Ranní zpráva z finančního trhu 22.11.2019

09:00 | E V | Diskuze

Nákupní manažeři potvrdí stabilizaci ekonomiky

Ilustrativní obrázek
Foto: public

 

Indexy nákupních manažerů v eurozóně by měly v listopadu mírně vzrůst a indikovat šanci na zlepšení vývoje evropské ekonomiky. Úroveň indexů PMI naznačuje pomalý růst evropské ekonomiky do konce letošního roku. Dnes promluví nová guvernérka Evropské centrální banky. ECB zůstává názorově rozpolcena, ukázal záznam z minulého zasedání. Nová data ukáží zpomalení růstu průmyslu v Polsku. OECD varovala před nízkým růstem světové ekonomiky.

Aktivita podniků indikuje pomalý růst ekonomiky

Hlavním „tahákem“ dnes budou předběžné výsledky indexů nákupních manažerů (PMI) ze zemí eurozóny. Od těch se všeobecně čeká v listopadu další mírné zlepšení, které by navázalo na růst subindexu objednávek. Všeobecně je aktivita ve výrobě především Německu stále slabá, ale poslední vývoj dává naději na alespoň krátkodobé zlepšení. V souhrnu aktuální úroveň indexů nákupních manažerů ukazuje na růst HDP pomalým tempem 0,1 % v čtvrtém čtvrtletí. Ačkoliv některá rizika se v posledních týdnech snížila a například rozhodnutí o clech na automobily bylo či bude tiše odloženo, střednědobý výhled má stále mnoho otazníků. Koloritem těchto dnů jsou nahodilé kusé zprávy a spekulace týkajících se obchodních jednání  USA - Čína. S projevem vystoupí nová guvernérka ECB, což bude jistě sledováno, ale zásadní informace by zaznít neměly.

Rozpolcené vedení ECB

Záznam z minulého zasedání ECB sice nepřekvapil, ale zmiňoval potřebu „vytvořit konsensus a sjednotit názor členů rady guvernérů ohledně závazku plnit inflační cíl“. Jinými slovy potvrdil, že tato shoda nyní neexistuje. A právě názorově rozštěpené vedení ECB je prvním oříškem pro novu šéfku ECB Christine Lagard. O tom, že si tento problém velmi dobře uvědomuje, svědčí fakt, že své působení v ECB začala teambuildingem.

Filadelfský Fed index v listopadu potěšil nárůstem nad odhady. V eurozóně pak včera v podobném gardu vzrostl index spotřebitelské důvěry za listopad. Finální údaje o HDP v Německu potvrdily růst ekonomiky o 0,1 % v třetím čtvrtletí a fakt, že se Německo protentokrát vyhnulo technické recesi. OECD vydala novou prognózu. Podle mírně sníženého odhadu by světová ekonomika měla v příštím roce růst tempem 2,9 %, tedy stejně rychle jako letos. OECD opět varovala před riziky plynoucí z obchodních válek a politické nejistoty na budoucí růst. Hospodářské politiky by se tak měly snažit růst podpořit, přičemž by měly jednat rychle. Hlavní ekonomka upozornila na fakt, že faktory bránící růstu jsou do značné míry i strukturální povahy a nelze je řešit pouze expanzivní měnovou či fiskální politikou.

Polský průmysl brzdí

Dnešku v regionu budou dominovat opět data z Polska. Po výrazném nárůstu průmyslové výroby v září se pro říjen čeká pomalejší tempo.

Polský trh práce utažený na maximum

Včera zveřejněná data za říjen potvrdila zastavení růstu zaměstnanosti v Polsku. Meziroční tempo růstu mezd zpomalilo mírně pod očekávání na 5,9 %. Záznam ze zasedání polské centrální banky ukázal, že někteří členové spatřují více znaků zhoršení ve vnější ekonomice, které by se mohly negativně odrazit na výkonu polské ekonomiky. Třetí měsíc po sobě byl ovšem návrh na snížení sazeb zamítnut. Většina členů NBP vidí výhled domácí ekonomiky jako příznivý. Polský zlotý včera lehce oslabil. V závěru dne se k oslabení přidal i maďarský forint. Česká koruna trochu posílila na 25,50 CZK/EUR, a později oslabila zpět nad 25,53 CZK/EUR.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 6.8.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 5.8.2020

Ilustrativní obrázek

Centrální banka na srpnovém zasedání sazby nezmění

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 31.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 29.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po otevření v plusu obchoduje na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.