Ranní zpráva z finančního trhu 19.5.2020

08:32 | E V | Diskuze

Německý ZEW index ukáže, že cesta vzhůru bude trnitá.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Po nečekaně silném nárůstu optimismu německých finančních investorů nám květnový ZEW index ukáže, že cesta ze současného koronavirového marasmu nebude přímočará. Naději do budoucna dají dílčí americké statistiky z trhu nemovitostí, i když samotná dubnová čísla rozhodně dobrá nebudou. Duben by ale měl být i v USA tím nejhorším měsícem.

Aktivita na americkém trhu nemovitostí v dubnu na dně

Dnešní ekonomický kalendář nahrává mírně americkému dolaru na úkor eura. Obáváme se totiž ve srovnání s konsensem horšího výsledku německého květnového ZEW indexu. Americká data z trhu nemovitostí sice také příliš povzbudivá nebudou, možná ale naznačí první jarní vlaštovku a příchod lepších dat v dalších měsících. Koruna kvůli prázdnému kalendáři zůstane ve vleku globálního dění.

Němečtí finanční investoři zřejmě zkorigovali svá dubnová očekávání. Obáváme se, že nečekaně příznivé dubnové číslo ZEW indexu očekávání bylo přestřelením a květnový průzkum bude návratem k realitě. ECB i německá vláda razantně zareagovaly na počátku koronavirové krize a podpořily ekonomiku, finanční trhy byly nejvolatilnější v březnu. Duben byl ve znamení významného zklidnění na trzích, v květnu ale byl patrný návrat rizikové averze. První data z reálné ekonomiky začala ukazovat na to, jak vážná situace vlastně je.

Aktivita na nemovitostním trhu v USA hledá své dno. Po březnovém poklesu nově zahájených staveb o 22,3 % m/m to zřejmě v dubnu nebylo o moc lepší. Ale ani výrazně horší. A to přesto, že duben byl měsícem, v jehož celém průběhu byla americká ekonomika ochromena opatřeními v boji proti šíření koronaviru. Razantně klesající úrokové sazby se totiž začínají promítat i do levnějšího financování prostřednictvím hypotečních úvěrů. To se již pomalu začíná na trhu projevovat.

Trhy se radují ze zprávy o slibném vývoji vakcíny

Globální i lokální finanční trhy polily z počátkem nového týdne živou vodou zprávy o slibném vývoji vakcíny proti covid-19 z dílny americké biotechnologické firmy Moderna. Její experimentální vakcína vykazuje znaky pozitivní reakce imunitního systému. Další povzbudivou zprávou pro trhy pak byla dohoda Německa a Francie na podpoře fondu na podporu ekonomiky ve výši 500 mld. EUR. Pokles rizikové averze se obecně projevil nejenom na akciových trzích, ale patrný byl i vzestup tržních úrokových sazeb a výnosů státních dluhopisů na obou stranách Atlantického oceánu. Na měnovém páru euro versus dolar ze situace samozřejmě profitovalo euro. To zaznamenalo největší intradenní zisk za posledních šest týdnů. Pozitivní odezva byla patrná i na středoevropských devizových trzích. Nejvíce si připsala nejrizikovější měna regionu – maďarský forint, a to více než půl procenta. O tři desetiny procenta si polepšila koruna, jejích kurz posílil k hladině 27,60 CZK/EUR, nejmenší profit (0,2 %) zaznamenal polský zlotý. Optimismus se na trzích udržel i v průběhu asijské seance. Náladu investorům zvedl v závěru americké seance prezident americké centrální banky J. Powell. Banka je podle něj připravena použít všechny své nástroje a ponechat úrokové sazby blízko nuly do té doby, než se ekonomika zotaví.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 19.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Valná hromada Pilulka Lékárny bude mimo zasedání rozhodovat o změně stanov a opčním programu

Ilustrativní obrázek

Přepravci hlásí rekordní sezonu

Ilustrativní obrázek

JP Morgan Chase reportuje výsledky za 4Q i za celý rekordní rok 2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v zeleném, ztrácela Čína

Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX stahuje úvodní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína představila lepší než očekávaný HDP za 4Q

Ilustrativní obrázek

I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza nepatrně ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.