Ranní zpráva z finančního trhu 16.4.2019

08:56 | E V | Diskuze

ZEW index naznačí obrat k lepšímu v německé ekonomice

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Zatímco americký průmysl je dlouhodobě v dobré kondici, což potvrdí dnešní čísla, německý výrobní sektor se podle všeho stále nachází v recesi. ZEW index by ale měl ukázat, že i výhled pro německou ekonomiku se otáčí k lepšímu. Český průmysl nečelí pouze zpomalení v Německu, ale, jak ukáže dnešní statistika, i rostoucím cenovým tlakům. 

Americký průmysl potvrdí svou dobrou kondici

ZEW index, který odráží hodnocení německé ekonomiky ze strany finančních trhů, v dubnu podle nás i tržního odhadu zastavil svůj několikaměsíční propad ve složce očekávání. Evropský průmysl již ukázal stabilizaci a zlepšení očekáváme brzy i v německé výrobě. To by se ve dnešních číslech mělo odrazit. Na druhé straně jsou ještě stále patrné problémy ve zpracovatelském sektoru, a tak se hodnocení současné situace nadále zhoršuje. Ve Spojených státech je situace odlišná. Průmysl si dlouhodobě zachovává solidní růst a ne jinak tomu podle našeho odhadu bylo i v březnu. 

Kurz eura proti dolaru v nebývalém klidu  

Obchodování eura s dolarem se včera neslo ve velmi poklidném duchu. Už své evropské obchodování euro otevřelo proti dolaru těsně nad hranicí 1,130 USD/EUR. Tam se udrželo v podstatě po celé obchodování a na této úrovni dnes své domácí obchodování podle všeho také zahájí. Investoři včera nedostali mnoho impulsů. Zatímco důvěra v průmysl v okolí New Yorku překvapila vyšším číslem, podporu dolaru nepřinesl projev člena FOMC Evanse. Ten prohlásil, že v případě výrazného oslabení jádrové inflace (pod 1,5 %) by sazby měly jít dolů. Je to podle něj však pouze hypotetická varianta. On takové oslabení inflace neočekává. Evans předpokládá stabilitu sazeb až do podzimu příštího roku.   

Průmyslové ceny potvrdí inflační tlaky v ekonomice

Domácí ceny průmyslových výrobců podle nás v březnu reflektovaly nárůst cen ropy a šly nahoru. Zajímavé bude sledovat i vývoj cen v ostatních primárních okruzích. Ceny zemědělských výrobců v posledních měsících nabraly silnou dynamiku. Ceny ve stavebnictví rostou kvůli nedostatku kapacity v tomto sektoru a i ceny služeb ukazují na silné inflační tlaky. 

Sváteční pohoda začala na trzích trochu dříve

Obchodování s korunou včera probíhalo až ve svátečním klidu. Za velmi nízké obchodní aktivity koruna oslabila až o tři haléře a dostala se v jednu chvíli na 25,65 CZK/EUR. Ke konci obchodování se koruna ustálila přibližně o haléř níže. Maďarský forint a polský zlotý byly oproti koruně úspěšnější. Forint si připsal přibližně třetinu procenta, když posílil na 320,2 HUF/EUR. Zlotý si připsal pouze desetinu procenta na 4,273 PLN/EUR. Polskou inflaci neovlivnil finální odhad inflace. Ta stále zůstává pod cílem centrální banky. Další utahování měnové politiky tak v brzké době neočekáváme.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu: Maloobchodní tržby v zámoří chytly na konci prvního čtvrtletí svěží vítr

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 12.4.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 2.4.2019

Ilustrativní obrázek

Konjunkturální průzkum - březen 2019

Ilustrativní obrázek

Stavebnictví čeká růst, trh nemovitostí stagnace

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.3.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek převážně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Zámoří s mírnou ztrátou

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v mírném zisku, Philip Morris bez dividendy -9%

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifický region na pozadí zveřejnění HDP v Číně smíšeně

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavřel úterní seanci růstem o 0,26%.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.