Ranní zpráva z finančního trhu 14.10.2020

09:04 | E V | Diskuze

Tempo růstu průmyslové produkce v eurozóně zpomalilo.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pozornost dnes bude patřit srpnové průmyslové produkci v eurozóně. Ta sice zpomalila, vyhlídky ale zůstávají příznivé. Vzhledem k vývoji českého zahraničního obchodu za srpen může bilance běžného účtu zklamat. Ať už ale bude výsledek jakýkoli, negativní vývoj domácí pandemické situace nepřeváží. Více než osm tisíc nově nakažených bude kurz koruny udržovat i nadále pod tlakem.

 

Zveřejněná data vliv pandemické situace nepřeváží

Po výrazném meziměsíčním růstu o 4,1 % v červenci průmyslová produkce v eurozóně v srpnu pravděpodobně zpomalila. Náš odhad počítá s růstem na úrovni 1,5 % m/m. Naznačují to již zveřejněné výsledky z klíčových zemí, když výstup v Německu nečekaně poklesl o 0,2 % m/m. Na druhou stranu průmysl v Itálii rostl o 7,7 % m/m a je tak zpět na své předkrizové úrovni. Předstihové ukazatele naznačují, že v září dynamika průmyslové produkce opět nabere na tempu. Německý Ifo index se již vrátil zpět na úrovně před pandemií a poměrový ukazatel nové objednávky ke stavu zásob v září vyšplhal na 1,4 směrodatné odchylky nad svůj historický průměr. Vše by samozřejmě mohlo zhatit další uzavření evropské ekonomiky, ke kterému se, alespoň v oblasti průmyslu, zatím naštěstí neschyluje.

 V Česku bude zveřejněna bilance běžného účtu za srpen. Zahraniční obchod za toto období výrazně zaostal za tržními očekáváními. Podobný osud by tak mohl postihnout i dnes zveřejněnou statistiku. Objem vyplácených dividend bude pravděpodobně, stejně jako v minulých měsících, ovlivněn rozhodnutím firem výplaty dividend odložit či úplně zrušit. Ať už dopadne bilance běžného účtu jakkoli, převážit vliv negativního vývoje pandemické situace se jí nepodaří. Včerejší počet nakažených dosáhl více než 8 tisíc, což bude korunu držet i nadále pod tlakem.

 

Region v červeném

Regionální měny včera výrazně ztrácely. Žádná data zveřejněna nebyla, a tak negativní vývoj padá na vrub zhoršující se pandemické situace a obav z dalšího vývoje regionálních ekonomik. Koruna ztratila 0,7 % a posunula se až ke 27,40 CZK/EUR, což je nejslabší úroveň od druhé poloviny května. K nepříznivému vývoji kurzu koruny přispívá i pokles domácích tržních úrokových sazeb. Ty už v sobě zahrnují 50% šanci, že ČNB sníží sazby na technickou nulu (tedy 0,05 %). Prostor pro pokles úrokových sazeb stále ještě není vyčerpán, takže domácí měna může v následujících dnech dále oslabovat. Další důležitou psychologickou hranicí bude 27,50 CZK/EUR. Po uvolnění restriktivních opatření, které očekáváme v polovině listopadu, by koruna měla začít opět posilovat.

Na konferenci Goldman Sachs včera vystoupil guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Z jeho prezentace vyplynulo, že další uvolnění měnových podmínek není v současné době podle centrálních bankéřů potřebné. Možnost využití nekonvenčních nástrojů ale centrální banka pro jistotu analyzuje.

Kromě české koruny včera ztrácely i ostatní měny v regionu. Polský zlotý oslabil o 0,7 % nad 4,49 PLN/EUR, maďarský forint pak o 0,9 % na 370 HUF/EUR. Nedařilo se ani společné evropské měně. Ta v průběhu úterního obchodování ztratila 0,6 % a posunula se na 1,174 USD/EUR. Důvody k optimismu bylo včera totiž obtížné nalézt. Německý ZEW index ve složce hodnotící současnou situaci za tržními očekáváními výrazně zaostal. Podle prezidenta institutu to bylo dáno obavami investorů z pandemické situace, neřízeného Brexitu i prezidentských voleb v USA. Tyto faktory ze scény v nejbližších dnech nezmizí, což může euro držet pod tlakem.

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 25.11.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.