Ranní zpráva z finančního trhu 16.1.2020

08:51 | E V | Diskuze

Finanční trh vstřebává dohodu mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek
Foto: public

První fáze dohody uzavřena a nastává čekání na další vyjednávání. Vánoční maloobchodní tržby v USA pravděpodobně vykáží pokračování růstu nákupů. Průmyslové ceny v ČR za prosinec ukáží malý nárůst, ale jejich dynamika zůstává utlumena. Guvernér Rusnok očekává stabilitu úrokových sazeb ČNB.

Finanční trh dnes ještě bude vstřebávat včerejší podpis první fáze dohody mezi USA a Čínou. Nicméně dohoda byla již trhem do značné míry anticipována, takže větší impulsy jsou z tohoto důvodu nepravděpodobné. V dalších měsících či letech ale bude podstatné vyjednávání další části dohody, která by dle Trumpových slov měla vést k odbourání cel. Hlavním makro-údajem dneška budou maloobchodní tržby v USA za prosinec. Růst Spojených států je ostatně aktuálně tažen především spotřebiteli. Santa Claus na tom pravděpodobně nic nezměnil a tržby vykáží růst kolem 0,5% m/m. Akciové trhy budou především sledovat výsledkovou sezónu.

Z regionálních údajů dnes bude za pozornost stát údaj o vývoj cen výrobců v ČR. V případě průmyslových výrobců čekáme mírné meziměsíční zvýšení z titulu vyšších cen ropy. Ceny producentů v posledních měsících klesaly. Ovšem nízká srovnávací základna z prosince 2018 způsobí nárůst meziroční změny průmyslových cen na 2,1 %, ale to nic nezmění na faktu, že ceny výrobců jsou v útlumu.

Rusnok čeká stabilní úrokové sazby

Euro včera proti americkému dolaru posílilo o 0,2 % navzdory tomu, že zveřejněná makrodata působila spíše naopak. Index podnikatelské aktivity v oblasti New York za leden vykázal růst nad odhady. Naopak průmyslová produkce v eurozóně vykázala menší meziměsíční růst, přiřemž  revize předchozích dat ukázala, že meziročně je výkon průmyslu v záporu 1,5 %, když se čekalo -1,0 %. Nicméně tržnímu sentimentu všeobecně nahrálo uzavření dohody USA - Čína. Celoroční německé HDP vzrostlo vloni v souladu s odhady pouze o 0,6 %.

Ruský premiér včera podal demisi pár hodin po výročním proslovu presidenta Putina, na které nastínil ústavní změny. Putin navrhl, aby novým premiérem byl ředitel ruského Federálního daňového úřadu Michail Mišustin. Ruský rubl nakrátko oslabil, ale brzy ztráty umazal.

Česká koruna včera posílila pod hladinu 25,10 CZK/EUR, když ostatní regionální měny proti euru mírně oslabily. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro časopis Ekonom uvedl: „situace vypadá na stabilitu sazeb. Samozřejmě nevíme, zda nepřijdou nějaké mimořádné události, nicméně za normálních scénářů je stabilita nejpravděpodobnější“. Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda včera prohlásil, že zrychlení inflace nad prognózu i nad horní mez tolerančního pásma znamená, že její návrat k cíli bude asi pozvolnější, ale trajektorie se zřejmě zásadně měnit nebude. Dle svých slov bude opět debata o tom, zda sazby zvýšit nebo ponechat na současné úrovni. Připomeňme, že Vojtěch Benda je tím, kdo na uplynulých zasedáních v menšině stále hlasoval pro růst úrokových sazeb. Další člen ČNB Tomáš Niedetzký dnes řekl, že posílení koruny ovlivní rozhodnutí bankovní rady. My se s ohledem na to, že od druhého čtvrtletí čekáme zpomalování inflace a také vzhledem k opětovnému posilování koruny kloníme stále ke stabilitě úrokových sazeb pro tento rok. 

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

První klienti v Čechách si sjednali hypotéku plně online

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktiva

Ilustrativní obrázek

Cloud4com má nové servery Cisco UCS a slaví 9 let bez výpadku

Ilustrativní obrázek

Ratingová agentura Fitch zhoršila rating úvěrové spolehlivosti pro výrobce letounů Boeing

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.