Ranní zpráva z finančního trhu 20.8.2019

09:33 | B Z | Diskuze

Polský zlotý opět obtěžují cizoměnové hypotéky

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Dnešní den je datový kalendář prázdný. V Evropě stáhne pozornost Itálie, ale dále se trh bude soustředit na události nadcházejících dnů.

 

V Itálii se stále čeká na pád vlády

V hlavních ekonomikách budou zveřejněna data druhořadého charakteru. Hlavní pozornost v Evropě tak zřejmě dnes získá politický vývoj v Itálii, kde pád vlády je zřejmě už jen otázkou času. Blíže viz včerejší Týdenní zpráva http://bit.ly/2TKYF1n. Dále se finanční trh bude soustředit na blížící se klíčové události tohoto týdne, jakým je konference v Jackson Hole (22. 8. – 24. 8.) a zasedání G7 ve Francii (24. 8. – 26. 8.). 

 

Inflace v eurozóně brzdí vlivem služeb

V souladu s očekáváním ekonomů SG byl výsledek inflace v eurozóně za červenec revidován na 1,0 % y/y z předběžného výsledku 1,1 % y/y. Jádrová inflace byla potvrzena na 0,9 % y/y. Tento vývoj je v souladu s naším hlavním scénářem, ve kterém čekáme snížení depozitní sazby ECB o 20 bp na -0,6 %. Finanční trhy přijali mírně pozitivně na slova ministra obchodu USA Wilbura Rose o odkladu omezení na některé operace s firmou Huawei. Na pozadí diskutovaných naději na fiskální stimulus ze strany Německa tak asijské akciové trhy dnes rostou. Boris Johnson včera v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, že je třeba hledat jiné řešení než tzv. Irskou pojistku. Žádnou alternativu ke kontrole hranice nicméně nenabídl. Čína nastavila novou klíčovou úrokovou sazbu na úrovni 4,25 %, což bylo v souladu s očekáváním a tudíž bez výraznější reakce trhu.

 

Polská data potvrdí dobrou kondici tamní ekonomiky

Dnes v regionu zaujmou údaje o vývoji mezd a zaměstnanosti v Polsku, která by neměla vybočovat z předchozího trendu relativně pozitivních makročísel. Růst mezd by dle očekávání trhu měl zrychlit na 7,1 % y/y z předchozího tempa 5,3 %.

 

Polský zlotý opět tíží hypotéky v CHF

Regionální měny včera mírně slábly. Koruna proti euru ztratila cca 0,2 %. Polský zlotý a maďarský forint odepsali přes 0,5 %. Zlotý obecně sráží nižší aktuální likvidita, přičemž s posilujícím švýcarským frankem a rozhodnutím Evropského soudu ve Štrasburku ve věci těchto hypoték očekávaným v rozmezí září - listopad se opět na finanční trh vkrádá téma polských hypoték denominovaných ve švýcarských francích. MFČR včera oznámilo, že příští měsíc nabídne v aukci 10 mld. CZK korunových a 100 mil. EUR dluhopisů denominovaných v eurech. V případě eurových dluhopisů má jít o splatnosti v srpnu 2021. S ohledem na aktuální výrazně zápornou úroveň eurových dluhopisových výnosů je situace k takovému zadlužování velmi příznivá. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda oznámil, že se vzdá své nominace na post ministra kultury. Vládní krize tak pokračuje, nicméně bez výrazného zájmu finančního trhu.

 

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výsledků VŠPS - 4. čtvrtletí 2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel posílením

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy se vyvíjejí smíšeně na pozadí obav z rozšiřování koronaviru a jeho ekon. dopadů

Ilustrativní obrázek

S&P -3,35% (nejvíce za dva roky), obavy z koronaviru srazily trhy dolů

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Asie v záporu kvůli virovým obavám, Korea ztratila 4 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.