Ranní zpráva z finančního trhu 16.5.2019

09:35 | E V | Diskuze

Polská jádrová inflace se vrací k normálu, růst sazeb však ještě nepřinese

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Dnes mnoho makroekonomických dat zveřejněno nebude, v hledáčku trhu tak zůstane především rozruch okolo obchodních válek. Zaujme snad jen statistika o počtu nových zahájených staveb ve Spojených státech, které se dlouhodobě moc nedaří. Zdá se však, že se v dubnu výstavba rezidenčního bydlení opět rozjela. V regionu bude zveřejněná polská jádrová inflace za duben, která se podle slov tamního prezidenta centrální banky, vrací k normálu.

Duben přinesl růst rezidenční výstavby

Americký realitní trh v dubnu dožene svůj březnový propad. Stavebnictví se navzdory tomu, že celkově si americká ekonomika vede dobře, nedaří. Výstavba rezidenčního bydlení klesá už pět čtvrtletí po sobě a v samotném Q1 2019 si připsala ztrátu 3,1 % y/y. Především únor a březen přinesly negativní překvapení, důvodem však bylo chladné počasí, které produkci posunulo na začátek druhého čtvrtletí.

Druhé čtení potvrdilo růst eurozóny

Druhé čtení potvrdilo, že ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí přidala 0,4 % q/q, očekáváme ale, že v následujících čteních bude toto číslo revidováno nahoru. Věříme, že i v eurozóně zůstal růst investic solidní, zatímco příspěvek čistých investic bude nulový. Je ale pravděpodobné, že ekonomika eurozóny zpomalí v Q2 v důsledku slabší spotřeby domácností. Ekonomické fundamenty však nadále mluví ve prospěch solidní dynamiky v letošním roce. Slabá inflace podporuje růst disponibilních důchodů a prorůstově působí také expansivní fiskální politika jednotlivých zemí. Firmy navíc mají dostatek kapitálu i chuti k investicím. Tyto faktory by měly ve velké míře vykompenzovat zpomalování globálního obchodu a politické nejistoty.

Prezident Trump pravděpodobně plánuje zpozdit rozhodnutí ohledně cel na dovoz aut z Evropské unie a Japonska až o šest měsíců. Původně mělo být toto rozhodnutí učiněno do 18. května, podrobnosti ohledně výše a objemu cel jsou však nejasné.

Polská jádrová inflace se vrací k normálu

Středoevropský letní čas = BST+1

Podle včerejšího prohlášení prezidenta Polské národní banky A. Glapinskeho se jádrová inflace vrátila k normálním hodnotám. Trh očekává, že dnešní statistika potvrdí zrychlení jádrové inflace za duben. Ta se už za březen vyšplhala nejvýše za posledních šest let. Dokud se ale bude držet pod cílem NBP, není podle její holubičí frakce důvod ke zvyšování sazeb.

Solidní HDP v Q1 měnám mnoho impulzu k posílení nedalo

Včerejšek byl ve znamení statistik HDP za první čtvrtletí. Premiantem regionu je bezesporu Maďarsko, jehož ekonomika si připsala slušných 1,5 % mezičtvrtletně. Úspěšná byla i polská ekonomika, která rostla nad očekávání  tempem1,4 % q/q. Česká ekonomika je ve srovnání s těmito zeměmi za popelku, mezičtvrtletně přidala 0,5 %. Vykázala tak podobnou dynamiku jako její největší obchodní partner Německo, jak jsme psali zde http://bit.ly/2Eca2Jh. Avšak přesto, že byl český meziroční růst HDP desetinu nad očekáváním trhu, koruna na statistiku nereagovala. Naopak během dne měla spíše tendence oslabovat. Včera se kurz tuzemské měny pohyboval okolo 25,77 CZK/EUR, dnes ráno je ale už o pět haléřů silnější. Ani ostatní měny nebyly navzdory publikovaným statistikám úspěšné. Polský zlotý zůstal téměř nezměněn na 4,310 PLN/EUR, maďarský forint ztratil 0,4 % a ocitl se na 325,6 HUF/EUR.

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy smíšené; trh spekuluje nad tím, co bude tématem Trumpovy konference ohledně Číny

Ilustrativní obrázek

Wall Street pokračuje v růstovém tažení

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.