Ranní zpráva z finančního trhu 22.10.2020

08:59 | E V | Diskuze

Coronavirus začíná nahlodávat důvěru spotřebitelů.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Jak ranní německá, tak odpolední evropská spotřebitelská důvěra odhalí, že opětovně se šířící pandemie a zavádění vládních restriktivních opatření začínají mít na spotřebitele negativní dopad a jejich nálada se tak zřejmě zhorší. Pravidelné týdenní počty nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA potvrdí, že zlepšujícímu se trendu na americkém trhu práce již pomalu dochází dech. 

 

Zlepšování na americkém trhu práce zpomaluje 

Po včerejším naprosto prázdném ekonomickém kalendáři bude dnešní den zajímavější, ale rozhodně ne radostnější. Ranní odhad německé spotřebitelské důvěry GfK za listopad i odpolední říjnové číslo za eurozónu jako celek potvrdí narůstající obavy domácností. Příliš povzbudivých dat nelze čekat ani z USA. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ukáže pouze na mírné zlepšení. Dnes ráno čelí trhy zvýšené averzi k riziku, ze které profituje americký dolar jako měna bezpečného přístavu, akciové indexy jsou pod prodejním tlakem, cena ropy spadla pod 40 dolarů za barel. Negativně zapůsobil zpráva vysokého představitele amerických tajných služeb, že se Rusko a Irán snaží ovlivnit výsledky amerických prezidentských voleb. I z tohoto pohledu bude zajímavá dnešní poslední veřejná debata mezi oběma prezidentskými kandidáty. Ta se i tentokráte uskutečni distančně. 

Středoevropský ekonomický kalendář je dnes prázdný. Korunu na jedné straně podporuje silnější euro, proti tomu ale stojí stále se zhoršující epidemická situace, na kterou vláda reaguje neustálým omezováním (nejenom) ekonomické aktivity. Volatilita na koruně tak bude i nadále přetrvávat, pro dnešní den předpokládáme pohyb v pásmu 27,10 – 27,30 CZK/EUR s rizikem testování horní hrany tohoto intervalu. 

 

Zpřísňující se pandemická opatření korunu k silnějším úrovním nepustila 

Česká koruna vstoupila do včerejšího dne s vervou, když atakovala nejsilnější hodnoty od počátku minulého týdne. Krátce se dokonce obchodovala za ceny pod hladinou 27,10 CZK/EUR. Ještě během dopoledne ale začala opět ztrácet a po poledni již atakovala 27,25 CZK/EUR. Důvodem je zejména vývoj pandemické situace, a to nejenom u nás. Covid-19 je na vzestupu v celé Evropě. Tlak na oslabování měn tak byl patrný v celém regionu. 

Vláda včera rozhodla s platností ode dneška o dalším zpřísnění podmínek v boji s šířením pandemie koronaviru. Do konce nouzového stavu (2. listopadu) se zavírá maloobchod (s výjimkou prodeje potravin, léku apod.) a významná část sektoru služeb se silným apelem na veřejnost, co nejvíce omezit společenský styk a přispět tak k zamezení dalšího šíření nemoci (tj. zredukovat reprodukční číslo R výrazněji pod hodnotu jedna). Průmyslový sektor by měl nadále fungovat bez omezení (tam je limitem síla budoucí poptávky resp. zdravotní situace mezi zaměstnanci). 

Včerejší polská data z reálné ekonomiky za září nezklamala a představují i pro obdobné indikátory z tuzemska příslib toho, že třetí čtvrtletí se opravdu vydařilo. Polské stavebnictví neklesalo meziročně dvouciferným tempem, jak se trh obával, a spotřeba domácností projevující se v maloobchodních tržbách zaznamenává dokonce solidní meziroční nárůsty. Nicméně říjnová spotřebitelská důvěra jasně indikuje, že třetí čtvrtletí je již minulostí a koronavirus se do ekonomiky během čtvrtého kvartálu opět nepříjemně zakousne.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Druhá vlna silně omezila maloobchod, výroba však jede dál

Ilustrativní obrázek

Vliv pandemie na trendy v HR a fungování firem

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 30.11.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k diskriminaci žen

Ilustrativní obrázek

Zvýšením slevy na poplatníka ušetří všichniČti více
Ilustrativní obrázek

Facebook koupil softwarovou společnost Kustomer

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela růstem

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela kladně

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.12.2020

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes rostly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.12.2020

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.