Ranní zpráva z finančního trhu 15.10.2020

09:02 | E V | Diskuze

Přichází další klíčový okamžik pro Brexit.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Ekonomický kalendář dnes přinese americká data, která potvrdí zlepšování na trhu práce, ovšem stále se zpomalujícím tempem. Sentiment indikátory pak odhalí narůstající obavy amerických průmyslníků. Důležitá dnes ale bude i geopolitika. Dnešní a zítřejší jednání Rady EU si B. Johnson stanovil jako deadline pro své vyjednávání o podobě brexitu. Nicméně pro obě strany se jako reálný konec vyjednávání jeví konec října či začátek listopadu. Kromě brexitu dnes bude mít Rada na programu situaci kolem covid-19, téma klimatických změn či vztahy mezi EU a Afrikou. 

 

Pomalé zlepšování na americkém trhu práce pokračuje 

Dnešní americká data spíše vnesou na trh obavy. Týdenní statistiky počtu nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti sice opět poklesnou, tempo však dramaticky slábne. Indikátory sentimentu z průmyslového sektoru z okolí New Yorku i Philadelphie potvrdí zvyšující se obavy průmyslníků. Aktuální nálada na globálních trzích je spíše pochmurnější, akciové trhy se nachází v červeném a dolar již dnes ráno významnější korekci předchozích eurových ztrát a posilování společné evropské měny nepřipouští. Kyvadlo diskusí ohledně amerického fiskálního balíčku se přehouplo na tu pesimistickou stranu. Kongres jej zřejmě do voleb neschválí, z čehož strážce tamních financí S. Mnuchin viní politiky – republikáni a demokraté po mnoha měsících vyjednávání nakonec k dohodě nedospěli. 

Přes včerejší korekci nemá koruna v současné době na růžích ustláno. Epidemická situace se nadále zhoršuje, obavy z dalšího utažení vládních restriktivních opatření jsou na místě. Guvernér Rusnok včera pro agenturu ČTK potvrdil svá předchozí slova, že letošní HDP může klesnout výrazněji, než s čím počítá prognóza ČNB. Použití jiných nástrojů, než jsou úrokové sazby, podle něj nyní není potřebné (včetně nástroje devizových intervencí). Ke kurzu uvedl, že „ten se zatím chová spolehlivě jako stabilizátor“, což interpretujeme tak, že oslabuje rozumným tempem a tím uvolňuje měnové podmínky. Do mediální karantény mají centrální bankéři ještě dva týdny. Dnes ráno hodlá ministryně financí kontaktovat představitele bankovního sektoru s tím, že chce probrat možnosti prodloužení splátkového moratoria. To jinak končí posledním říjnovým dnem. 

 

Euro se včera odrazilo ode dna, koruna také 

Středa znamenala na devizových trzích zlom v dosavadních trendech. I když mělo euro během prvních obchodních hodin na globálních trzích tendenci ještě ztrácet, včerejší seanci nakonec zakončilo silnější. Srpnová čísla průmyslové produkce v eurozóně skončila nepatrně pod průměrným tržním očekáváním, když většina dat z velkých evropských zemí již byla zveřejněna v předchozích dnech. Srpen vesměs znamenal další meziměsíční růst průmyslové produkce v evropských zemích. Pro další vývoj to ale ve světle nastupují druhé koronavirové krize až tak moc neznamená. Srpnová data jsou již dávnou historií. Pro trhy bude z tohoto ranku důležitější PMI průmyslové aktivity z velkých evropských zemí i eurozóny jako celku za říjen, které budou v podobě předběžných odhadů publikovány 23. října. 

Koruna byla včera regionálním vítězem. Zatímco polský zlotý i maďarský forint zakončily i středeční den v červených číslech, tuzemská měna si ve finále polepšila. I když ráno to tak nevypadalo. Během první hodiny včerejší seance kurz vystřelil ke 27,45 CZK/EUR a koruna tak dosáhla své nejslabší úrovně za posledních pět měsíců. Následně ale začala své dosavadní ztráty vymazávat a v odpoledních hodinách se již obchodovala za ceny pod 27,30 CZK/EUR. Pomohla jí kombinace několika faktorů. Z globálního pohledu to bylo odražení se eura od svého dna vůči dolaru, povzbudivé zprávy ale přišly i z domova. Data srpnové platební bilance pozitivně překvapila vysokým přebytkem běžného účtu. Pomáhají výrazně nižší odtoky dividend do zahraničí. Trh ale řeší především současnou epidemickou situaci, když země je ode dneška významným způsobem paralyzovaná vládnímu restriktivními opatřeními. Pozitivně ale na trh zapůsobilo včerejší jednání vlády, která rozhodovala o zmírnění škod a kompenzacích pro postižené sektory, firmy i zaměstnance.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 19.10.2020

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Covid drtí korunu

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.10.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.10.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 12.10.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Pražská burza mírně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 21.10.2020

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 21.10.2020

Ilustrativní obrázek

Pilulka úspěšně vstoupila na pražskou burzu, upsala akcie za rekordních 307,4 mil. Kč

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.