Ranní zpráva z finančního trhu 2.12.2020

08:53 | E V | Diskuze

ADP report ukáže na další zlepšování na trhu práce.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Kalendář je dnes poloprázdný. Ve Spojených státech bude zveřejněn ADP report mapující situaci na trhu práce. Ta se sice postupně zlepšuje, ve srovnání s únorem zde však stále ještě více než deset miliónů pozic chybí. Polská centrální banka ponechá na svém dnešním zasedání sazby beze změny. Jejich první zvýšení očekáváme až v první polovině roku 2022.

Polská centrální banka ponechá sazby beze změny

ADP report za listopad by měl ukázat na další zlepšování situace na americkém trhu práce.Hlavní statistika (Nonfarm Payrolls) však bude zveřejněna až v pátek. Ve srovnání s vývojem v minulosti jsou současné přírůstky počtu volných pracovních míst vysoké. Dohnat ztrátu 22 milionů pracovních míst, ke které od února došlo v souvislosti s pandemickou krizí, však není lehké. Na trhu stále více než 10 miliónů pracovních míst chybí a některá z nich budou ztracena nenávratně.

Polská centrální banka dnes ponechá svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny na stávající úrovni 0,1 %. Na této úrovni podle nás zůstane až do první poloviny roku 2022. Polský centrální bankéř Jerzy Kropiwnicki sice prohlásil, že by je centrální banka mohla zvýšit už ve druhé polovině příštího roku, podle našeho názoru však převáží holubičí tábor včele s guvernérem a sazby se v příštím roce měnit nebudou. Polský zlotý by měl podle naší prognózy v příštím roce posilovat, a to zhruba o 4 %. Pomůže mu k tomu dobrá kondice polské ekonomiky i vysoký přebytek běžného účtu.

Koruna si svůj prostor pro posilování již vybrala

Regionální měny včera posilovaly. Výjimkou byla česká koruna, která zůstala ve srovnání s předchozím dnem beze změny (na úrovni 26,26 CZK/EUR). Zisky si již vybrala v minulých dnech, a tak jí k dalšímu posilování nepomohla ani dobrá data z domácí ekonomiky, ani posilující euro vůči dolaru. Prostor pro připisování si dalších zisků má tak domácí měna evidentně vyčerpaný a na řadě bude konsolidace kolem stávajících úrovní.

Růst českého HDP za třetí kvartál byl revidován směrem nahoru z původně zveřejněných 6,2 % mezikvartálně na 6,9 %. K výsledku nejvíce přispěl čistý export, dále pak spotřeba domácností, přičemž příspěvek ostatních složek byl negativní. Pozitivně překvapil i indikátor PMI. Podmínky ve zpracovatelském průmyslu podle něho byly v listopadu nejlepší za poslední více než dva roky. Kromě růstu nových zakázek však ukazateli na vyšší úrovně pomohly i prodlevy v zásobování ze strany dodavatelských řetězců. Pozitivně dopadl i výsledek státního rozpočtu za listopad. Ten skončil s deficitem 341,5 mld. Kč. Oproti předchozímu měsíci se hospodaření zhoršilo o 67,5 mld. Kč, což je největší letošní meziměsíční propad. Celkově ale hospodaření státního rozpočtu letos směřuje k lepšímu výsledku, než se očekávalo. 

Společná evropská měna je nejsilnější od roku 2018. Zatímco ještě včera ráno se euro pohybovalo kolem úrovní 1,196 USD/EUR, v průběhu dne se usadilo nad hladinou 1,20 USD/EUR, kde dnes ráno i otevírá (1,207 USD/EUR). Prostor pro další posilování vidíme už ale v současné době jako limitovaný. V dlouhodobějším horizontu jsou ale vyhlídky společné evropské měny příznivé. Na konci příštího roku by se podle naší prognózy měla pohybovat na úrovni 1,27 USD/EUR.

Data, která včera přicházela z ekonomiky eurozóny, byla vcelku pozitivní. Průmyslový PMI pro celou eurozónu byl revidován o dvě desetiny směrem nahoru (na 53,8 bodu), přičemž počet nezaměstnaných Němců poklesl o 39 tisíc (trh počítal s 8 tisíci). Achillovou patou eurozóny tak zůstala inflace, jejíž jádrová složka již třetí měsíc stagnovala na úrovni 0,2 % y/y.

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Přepravci hlásí rekordní sezonu

Ilustrativní obrázek

JP Morgan Chase reportuje výsledky za 4Q i za celý rekordní rok 2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ceny nemovitostí v Evropské unii nadále rostou. Může za to i nedůvěra v budoucnost

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k obřímu záchrannému balíku v USAČti více
Ilustrativní obrázek

Broker Consulting Index podílových fondů: Rok 2020 budeme mít ještě dlouho v paměti

Ilustrativní obrázek

Pandemie přesunula investice online. Přežijí jen ti, kdo se tomu přizpůsobí

Ilustrativní obrázek

Německý DAX stahuje úvodní ztráty

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevírá lehce v záporu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína představila lepší než očekávaný HDP za 4Q

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.