Ranní zpráva z finančního trhu 18.12.2019

09:04 | E V | Diskuze

ČNB ponechá sazby beze změny

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Nálada německých průmyslníků měřená indexem IFO se podle našeho názoru v prosinci mírně zlepšila. Finální odhad evropské inflace žádné překvapení nepřinese. Zajímavé bude naopak dnešní zasedání České národní banky. Ta ponechá úrokové sazby sice beze změny, dva z členů bankovní rady však zřejmě opět zvednou ruku pro jejich růst.

Nálada německých průmyslníků mírně lepší

Dnes bude zveřejněn prosincový IFO index. Ten by se měl mírně zvýšit. Náladu německým průmyslníkům pravděpodobně vylepšila obchodní dohoda mezi Čínou a Spojenými státy a výsledky britských voleb. Z domácích faktorů je to nízký stav zásob v oblasti průmyslu, který slibuje vyšší produkci a neutuchající ochota spotřebitelů utrácet.

V eurozóně bude zveřejněn finální odhad listopadové inflace. Jádrová složka bude potvrzena na úrovni 1,3 %, celková inflace pak na 1,0 %. V příštím roce by se úroveň celkové inflace měla postupně přibližovat té jádrové.

Euro v poklidu

Společná evropská měna se včera pohybovala v pásmu 1,113-1,117 USD/EUR. Na dolní hranici tohoto pásma dnes ráno i otevírá. Hůře na tom včera byla britská libra. Ta už umazala většinu svých povolebních zisků. Vrásky jí dělá snaha Borise Johnsona prosadit zákon, který by zakazoval prodloužení přechodného období pro vystoupení Velké Británie z EU. To by mělo skončit už za rok.

ČNB ponechá sazby beze změny

Česká národní banka ponechá úrokové sazby na dnešním zasedání beze změny. Ve prospěch jejich stability hovoří zpomalující výkonnost domácí ekonomiky, nižší růst spotřeby domácností i pomalejší růst mezd. Inflaci nad 3% tolerančním pásmem bude ČNB zřejmě interpretovat jako dočasnou odchylku. Tisková konference se však zřejmě ponese v jestřábím tónu. Očekáváme, že dva členové bankovní rady zvednou ruku pro zvýšení sazeb (Vojtěch Benda a Tomáš Holub), zbytek bude zřejmě hlasovat pro ponechání sazeb na stávající úrovni. Riziko ale je, že výsledek utkání nakonec bude 4:3. Trh v současné době dává prosincovému zvýšení sazeb zhruba 15% šanci. O něco vyšší pravděpodobnost vidí v Q1 20 (25 %). Poté ve svých cenách zahrnuje už postupné uvolňování měnové politiky.

Koruna se drží pod 25,50 CZK/EUR

Koruna se stále drží poblíž nejsilnějších hodnot za posledního půl roku. Ani během úterního obchodování se nad hranici 25,50 CZK/EUR nevrátila. V pozitivní náladě jí stále udržuje lepší situace ve vnějším prostředí i očekávání dnešního zasedání ČNB.

Maďarská centrální banka včera ponechala sazby beze změny. Nezměnila ani cíl pro poskytovanou likviditu, nakupovat ale bude více korporátních dluhopisů. Inflační rizika podle jejího vyjádření zůstávají symetricky rozložená.  Maďarský forint reagoval oslabením směrem k úrovním okolo 330,3 HUF/EUR.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 10.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 6.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 28.1.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 27.1.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 23.1.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 21.1.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Asie v záporu kvůli virovým obavám, Korea ztratila 4 %

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko denních minim

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.