Ranní zpráva z finančního trhu 13.8.2020

08:56 | E V | Diskuze

Čeká se zpomalování inflace v ČR.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Spotřebitelské ceny dle našeho odhadu i odhadů trhu v červenci zpomalily meziroční růst. Nejistota odhadů je stále zvýšená. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA by měl pokračovat v sestupu.

 

Růst spotřebitelských cen v ČR by měl brzdit 

Z kalendáře hlavních světových ekonomik dnes přitáhnou významnější pozornost pouze týdenní data z trhu práce USA, kde se čeká další snížení počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Asijské akciové trhy dnes rostou. Dolar v prostředí klesající averze vůči riziku pokračuje v mírném oslabování proti euru. 

Pro korunový finanční trh bude dnes sledovaný především výsledek červencového vývoje inflace v ČR.Analytici v průměru čekají její zpomalení k 3,1 % meziročně, náš odhad je činí 3,0 % y/y. Již zveřejněný výrazný nárůst jádrové inflace v Maďarsku poněkud zvyšuje obavy z vyššího růstu i v ČR. ČNB ve své poslední prognóze čeká mírné zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen na 3,4 %. Dnešní zveřejnění měsíčních dat platební bilance by tak jako obvykle nemělo mít na trh s českou korunou vliv. 

 

Inflace v USA nad odhady ponechala trh klidným 

O překvapení včerejška se postaral výsledek inflace v USA za červenec. Spotřebitelské ceny rostly meziměsíčně o 0,6 %, což bylo dvakrát rychleji, než trh čekal. Meziroční růst cen se zvýšil na 1,0 % z 0,6 %. Hlavní díl překvapení přitom leží v jádrové inflaci bez cen potravin a energií. Zde se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,6 %, když se čekalo 0,2 % a meziroční tempo vzrostlo na 1,6 % z předchozích 1,2 %, když se čekalo 1,1 %. Inflace sice zůstává nízko, ale takový skok, za kterým mimo jiné stálo zdražení oděvů a ojetých aut, je pozoruhodný. Zda jde o jednorázový výkyv či trend ukáží až další měsíce. Reakce finančního trhu byla relativně slabá. Výnosová křivka v USA se na okamžik dál mírně zvýšila a dolar po zveřejnění vůči euru lehce oslabil. Akciové trhy v USA i Evropě opět mírně rostly. 

Průmyslová produkce v eurozóně v červnu rostla oproti květnu o 9,1 %. Její meziroční propad se tak snížil na 12,3 % z předchozího poklesu o 20,4 %. To bylo jen o necelý procentní bod slabší, než se čekalo, takže významný impuls se zde nekonal. 

Česká koruna včera posílila na EUR/CZK 26,13. Na finančním trhu dál mírně rostly spekulace ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb. V horizontu jednoho roku trh čeká reposazbu na 0,39 %. Za všeobecně lepšícího se globálního sentimentu a rostoucích cen akcií se koruně daří posilovat.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 24.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 22.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.9.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.9.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

IPO Česká zbrojovka Group: Fio banka začala přijímat pokyny k úpisu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 24.9.2020

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 24.9.2020

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.