Ranní zpráva z finančního trhu 14.1.2021

08:53 | E V | Diskuze

Německá ekonomika v loňském roce zřejmě klesla o 5,1 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Koronavirová pandemie se podepsala na slabém výkonu německé ekonomiky, která podle nás za celý loňský rok klesla o 5,1 %. Závěrečné čtvrtletí minulého roku však nebylo, i přes obnovené restrikce v průběhu listopadu a prosince, podle našeho odhadu až tak špatné. Očekáváme jen mírný mezičtvrtletní pokles ekonomické aktivity o 0,5 %. Podpůrná opatření německé vlády na záchranu ekonomiky se však podepsala na výrazném deficitu veřejných financí, jehož podíl na HDP v loňském roce podle nás činil -5,3 %. V USA dnes budou zveřejněny tradiční týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které podle očekávání trhu setrvají na hodnotách z minulého týdne. 

 

V posledním loňském čtvrtletí německé HDP kleslo jen mírně 

V Německu dnes zveřejní předběžná data HDP za celý loňský rok, a to v předstihu před oficiálními čísly za čtvrté čtvrtletí.Podle našeho odhadu v loňském roce německá ekonomika odepsala 5,1 %, což by implikovalo jen mírný mezičtvrtletní pokles v posledním čtvrtletí o 0,5 %. V Německu od listopadu sice platí částečný lockdown (s předvánočním zpřísněním restrikcí), měsíční indikátory však i přesto vykazovaly poměrně dobré výsledky. To by dávalo šanci na lepší výsledek i v případě tuzemské ekonomiky, pro kterou naše prognóza očekává za celý loňský rok pokles o 7,6 %. Spolu s celoročním vývojem ekonomiky bude v Německu zveřejněn také podíl salda veřejných financí na HDP sloužící k vyhodnocení Maastrichtských kritérií. Zatímco v roce 2019 německá vláda vykázala přebytkový rozpočet ve výši 1,5 % HDP, v loňském roce již hospodaření tamního veřejného sektoru vlivem pandemie podle našeho odhadu propadlo do deficitu ve výši 5,3 % HDP. 

Z USA dorazí každotýdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by podle očekávání trhu měly setrvat poblíž hodnot z předchozího týdne. Oživení na americkém trhu práce se tak sice zastavilo, dobrou zprávou však je, že prozatím nedochází k významnému zhoršení. Míra nezaměstnanosti podle dat z minulého pátku v prosinci setrvala na 6,7 %. 

 

Včerejšek přinesl velké množství dat z tuzemské ekonomiky 

Tuzemská inflace v prosinci zpomalila nad očekávání rychle, když klesla na 2,3 % z předchozích 2,7 %. To bylo jak pod tržním odhadem (2,6 %), tak především pod prognózou ČNB (3,0 %). Hlavní příčinnou nižší prosincové inflace byly ceny potravin, které klesly meziměsíčně o 1,2 % a meziročně zhruba stagnovaly. Jádrová inflace naproti tomu zůstává výrazná, když na konci loňského roku klesla jen o jednu desetinu na 3,6 %. Trh na včera zveřejněná data inflace reagoval výrazným poklesem korunových sazeb, což se v průběhu včerejšího dopoledne odrazilo také v nepatrném oslabení koruny ke 26,20 CZK/EUR. Poté však následovala korekce zpět ke 26,17 CZK/EUR a zbytek obchodování se už nesl v poklidném módu s minimálními pohyby kurzu. 

Listopadové maloobchodní prodeje v ČR propadly vlivem obnovené uzávěry ekonomiky meziměsíčně o 4,6 %. Ve srovnání s říjnem se snížily tržby jak za prodej a opravy motorových vozidel (-2,0 %), tak i ve zbytku maloobchodu (-5,6 %). V meziročním srovnání a po očištění o rozdílný počet pracovních dní tržby bez prodejů aut poklesly o 6,5 %, když se ještě měsíc před tím pohybovaly poblíž loňských hodnot.  

Ke zhoršení došlo také u tržeb za prodej služeb, které prohloubily svůj meziroční pokles z říjnových -11,7 % na -12,9 % v listopadu.Nižší tržby oproti loňsku vykázala v sektoru služeb téměř všechna odvětví, k největšímu poklesu (o 70 % a více) však došlo v oblasti ubytování a stravování, v letecké dopravě a u cestovních kanceláří. Jediní, kdo ze současné situace těží, jsou i nadále poštovní a kurýrní činnosti a poskytovatelé ICT služeb, kde tržby vzrostly meziročně o 21,1 %, resp. o 15,4 %. 

Průmyslová produkce v eurozóně v listopadu překvapivě vzrostla meziměsíčně o 2,5 %, zatímco trh očekával její stagnaci.Meziroční pokles produkce v evropském výrobním sektoru se tak zmírnil z předchozích -3,5 % na -0,6 %. Za překvapením stojí především vývoj v Irsku, kde průmyslová produkce vzrostla oproti předchozímu měsíci o 52,8 %. Ve zbytku evropského regionu byl vývoj o poznání horší. V Německu expanze tamního průmyslu zpomalila z říjnových 3,7 % na 0,8 % meziměsíčně. V ostatních významných ekonomikách eurozóny se výroba oproti říjnu snížila; v Itálii o 1,4 %, ve Francii o 0,9 % a ve Španělsku o 0,6 %. 

Americká inflace se v prosinci vyvíjela v souladu s očekáváním trhu. Tamní spotřebitelské ceny tak vzrostly meziměsíčně o 0,4 % a jejich meziroční růst zrychlil z 1,2 % na 1,4 %.

Zdroj:Martin Gürtler, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Interactive Brokers Group reportovala výsledky za 4Q, výnosy z provizí vzrostly o 71 %

Ilustrativní obrázek

Bank of America představila výsledky za 4Q, mírné zklamání přinesly slabší výsledky obchodování

Ilustrativní obrázek

Výrazný příklon bankovnictví k digitalizaci v době covidu má za důsledek pokles důvěry lidí. Banky to musí řešit

Ilustrativní obrázek

Goldman Sachs ve 4Q překonala očekávání na úrovni výnosů i zisku, dařilo se obchodníkům i bankéřům

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k rekordu na hypotečním trhu a cenám nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 20.1.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Unikátní Aston Martin k výročí 100 let British Airways a 50 let Concorde

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v úvodu obchodování posiluje

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 20.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 20.1.2021

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.