Ranní zpráva z finančního trhu 18.11.2020

08:52 | E V | Diskuze

Eurozóna zůstává v deflaci.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Po včerejším svátku u nás, který pro většinu obchodníků znamenal závěrečný den prodlouženého víkendu, se dnes na korunový trh vrátí aktivita. Tuzemský i středoevropský ekonomický kalendář je ale prázdný. A moc toho nenabídne ani ten světový. Finální čísla říjnové inflace v eurozóně budou potvrzena na již zveřejněných nízkých hodnotách, data z amerického trhu nemovitostí potvrdí pokračující růstové momentum. 

 

Inflace v eurozóně zůstane dlouho slabá 

Finální čísla inflace za říjen v eurozóně by měla být potvrzena na dříve zveřejněných odhadech. Ty ukazovaly na meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,2 %, což znamená, že oproti loňskému říjnu jsou ceny o 0,3 % níže, když svou roli sehrálo i snížení německé DPH. Meziroční dynamika jádrové inflace je v plusu, když v říjnu dosáhla 0,2 %. Zůstává tak velmi nízká a vzhledem ke stále se zvyšujícímu počtu zemí eurozóny, které kvůli pandemii zavádějí v různé míře restriktivní opatření, nelze očekávat, že by se v blízké době inflace s nějakou razancí vrátila. 

 

Déjà vu na finančních trzích 

Vstup finančních trhů do nového týdne se vydařil a jako by z oka vypadl situaci před týdnem. Vzpomeňme, jak pozitivně trhy reagovaly na zprávy ohledně úspěšného vývoje vakcíny proti covid-19 z dílen společností  Pfizer a BioNTech. Toto pondělí s obdobnou, možná ještě lepší zprávou, přišla americká firma Moderna. Její vakcína, u které probíhá třetí fáze testování na 30 tisících dobrovolnících, vykázala úspěšnost 94,5 %. Příznivější by měly být i podmínky pro skladování. Zpráva tak opět podpořila akciové trhy, na devizových trzích z ní profitovalo euro. To se vůči dolaru v pondělí ráno vyšplhalo až k 1,1870 USD/EUR. Během dne ale společná evropská měna své zisky částečně korigovala. Včerejší evropské obchodování se opět euru vydařilo, když se jeho kurz dostal dokonce na dohled hladiny 1,1900 USD/EUR. Americká data maloobchodních tržeb za říjen ale zaostala za tržním očekáváním a zchladila náladu na trhu.To se projevilo jak na akciích, které se dostaly do červeného pásma, tak i na mírné korekci eurových zisků. 

Pondělní optimismus na finančních trzích se odrazil i na kurzu české měny. Ta dokonce krátce po poledni posílila až ke 26,32 CZK/EUR a dostala se tak na nejsilnější hodnotu za posledního dva a půl měsíce. V ještě v závěru pondělní seance své zisky lehce korigovala posunem ke 26,40 CZK/EUR. Ranní data o cenovém vývoji v primárních okruzích za říjen žádný impuls pro trhy nepředstavovala. Ceny průmyslových výrobců sice rostly o něco rychleji, než s čím počítal trh, významněji opačným směrem ale působí ceny zemědělských výrobců. Včerejší sváteční den zajišťovali na korunovém trhu likviditu převážně londýnští investoři. Zhoršení globální nálady se podepsalo i na kurzu koruny vůči euru, který zamířil směrem ke 26,55 CZK/EUR.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

5 tipů pro motoristy - Praktické informace i novinky, které přinesl rok 2021

Ilustrativní obrázek

Letošek může na realitním trhu znamenat rozvoj nájemního bydlení

Ilustrativní obrázek

Rok Refinansa: online platforma Skupiny MONETA refinancovala hypotéky za téměř 2 miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

United Airlines zveřejňují tržby a očištěný zisk na akcii lehce pod očekáváním a dlouhodobý výhled

Ilustrativní obrázek

Jak být úspěšný v IT?Čti více
Ilustrativní obrázek

ČSOB Bohatství největším fondem na českém trhu

Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela výrazněji v záporu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 22.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.