Ranní zpráva z finančního trhu 17.7.2019

10:38 | B Z | Diskuze

Trhu s rezidenčním bydlením se v zámoří moc nedaří

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Inflace v eurozóně zůstává pod cílem ECB, druhý odhad za červen ale potvrdí, že její jádrová složka zrychlila. Data ze zámoří ukáží, že se realitnímu trhu v Americe příliš nedaří. V regionu nás čekají data z polského trhu práce, který nadále zůstává utažený i ceny českých průmyslových výrobců, které kvůli levnější ropě v červnu poklesly.

Druhý odhad potvrdí zrychlení jádrové inflace v eurozóně

Americký realitní trh už delší dobu nezažívá nejlepší období. Investice do bydlení v rámci HDP klesaly nepřetržitě pět čtvrtletí a v tomto trendu pravděpodobně pokračovaly i v Q2 2019. Nepomáhají ani silný trh práce s vysokou zaměstnaností, ani nízké úrokové sazby. V červnu předpokládáme propad dynamiky nově zahájených staveb, částečně se ale jedná o korekci dobrých dat z dubna a května. Druhý odhad pravděpodobně potvrdí, že spotřebitelská inflace v eurozóně zrychlila v červnu na 1,2 %. Ruku v ruce by měla o tři desetiny zrychlit i jádrová inflace z květnových 0,8 %. Důvodem jsou především vyšší ceny služeb ve Francii, Německu i ve Španělsku. Naopak inflaci táhne dolů pokles cen pohonných hmot a silná statistická základna zejména u indexu cen energií.

 

Dolaru pomohl slabý ZEW i americké maloobchodní tržby

Německý ZEW index se ve složce očekávání propadl v červenci o 3,3 bodů na -24,5 bodu, přičemž dlouhodobý průměr indexu je 21,8 bodů. V mínusu se ocitla i složka hodnocení současné situace, kterou stáhla dolů především situace v německém průmyslu. V celkovém hodnocení se tak promítá pokračující trend propadu továrních objednávek i globální politické nejistoty, které čím dál více stahují sentiment finančních expertů k pesimismu.

Americká spotřeba ve druhém čtvrtletí letošního roku výrazně přidala a podle všeho byla hlavním motorem hospodářského růstu. To potvrdila i včerejší statistika amerických maloobchodních tržeb za červen. Ty v kontrolní skupině vzrostly meziměsíčně o solidních 0,7 % a o desetinu nahoru byla revidována i statistika z předchozího měsíce. Statistika z průmyslu zklamala jen na oko. Průmyslová výroba sice meziměsíčně stagnovala, zpracovatelský průmysl si ale připsal meziměsíčně slušných 0,4 %. Překvapivě slabá statistika německého ZEW indexu ekonomického sentimentu i vcelku dobrá data amerických maloobchodních tržeb podpořily dolar, který proti euru během dne posílil o téměř 0,4 %. Ten dnes ráno začíná obchodování na 1,121 USD/EUR.

 

Levnější ropa stáhla ceny primárních výrobců dolů

Domácí ceny průmyslových výrobců podle našeho odhadu v červnu poklesly meziměsíčně o 0,4 % v důsledku nižší ceny ropy. Meziroční dynamika tak zpomalila o pět desetin na 2,8 %. Koruna s velkou pravděpodobností na statistiku cen primárních výrobců reagovat nebude.

 

Polská jádrová inflace zrychlila

Na slabší euro regionální měny včera příliš nereagovaly. Koruna odpoledne nepatrně oslabila na 25,60 CZK/EUR. Polský zlotý o 0,1 % posílil na 4,257 PLN/EUR. Pomohla mu k tomu statistika jádrové inflace, která meziměsíčně zrychlila o 0,4 %. Na meziroční dynamice přidala 0,2 pb na 1,9 %. Polská inflace se ale stále drží pod cílem polské centrální banky, která se podle vyjádření svého guvernéra Glapinského tento rok své rekordně nízké sazby zvyšovat, ale ani snižovat, nechystá.

 

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanostiČti více
Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.