Ranní zpráva z finančního trhu 19.6.2020

08:35 | E V | Diskuze

Evropská rada začne projednávat záchranný fond Evropské unie.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Hlavní událostí dneška i celého týdne bude jednání Evropské rady o návrhu záchranného fondu EU na podporu ekonomiky. Ten počítá až s 750 mld. EUR pro členské země unie, ale obsahuje řadu sporných bodů. Hlavní otázkou je zdroj financování a podmínky přerozdělení. Neočekáváme tak, že by mělo dojít k dohodě, ale spíše k vymezení pozic jednotlivých zemí. Polský průmysl dnes ukáže, jak mohlo vypadat květnové oživení v průmyslu i u nás. 

Polský průmysl naznačí míru tuzemského oživení

Dnes bude hlavní události dlouho očekávané jednání Evropské rady. Jediným tématem na programu je záchranný fond na podporu ekonomiky. Vzhledem k rozdílným názorům jednotlivých členů nepředpokládáme, že by mělo dojít k dohodě. Dnešní jednání tak odstartuje dlouhý letní maraton summitů a schůzí. Záchranný fond je totiž spojen s rozpočtovým rámcem unie pro roky 2021-27 a vyžaduje tak jednomyslné schválení všemi členskými zeměmi a Evropským parlamentem. Největší odpor očekáváme od Rakouska, Nizozemska, Dánska a Švédska, kteří by byly v aktuálním návrhu čistými plátci a budou pravděpodobně tlačit ostatní státy k úpravám podmínek fiskálních transferů. Dalším sporným tématem je zavedení některých celounijních daní, které by zvýšily celkové příjmy. Toto téma již narazilo v minulosti při diskuzích o jednotné korporátní či digitální dani. 

Dále uvidíme první regionální data z průmyslu. Ten v Polsku v dubnu poklesl meziročně i meziměsíčně zhruba o čtvrtinu. Pro květen se již čeká jeho oživení, nicméně je otázkou, jak silné bude. Prozatím jsme viděli pouze průmyslová data z USA, kde bylo oživení spíše slabší. Polský průmysl tak naznačí, jak by mohla vypadat tuzemská čísla.

ČNB opět snížila proticyklickou kapitálovou rezervu

ČNB včera oznámila další uvolnění makroobezřetnostních opatření. Hlavní změnou je již druhé letošní snížení proticyklické kapitálové rezervy z aktuálního 1 % na 0,5 %. Tím se tak centrální bankéři snaží podpořit schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti. I přesto je ale kapitálová situace domácího bankovní sektoru „robustní“. ČNB je zároveň připravena snížit tuto rezervu až na nulu. Zároveň také zrušila limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) pro hypoteční úvěry, čímž tak navázala na předchozí zrušení ukazatele DTI (dluh k čistému příjmu). Platným doporučením zůstává pouze ukazatel LTV (poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) na úrovni 90 %. Po řadě uvolnění měnových podmínek tak následuje i další uvolnění makroobezřetnostních opatření, která by měla podpořit úvěrovou aktivitu a pomoci ekonomice v oživení. 

Americká týdenní data z trhu práce ukázala pomalejší pokles nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než očekával trh. V posledním týdnu se tak přihlásilo o podporu 1,51 mil. lidí, což je téměř stejně jako v předchozím týdnu. Týdenní data tak naznačují, že oživení na americkém trhu práce může být pomalejší, než jak ukazovaly předchozí statistiky.  

Obchodování na finančních trzích se včera neslo ve znamení posílení amerického dolaru. Ztráty si tak včera odneslo euro (0,3 %) i regionální měny. Maďarský forint i česká koruna následovaly svým tempem oslabení evropskou společnou měnu, zatímco polský zlotý si jen lehce polepšil. K jeho včerejšímu pohybu pomohla vyjádření tamního ministra financí, podle kterého je zlotý příliš slabý. V odpoledních hodinách však část zisků umazal díky zveřejněnému záznamu z posledního jednání centrální banky. Podle něj by silnější měna negativně ovlivnila tamní ekonomiku
Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 5.8.2020

Ilustrativní obrázek

Centrální banka na srpnovém zasedání sazby nezmění

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 31.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 29.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 5.8.2020

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, dařilo se jihokorejským akciím

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 5.8.2020

Ilustrativní obrázek

Německé akcie mírně ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.