Ranní zpráva z finančního trhu 2.6.2020

08:29 | E V | Diskuze

Domácí ekonomika v prvním čtvrtletí výrazně propadla.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletí prudce poklesla, hlavní efekt koronaviru se však ukáže až v druhém čtvrtletí. Nejvíce postižený byl sektor služeb, zatímco průmysl relativně odolával. Koruna se i nadále veze na pozitivní vlně globálních trhů, kterým pomáhají relativně pozitivní čísla z ekonomiky i příznivý geopolitický vývoj.

Koronavirus nejvíce zasáhl sektor služeb

Tuzemská ekonomika podle prvního odhadu poklesla v Q1 o 3,6 % mezičtvrtletně a 2,3 % meziročně. Dnešní druhý odhad ČSÚ by tato čísla měl potvrdit. Propad ekonomiky přišel i přes rychlou reakci měnové a fiskální politiky, ale hlavní dopad koronavirové krize uvidíme až v druhém čtvrtletí. Dnešní statistika však napoví, jak dopadl šok na jednotlivé sektory. Podle nás byl nejvíce zasažen sektor služeb, zatímco průmysl relativně odolával. Pro celý letošní rok však předpokládáme propad domácí ekonomiky o 6,8 %.

Koruna dále posiluje na vlně globálního optimismu

Index nákupních manažerů českých výrobců vzrostl v květnu na 39,6 bodu z předchozího dna 35,1 bodu. Index sice narostl, ale z extrémně nízkých hodnot, a zůstává stále hluboko pod hladinou padesáti bodů, která odděluje ekonomický pokles od růstu. Karanténní opatření výrazně omezila poptávku ze zahraničí. Nevyužité kapacity nutí firmy k propouštění pracovníků druhým nejrychlejším tempem od července 2009 a to i přesto, že některé firmy využily podpůrné programy státu. 

Státní rozpočet hospodařil v prvních pěti měsících tohoto roku s deficitem 157,4 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku je tak výsledek horší o 106,5 mld. Kč. Z pohledu květnových výsledků se jednoznačně jedná o nejhorší výsledek v historii. I oproti doposud nejhoršímu květnovému výsledku z roku 2010 je letošek horší o 62,1 mld. Kč. Naplno se ukázal potenciál výpadků v daňových příjmech. Ty jsou oproti loňsku nižší zhruba o pět procent a i oproti aktualizovanému plánu státního rozpočtu ztrácí 50,5 mld. Kč. Celkové výdaje státního rozpočtu vzrostly za prvních pět měsíců meziročně o 12,2 % a jsou tak mírně nad plánem. 

Americký ISM z průmyslu v květnu mírně vzrostl na 43,1 b., tedy lehce pod odhady trhu. Polepšila si jak složka produkce, tak i zaměstnanosti. Optimismus ukázaly i nové objednávky, které ještě v dubnu spadly největším tempem od roku 1951.

Finanční trhy pokračovaly v úvodu týdne na pozitivní vlně. Evropské i americké akciové trhy skončily včera v mírném zisku. Na devizovém trhu si opět mírně polepšilo euro vůči americkému dolaru a s tím i celý region. Pondělním vítězem se stal polský zlotý s jednoprocentním posílením. V závěsu za ním skončil maďarský forint. Koruna si během včerejška polepšila o 0,5 % a dnes otevírá úrovni 26,73 za euro. Je tak nejsilnější od poloviny dubna. I nadále ji podporuje pozitivní sentiment na akciových a zejména na devizových trzích. Slábnoucí dolar a přesun investorů k rizikovějším aktivům podporuje celou oblast rozvíjejících se trhů včetně koruny, zatímco tuzemské sazby zůstávají oproti těm eurovým stabilní. I nadále tak předpokládáme brzký obrat trendu kurzu koruny.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

PepsiCo ve 2Q překonala analytické odhady

Ilustrativní obrázek

Preventivní údržba silnic se v ČR podceňuje, přitom je to zásadní krok ke dlouhodobým úsporám

Ilustrativní obrázek

Tuzemská aktiva innogy získala maďarská společnost MVM Group

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování v ČR (inflace)

Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Růst spotřebitelských cen zrychlil a jádrová inflace láme rekordyČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza v úvodu týdne zamířila výše

Ilustrativní obrázek

Pavel Borovička – Nemovitostní trh udrží stabilní jeho dlouhodobost

Ilustrativní obrázek

Vyplatí se v současné situaci investovat do nemovitostí?

Ilustrativní obrázek

MONETA nabízí investice do „zeleného“ fondu, ruší vstupní poplatky

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.