Ranní zpráva z finančního trhu 14.5.2020

08:32 | E V | Diskuze

Při nedostatku dat trh tápe kudy kam.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se pravděpodobně snížil. Finanční trh si klade otázku, zda doposud přijatá opatření na podporu ekonomik budou dostačující. Šéf Fedu varuje, že bude potřeba dalších výdajů a akciové trhy klesají. Kurz koruny se houpe ze strany na stranu.

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA se sníží

Dnešní data by měla potvrdit, že se přírůstek počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti USA zmenšuje. Jinak bude dnešek na nová data skoupý. Finanční trh bude odhadovat další vývoj a hodnotit karty, které už byly rozdány. K těmto kartám přispěl včerejší výrok šéf Fedu Powela. Ten řekl, že výhled na ekonomiku se může dál zhoršit, pokud se vládní výdaje dále nezvýší. Současně uvedl, že prozatím Fed neuvažuje o využití záporných úrokových sazeb.  Ačkoliv pomoc ekonomice od klíčových vlád je skutečně výrazná a mnohdy i velmi rychlá, stále není zřejmé, zda je dostatečná. Tato nejistota přetrvává a včera a dnes negativně dopadá na akciové trhy a dolar mírně posiluje proti euru. Z hlediska nových dat bude mnohem zajímavější zítřek, a to jak ve světě, tak na domácí půdě.

Odhad měsíčního vývoje platební bilance v ČR obvykle nemá pro korunu význam a pravděpodobně tomu nebude jinak ani tentokrát. Přesto bude zajímavé sledovat, jak tento odhad v době vypuknutí pandemie vypadal. Chybovost odhadu je však i v běžných časech veliká. Připomeňme, že samotná obchodní bilance v témže měsíci skončila malým přebytkem 3 mld Kč, když se čekalo cca 15 miliard.

Koruna se včera houpala jak na houpačce

Středoevropské měny včera nevěděly kudy kam. Koruna zprvu oslabila ke 27,53 CZK/EUR, následně posílila ke 27,38 CZK/EUR a pak opět oslabovala. Polský zlotý se pohupoval ze strany na stranu a maďarský forint ztratil proti euru 0,7 %.

Ze světových makrodat včera zaujal propad cen průmyslových výrobců v USA o 1,3 % meziměsíčně.  Meziroční údaj tak spadl do deflačního pásma ve výši 1,2 %. To bylo výrazně pod odhady, ale z drtivé většiny za tímto poklesem stál propad cen ropy. Připomeňme, že z hlediska celkové bilance jsou USA stále čistým dovozcem ropy. Tudíž navzdory řadě obtíží pro těžařský sektor by pokles cen černého zlata pro ekonomiku USA měl znamenat pozitivní impuls do HDP, i když v tuto chvíli poněkud druhořadý.

HDP Velké Británie se v prvním čtvrtletí oproti předchozímu kvartálu propadl o 2,0 %. Trh čekal pokles o 2,6 %. Připomeňme, že uzavření ekonomiky ve Velké Británii nastalo až 23. března, čili zjednodušeně pouhý týden stáhl HDP za celý kvartál dolů o 2 %. Druhé čtvrtletí bude o to horší. Ačkoliv britská data byla lepší, než se čekalo, výnos dvouletého vládního dluhopisu klesl na -0,05 % s tím, jak investoři více spekulovali na možnost záporných sazeb BoE.

Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu meziměsíčně zejména kvůli ropě klesly o 0,2 %. Meziroční růst cen zpomalil na 3,2 % z předchozích 3,4 %. To bylo 10 bp nad očekáváním trhu, 20 bp  nad prognózou ČNB a naopak 30 bp pod naší prognózou. Z hlediska trhu je překvapení malé. V dalších měsících by ústup inflace měl pokračovat, ačkoliv je zde řada protichůdných vlivů a o překvapení nemusí být nouze. 

Poptávka investorů ve včerejší aukci českých vládních dluhopisů opět silně překonala nabídku. Pokud deficit státního rozpočtu dosáhne letos odhadovaných 300 mld Kč, pak má ministerstvo pro letošek již nyní zajištěno téměř 97 % financování. Otázkou tak spíše zůstává především finální výše deficitu pro letošek i příští roky a s tím související financování v dalších letech.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 13.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.6.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 29.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 19.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.6.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.