Ranní zpráva z finančního trhu 14.8.2020

09:05 | E V | Diskuze

Zápis z jednání ČNB potvrdí vyčkávací pozici.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Průmysl i maloobchod v USA vykáží pokračující ekonomické oživení. V ČR budeme sledovat zápis z minulého zasedání ČNB. Finanční trh může ještě vstřebávat včera zveřejněný výsledek inflace v ČR za červenec, který byl citelně nad odhady. 

V USA bude dnes sledován vývoj maloobchodních tržeb a průmyslové výroby, přičemž v obou případech se čekají další meziměsíční nárůsty, ovšem zpomalujícím tempem oproti předchozím měsícům. V Evropě získají pozornost zpřesněná data o vývoji HDP za druhé čtvrtletí. Asijské akciové trhy se dnes pohybují smíšeně. 

ČNB zveřejní zápis z minulého zasedání, což by mohlo ozřejmit náhled ČNB na nastavení měnové politiky i na její vlastní prognózu, vůči které se guvernér Rusnok po zasedání poněkud vymezil ve smyslu načasování zvyšování úrokových sazeb. Finanční trh bude současnou zvýšenou inflaci dávat do kontextu vyjadřování ČNB. Ta dává silně najevo, že se zvyšováním úrokových sazeb spěchat nehodlá. Tento postoj by nebyl pro korunu příznivý i v případě, že by inflace zůstávala na vyšších úrovních. Peněžní trh aktuálně započítává 2T reposazbu za rok lehce pod úrovní 0,4 %. My se stále kloním k tomu, že inflace vlivem oslabení poptávky zpomalovat bude, přičemž nás zajímá především jádrová inflace, nicméně zatím se to neděje. 

 

Vyšší inflace vedla jen ke krátkému posílení koruny 

Na korunovém hřišti byl včera sledován především výsledek inflace. Ta v červenci prokázala opětovnou neochotu zpomalovat, když spotřebitelské ceny rostly meziměsíčně o 0,4 % a meziročně o 3,4 %. Za měsíčním zdražením stály především sezónní vlivy, jako jsou dovolené a dále segment dopravy. Koruna po zveřejnění výsledku posilovala pod hladinu 26,10 CZK/EUR a ruku v ruce s tím se mírně zvýšila i výnosová křivka. Později ale výnosová křivka klesla zpět a koruna zisky proti euru umazala. 

Soudě dle smíšeného vývoje akciových trhů se globální sentiment včera významně neposunul. Na většině hlavních akciových trzích mírně převládl pokles. Z makrodat potěšily týdenní data z trhu práce USA, když počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl pod psychologickou 1000000. Čína vykázala růst průmyslu v červenci o 4,8 % y/y a pokles maloobchodu o 1,1 %. V obou případech výsledek zaostal za odhady. Dolar pokračoval v oslabování proti euru. 

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 24.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 22.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.9.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

IPO Česká zbrojovka Group: Fio banka začala přijímat pokyny k úpisu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 24.9.2020

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 24.9.2020

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.