Ranní zpráva z finančního trhu 2.4.2019

09:00 | E V | Diskuze

S brexitem to už je opravdu vážné

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Vzhledem k dnešnímu ne příliš zajímavému ekonomickému kalendáři ve světě budou trhy sledovat jednání britské vlády. T. Mayová se po včerejším neúspěchu britského parlamentu posunout se v otázce brexitu alespoň o krok vpřed pokusí se situací něco udělat. Každopádně indikativní hlasování v parlamentu ukázalo, že žádná varianta nemá mezi zákonodárci navrch, i když trvalá celní unie s EU neprošla o pouhé tři hlasy. Neřízený brexit spuštěný 12. dubna je tak stále reálnější. Z domova se dnes dočkáme finálních čísel národních účtů za loňský rok. Ta by měla potvrdit narůstající opatrnost ve spotřebitelských výdajích tuzemských domácností.

Globální ekonomický kalendář je dnes nezajímavý

Dynamika cen průmyslových výrobců v eurozóně se již více než dva roky drží nad dvěma procenty, s krátkou výjimkou počátku loňského roku. Síla spotřebitelské poptávky v eurozóně ale není taková, aby producenti dražší vstupy snadno přenášeli na koncové spotřebitele. Spotřebitelská inflace tak zdaleka inflačního cíle nedosahuje, ECB tedy stále drží svou politiku extrémně uvolněnou. A dnešní data za únor na tomto obrázku nic nezmění.

Předběžná únorová data amerických objednávek dlouhodobé spotřeby nijak nenadchnou a pouze lehce vylepší katastrofální vstup do nového roku. Ještě horší výsledek zřejmě přinesou data očištěná o objednávky z dopravy (typicky leteckého průmyslu). Čísla tak potvrdí útlum v růstové dynamice anemické ekonomiky. Zatímco vloni rostl americký HDP tempem 2,9 %, pro letošek čekáme 2,3 %.

Euro dnes ráno atakuje 1,120 USD/EUR

Kurz eura vůči dolaru dnes ráno poprvé za posledních 21 měsíců atakoval hladinu 1,120 USD/EUR. Euro včera nepotěšila finální čísla PMI z jednotlivých evropských zemí ani za eurozónu jako celek. Nálada v průmyslovém sektoru je v podstatě na bodu mrazu. Naopak dolaru ve včerejších odpoledních hodinách pomohl lepší výsledek ISM indexu. Na rozdíl od eurozóny aktivita v americkém průmyslovém sektoru roste. Euru pak samozřejmě nepomáhá nekončící sága s názvem brexit.

Rostoucí mzdové náklady ukrajují ziskovým maržím

ČSÚ dnes zveřejní závěrečné čtení národních účtů za loňské poslední čtvrtletí i celý rok 2018. Sektorové účty potvrdí klesající ziskové marže v korporátním sektoru, a to primárně kvůli rostoucím nákladům na práci. Domácnosti se již ale do spotřeby po hlavě rozhodně nevrhají, naopak v průběhu loňského roku začala být patrná tendence mírného zvyšování míry úspor. A tento trend by dnešní data měla potvrdit i pro závěrečný kvartál loňského roku.

Nálada v průmyslu se zhoršuje v celém regionu

Tuzemský PMI průmyslové aktivity nepotěšil a obdobně na tom byli i naši sousedé. Nálada se zhoršuje napříč regionem a ve světle již tři kvartály trvající recese v německém průmyslu není divu. Za dalším zhoršením českého ukazatele stál úbytek nových zakázek, ale i samotné výroby. Bilance státního rozpočtu skončila ke konci března s nejhorším výsledkem od roku 2012. Na struktuře příjmů je patrné, že korporátní sektor trpí klesajícími ziskovými maržemi. Za pozitivum lze na výdajové straně uvést meziroční zvýšení investic o téměř 40 %.

První den nového týdne byl na středoevropských devizových trzích klidný. Výše diskutované ekonomické indikátory nevytvářely prostředí, kvůli kterému by měly měny tendenci posilovat. Kurz koruny vůči euru se tak včera držel kolem 25,80 CZK/EUR, tedy na úrovních, kde minulý týden zavíral.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář k dnešnímu formálnímu brexitu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 31.1.2020

Ilustrativní obrázek

Reakce na Brexit a britské volby.

Ilustrativní obrázek

Dnešní komentář BHS k průmyslu a stavebnictvíČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie opět na rekordech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu po lepších, než očekávaných datech o japonském exportu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.