Ranní zpráva z finančního trhu 20.5.2020

08:30 | E V | Diskuze

Spotřebitelská důvěra v eurozóně strhne další nechvalný rekord.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Spotřebitelská důvěra v eurozóně zřejmě propadne na nejnižší úroveň od dob velké hospodářské krize. Finální inflace za celou eurozónu bude podle našeho odhadu revidována o jednu desetinku směrem dolů. Další pád čeká i ceny českých průmyslových výrobců. 

Inflace v eurozóně bude revidována mírně směrem dolů

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn záznam z posledního zasedání americké centrální banky, které proběhlo 27. dubna. Na něm Fed oznámil, že v programu odkupu aktiv bude pokračovat „v množství potřebném pro hladké fungování trhů“. Fed dále akcentoval střednědobá rizika nižšího hospodářského růstu i inflace a připravenost ekonomiku dlouhodobě stimulovat. V tomto duchu se zřejmě ponese i zveřejněný záznam.

V eurozóně bude zveřejněna finální inflace za duben. Ta by podle našeho odhadu měla být revidována o jednu desetinu směrem dolů na 0,3 % y/y. V důsledku propadu cen energií a slabé poptávky se celková inflace v průběhu druhého čtvrtletí propadne zřejmě do záporu. Po odeznění koronavirové krize by však i ceny mělo čekat oživení typu V, tedy po výrazném poklesu růst. Propad jádrové inflace z titulu poptávkového šoku bude limitován cenami v oblasti telekomunikací, financí, či zdravotnictví, které od poloviny roku 2000 na ekonomický cyklus nereaguji. Kromě toho bude v eurozóně zveřejněna spotřebitelská důvěra. Ta už v dubnu strhla nechvalný rekord nejhlubšího propadu od dob velké hospodářské krize ve 30. letech a v květnu ho zřejmě ještě prohloubí. Zlepšení tohoto ukazatele bude záviset na situaci trhu práce a rychlosti, s jakou se ekonomika eurozóny bude normalizovat. Důvody pro posilování tak bude euro dnes hledat jen obtížně.

V Česku budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců za duben. Ty by měly meziměsíčně propadnout o 1,4 %. Za poklesem bude stát především vývoj cen na světových komoditních trzích. Ropa v dubnu propadla až téměř k 20 dolarům za barel. Zajímavý bude i vývoj cen zemědělských výrobců, který naznačí, jakým směrem by se mohly vydat ceny potravin.

Němečtí investoři jsou optimističtí

Zatímco v hodnocení současné situace německý ZEW index za květen propadl na nejnižší úroveň od roku 2003, ve složce očekávání naopak vyskočil na nejvyšší hodnotu za posledních pět let (51 bodů). Výrazně tak předčil tržní očekávání i hodnotu, které dosáhl v dubnu. Velmi dobře dopadl i ZEW index pro celou eurozónu. Co naopak včera nepotěšilo, byl masivní propad počtu nově registrovaných vozidel v eurozóně. Vzhledem k tomu, že se jedná o čísla za duben, kdy byla celá ekonomika ochromena, dala se takováto data očekávat. Květen by měl být v tomto ohledu již lepší. Společná evropská měna nakonec i tak skončila o 0,2 % v plusu a posunula se na úroveň 1,093 USD/EUR.

Dařilo se i regionálním měnám. Nejvíce z obchodování vytěžil maďarský forint, který posílil o 0,7 % na 350,8 HUF/EUR. Pozadu ale příliš nezůstala ani česká koruna, která posílila o 0,5 % na 27,50 CZK/EUR. V mírném posilování by podle našich odhadů mohla pokračovat i v následujících dnech. Polský zlotý si připsal 0,3 % na 4,550 PLN/EUR. 

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.1.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 4.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 10.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.12.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.