Ranní zpráva z finančního trhu 19.1.2021

09:00 | E V | Diskuze

Očkování je vzpruhou pro důvěru v evropskou ekonomiku.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Německý ZEW index by měl dnes ukázat na další nárůst ekonomického sentimentu, ke kterému přispívá pokračující proces vakcinace proti nemoci covid-19. Ten dává naději na postupný návrat k normálu. Zveřejněny budou také prosincové počty nově registrovaných aut v Evropské unii, které však zřejmě doplatily na probíhající uzavírky ekonomik. Dynamika tuzemských výrobních cen zůstala v prosinci utlumená a ty tak i nadále meziročně stagnovaly. V Itálii se pak premiér Conte bude snažit znovu nalézt podporu pro svůj kabinet. 

 

Německý ZEW index vykáže další zlepšení 

Nejsledovanějším ukazatelem dneška bude německý ZEW index, jehož lednová hodnota by měla ukázat na pokračující nárůst důvěry v další vývoj ekonomiky. Složka hodnotící očekávání analytiků pro následujícího půl roku podle našeho odhadu vzroste oproti prosinci o zhruba 10 deset bodů na 66 bodů. Trh je ve svých odhadech pesimističtější, když očekává poloviční zvýšení. Hlavním impulsem pro narůstající optimismus mezi analytiky je probíhající očkování proti nemoci covid-19, které v Evropské unii začalo na sklonku loňského roku a dává naději na vyřešení současné zdravotní krize. To se pak promítá i ve vyšších odhadech ekonomického růstu pro letošní rok, když hrozba dalších uzávěr jednotlivých ekonomik klesá s narůstajícím podílem proočkované populace. Samotný proces vakcinace však ještě nějakou dobu potrvá a obezřetnost vůči přehnaným očekáváním je tak namístě. Příslib výraznějšího oživení ekonomik se tak koncentruje spíše do druhé poloviny letošního roku. 

Spolu s německým indexem bude zveřejněn také ZEW index pro celou eurozónu. I zde lze očekávat nárůst, pravděpodobně však v menším rozsahu. Německo totiž patří mezi evropské premianty ve zvládání koronavirové krize, když jeho ekonomika podle předběžného odhadu za celý loňský rok poklesla v uvozovkách jen o 5 %. 

Zajímavé bude dnes také sledovat evropské počty nově registrovaných aut za prosinec. Již listopadové výsledky indikovaly snižující se prodeje osobních automobilů, když se meziroční pokles jejich registrací v Evropské unii prohloubil z říjnových 7,8 % na 12,0 %. Podíl na tom zcela jistě měly uzávěry velké časti evropských ekonomik, které pokračovaly i v průběhu prosince. Čísla za prosinec tak zřejmě také nebudou nijak povzbudivá. V ČR budou zveřejněny prosincové ceny výrobců. Jejich vývoj pravděpodobně zůstane i nadále utlumený, když jak my, tak i trh očekává pokračování meziroční stagnace. 

Z politických událostí jistě zaujme dění v Itálii, kde by měl tamní Senát rozhodovat o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Conteho.Italskou vládní krizi vyvolala strana Italia Viva bývalého premiéra Mattea Renziho, která se rozhodla opustit koaliční vládu a jako hlavní důvod uvedla nesouhlas se způsobem, jakým mají být v Itálii využity finanční prostředky z loni schváleného evropského fondu obnovy. V tuto chvíli to však vypadá, že předčasné volby jsou spíše méně pravděpodobnou variantou a premiér Conte novou podporu pro svou vládu zřejmě najde. Nahrává tomu i fakt, že velká část italských zákonodárců nechce ještě dále eskalovat současnou krizi, která je díky koronaviru již tak vážná. Podporu v dolní komoře parlamentu již včera Conte podle očekávání získal, v Senátu to však tak jednoznačné není. 

 

Čínská ekonomika vloni vzrostla o 2,3 % 

Růst čínské ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlil ze 4,9 % na 6,5 % meziročně, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Za celý loňský rok tamní hospodářství vzrostlo o 2,3 %a Čína tak byla pravděpodobně jediná z větších ekonomik světa, která dokázala i přes nepříznivý vliv koronavirové pandemie vykázat meziroční nárůst HDP. K jeho meziročnímu poklesu (o 6,8 %) došlo pouze v prvním čtvrtletí loňského roku, tedy v období, kdy se koronavirus začal z Číny rozšiřovat do celého světa. Další vlny, jež země na západní polokouli zasáhly s ještě větší intenzitou než vlna první, už čínské ekonomice zásadně neuškodily. Ve čtvrtém čtvrtletí tak růst tamního HDP již odpovídal předkrizovým úrovním. 

Měsíční data za prosinec ukazují, že expanze čínské ekonomiky pokračovala jak ve výrobním sektoru, tak i v oblasti obchodu a služeb.Meziroční růst průmyslové produkce zrychlil z 7,0 % na 7,3 %. Dobrou kondici čínského výrobního sektoru již minulý týden naznačily velmi dobré výsledky vývozu, který vzrostl meziročně o skoro 20 %. V průběhu čtvrtého čtvrtletí loňského roku došlo také k výraznějšímu obnovení spotřeby domácností, která do té doby za vývojem zbytku ekonomiky relativně zaostávala. To potvrzuje i růst maloobchodních tržeb (zahrnující také stravovací služby), který i v prosinci setrval poblíž 5 %. Díky příznivému vývoji pandemie bylo totiž možné uvolnit řadu opatření. Přes zlepšení v posledním čtvrtletí byl i tak loňský rok pro čínský maloobchod velmi špatný s celoročním poklesem tržeb o 3,9 % (v roce 2019 maloobchodní tržby naopak o 8 % rostly). 

Data z Číny na dění na evropských finančních trzích žádný významný vliv neměla a nic dalšího včerejší kalendář nepřichystal.Kurz eura k dolaru tak zaznamenal jen minimální změny, když se pohyboval v úzkém pásmu 1,206-1,208 EUR/USD. Na koruně jsme byli svědky výraznějších pohybů (od 26,15 až k 26,21 CZK/EUR), které však byly spíše technického rázu a souvisely se stále relativně nízkou likviditou na korunovém trhu.

Zdroj:Martin Gürtler, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Fresenius reportoval celoroční výsledky nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Opravdový hit v bydlení poslední doby? Řadové domy blízko měst

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Medtronic za 3Q reportuje tržby lehce pod konsensem a očištěný zisk na akcii nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Do čeho investovat s uzavřenou provozovnou a jak nepřijít o zákazníky

Ilustrativní obrázek

Home Depot ve 4Q překonal očekávání analytiků, výhled na rok 2021 neposkytujeČti více
Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Pražská burza roste

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 24.2.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 24.2.2021

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.