Ranní zpráva z finančního trhu 19.2.2021

08:57 | E V | Diskuze

Aktivita ve službách i ve výrobě by měla brzdit.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Čekáme, že indexy nákupních manažerů v eurozóně, Německu i v USA za únor vykáží pokles. V případě výrobního sektoru půjde o indikaci zpomalení růstu, zatímco ve službách v Evropě o prohloubení poklesu. Situace ve službách v USA stále vykazuje expanzi, naopak indexy v Evropě ukáží na prohloubení propadu. 

 

Průmysl roste pomaleji, služby klesají 

Dnes zveřejněné indikátory aktivity v Německu a v eurozóně jakožto celku potvrdí, že výrobní sektor se i nadále vypořádává s pandemií lépe než sektor služeb. V obou případech se čeká mírný pokles indexu, ovšem v případě služeb je jeho úroveň mnohem níže a ukazuje útlum celého sektoru, zatímco v průmyslu indikuje expanzi zpomalujícím tempem. V případě výrobního sektoru je ovšem index z části nadhodnocen abnormálním nárůstem termínů subdodávek, což se indexu PMI ve službách kvůli odlišné metodice netýká. V USA je situace o poznání lepší, nicméně index PMI zde není tak sledovanou veličinou jako v Evropě. 

Vývoj evropských indexů PMI bude také vodítkem pro vývoj české průmyslové výroby na začátku roku, přičemž předstihové indikátory ukazují expanzi. Ovšem zveřejněná data o produkci automobilů či polské průmyslové výrobě ukazují na její pokles. Množí se zprávy o výpadcích v dodávkách komponent pro automobilky. Navzdory stále slušným objednávkám tak v naší prognóze počítáme s poklesem průmyslové výroby v prvním čtvrtletí o 0,3 %. Poslední vývoj na poli subdodávek je rizikem ve směru hlubšího poklesu. V horizontu roku stále počítáme s posilováním koruny, ale v nejbližší době může být stále negativně ovlivněna nepříznivým epidemickým vývojem v ČR. 

 

Koruna pokračuje v oslabování 

Americký trh nemovitostí v lednu vykázal smíšená čísla. Počet nově započatých staveb klesl meziměsíčně o 6,0 %, když se čekal jen nepatrný pokles. Naopak počet nově vydaných stavebních povolení se zvýšil o 10,4 % m/m, když se čekal pokles. Filadelfský Fed index klesl méně, než se čekalo. Týdenní data z trhu práce naopak nepříjemně překvapila větším nárůstem počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nálada na trhu včera dále korigovala předchozí euforii. Akciové trhy v Evropě i v USA klesaly. Dluhopisové výnosy v USA i v Evropě opět mírně rostly, přičemž dolar proti euru ztrácel 0,5 %. Záznam z minulého zasedání ECB ničím nepřekvapil, ale připomněl, že je třeba nezaměňovat současný krátkodobý nárůst inflace za trend. Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru mírně vzrostla, ale stále je na nízkých úrovních. 

Česká koruna včera pokračovala v oslabování na úroveň 25,91 CZK/EUR. K tomu mohly přispět již zmíněné klesající akciové trhy, nicméně polský zlotý zůstal stabilní. Domácí pandemická situace koruně rozhodně na elánu nepřidává. Polská průmyslová výroba v lednu meziměsíčně klesla o 5,1 % a meziroční růst zpomalil na 0,9 % z předchozího tempa 11,2 %. Výsledek byl prakticky v souladu s očekáváním, avšak konvenuje s pravděpodobným poklesem průmyslové výroby v ČR za leden. 

Poslanecká sněmovna ČR včera ve stavu legislativní nouze schválila navýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 mld. na 500 mld. CZK.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Společnost Zoom zveřejnila za 4Q FY 2021 tržby i očekávaný zisk na akcii nad nejvyšším očekáváním

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Ekonomika na přelomu roku v oslabení

Ilustrativní obrázek

Jak nyní požádat o hypotéku a jakých chyb se vyvarovat?

Ilustrativní obrázek

Berkshire Hathaway ve 4Q reportovala růst provozního zisku, pokračovala ve zpětných odkupech akcií

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Po mírném růstu zřejmě čeká ekonomiku opět pokles

Ilustrativní obrázek

Eurohold plánuje navýšení kapitálu až o 100 mil. EUR za účelem koupě aktiv skupiny ČEZČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopisu Warrena Buffetta

Ilustrativní obrázek

Měsíčník finančních trhů – Únor 2021

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes převážně klesaly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 2.3.2021

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.