Ranní zpráva z finančního trhu 20.10.2020

08:56 | E V | Diskuze

Maďarská centrální banka ponechá sazby beze změny.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Finanční trhy nepřestávají upínat svou pozornost k americkým prezidentským volbám a vyjednáváním ohledně brexitu. Maďarská centrální banka dnes ponechá své úrokové sazby beze změny. Pokračující tlak na slabší forint však podle nás do konce roku povede ke zvýšení depozitní sazby. Koruna a i celý region zaznamenaly v úvodu týdne ztráty. Pro následující dny jsme mírně pozitivní, další eskalace domácí pandemické situace a případná nová vládní opatření zůstávají však rizikem. 

 

Americký trh nemovitostí dále svižně roste      

Maďarská centrální banka podle nás ponechá dnes základní sazbu beze změny. Pozornost bude mít až následné prohlášení, které by mělo ukázat hodnocení současného vývoje a rizika druhé vlny pandemie. Maďarská inflace v září překvapila směrem dolů, když skokově zpomalila na 3,4 % y/y ze srpnových 3,9 % y/y. Obdobně překvapila i jádrová inflace, která se dostala pod čtyřprocentní hranici. Forint podle nás ale zůstane pod tlakem i nadále. To bude i v budoucnu důvodem, proč podle nás centrální banka opět zvýší svou jednotýdenní depozitní sazbu ze současných 0,75 % na 1 % s koncem tohoto roku. Spouštěcí úroveň pro tento krok vidíme na 368-370 HUF/EUR. 

Některá americká čísla z ekonomiky napovídají, že oživení v závěru roku bude pomalejší, než se očekávalo. Trh nemovitostí však nepřestává pozitivně překvapovat. Nízké úrokové sazby přilákaly řadu kupujících, a to zejména v segmentu dražších nemovitostí. Zároveň rozšiřující se nerovnost napříč americkými spotřebiteli je jedním z negativních důsledků opatření hospodářské politiky v USA. Na toto téma se v posledních týdnech vyjadřují i zástupci tamní centrální banky. Částečně by tento problém měl řešit druhý fiskální balíček, nicméně jeho schválení je v nedohlednu. 

 

Koruna zahájila týden mírnou ztrátou 

Zveřejnění čínského HDP za třetí čtvrtletí zklamalo očekávání finančních trhů. Hlavním překvapením byl slabší výkon sektoru služeb. Na druhou stranu v září rostla rychleji průmyslová produkce, což reflektuje oživení zejména ve zpracovatelském sektoru. Oživení je patrné i v maloobchodních tržbách a obecně ve spotřebě domácností. V souhrnu je celkové číslo zklamáním, struktura růstu tamní ekonomiky však vysílá dobré signály do budoucna. 

Akciové trhy včera rostly s nadějí na schválení amerického fiskálního balíčku ještě tento rok. Předsedkyně dolní komory amerického kongresu oznámila, že dnes dojde k dohodě na legislativním plánu jeho schválení. Pozitivní náladu podpořila i čínská data z ekonomiky, která potvrdila její oživení, i když v souhrnu nebylo tak výrazné, jak trhy očekávaly. Mimo akciové trhy se dařilo i euru, které si vůči dolaru připsalo půl procenta a vrátilo se po týdnu na úroveň 1,178 USD/EUR. V regionu však převládla domácí zhoršující se pandemická situace. Koruna v úvodu týdne mírně ztratila a dnes otevírá na úrovni 27,25 za euro. Pro následující dny by se ale koruna mohla dočkat mírných zisků. Globální sentiment zůstává pozitivní a silnější korunu podporují vyšší domácí sazby na trhu, které reflektují neutrální postoj centrálních bankéřů v jejich nedávných prohlášeních. Ještě začátkem minulého týdne finanční trhy očekávaly snížení úrokových sazeb ČNB s 80% pravděpodobností v horizontu šesti měsíců. Aktuálně se však očekávání revidují na současných 50 %, což by mělo podporovat i korunu. Domácí pandemická situace se však nelepší a další zhoršení může být reflektováno finančními trhy, zejména v případě oznámení nových vládních opatření s dopady na ekonomiku.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 25.11.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.