My nicméně očekáváme, že do konce roku dojde minimálně ještě k jednomu snížení úrokových sazeb a v příštím roce budou další snížení následovat spolu se zpomalením americké ekonomiky.

 

Polský maloobchod pokračuje v nadprůměrném tempu

Trh očekává, že polské maloobchodní tržby v červenci zrychlí svou dynamiku. I přes mírné zpomalení v posledních dvou měsících maloobchodníci si udržují solidní tempo, což se odráží i na celkové spotřebě domácností nebo inflaci. Hlavním faktorem je jednoznačně tamní trh práce, který překonává rekordy obdobně jako v tuzemsku.

 

Polský průmysl vzrostl pomaleji, než trh očekával

Polská průmyslová produkce v červenci zklamala lehce slabším růstem oproti očekáváním trhu. Červnové snížení produkce se tak nepovedlo plně vykompenzovat. Významně poklesl těžební sektor, zatímco zpracovatelský sektor se vrátil k růstu. Nedařilo se ani energetice. Polský průmysl v tomto roce v průměru vzrostl meziročně o 5,8 %. Ačkoli tamní průmysl postupně zpomaluje už od roku 2017, svou dynamikou výrazně převyšuje okolní státy včetně České republiky. Další zpomalení ale naznačují i předstihové ukazatele. PMI z výroby se již od listopadu minulého roku pohybuje pod úrovní 50 b., tedy pod úrovní expanze. Koruna včera, stejně jako v předchozím dni, pokračovala ve své klidné jízdě jen lehce pod úrovní 25,80 CZK/EUR. Polský zlotý oslabil ještě před zveřejněním statistiky průmyslu a poté svou ztrátu ještě prohloubil. K dnešnímu ránu si tak připisuje ztrátu 0,25 % a v současnosti se obchoduje na úrovni 4,347 PLN/EUR. Obdobně jako koruna je v klidu i maďarský forint, který si udržuje úroveň 327,38 HUF/EUR.

 

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v Evropské unii

Ilustrativní obrázek

Měsíc koronaviru. Jak se dotýká české i světové ekonomiky?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX na červené nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu, výjimkou Japonsko

Ilustrativní obrázek

Poptávka po ropě vzroste v tomto roce nejslaběji od roku 2011, informuje EIA

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a vývoji na trhu s ropou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.