Ranní zpráva z finančního trhu 13.4.2021

09:07 | E V | Diskuze

Tuzemská inflace opět zrychluje.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Finanční trhy začaly týden s opatrným pesimismem ve vyčkávacím režimu. Vody by však mělo dnes rozvířit zveřejnění americké i tuzemské inflace za březen. Ty by shodně měly ukázat vliv vyšších cen energií a nízké srovnávací základny z minulého roku. Německý ZEW by měl pokračovat v růstu, nicméně jeho už tak vysoké hodnoty limitují předchozí trend. Pro druhé čtvrtletí však indikuje solidní ekonomické oživení. Koruna v úvodu týdne stagnuje, pro další dny však očekáváme její návrat pod 26,0 za euro. Ten indikují vyšší tržní sazby i silnější euro vůči americkému dolaru. 

 

Německý ZEW pokračuje v růstu 

Americká spotřebitelská inflace by opět měla vykázat za březen další nárůst zejména díky růstu cen energií. Na druhou stranu jádrová inflace by měla zrychlit jen mírně. Právě ceny energií byly v posledních měsících důvodem, proč celková inflace překvapovala směrem nahoru. Pro březen očekáváme, že tento trend oslabí, ale stále by měl být viditelný. Směrem nahoru budou táhnout inflaci i ceny v obchodech, zatímco náklady na bydlení stagnují. Navíc počínaje březnem se do srovnávací základny dostávají první „covidové“ měsíce z minulého roku, kdy cena ropy strmě klesala. Srovnávací základna tak bude podporovat vyšší meziroční růst cen. 

Tuzemská inflace by také za březen měla ukázat obdobný příběh. Vliv vyšších cen ropy a srovnávací základny z minulého roku by měl podle našich odhadů posunout meziroční inflaci k 2,5 %, což je nepatrně nad mediánem trhu. Takový výsledek by znamenal další mírné zvýšení odchylky inflace od prognózy ČNB z únorových 0,4 na 0,5 procentního bodu. 

Německý ZEW za duben ukáže podle nás další mírný nárůst z březnových 76,6 na 77,6 bodu. Ačkoli tamní ekonomiku stahuje dolů pokračující lockdown, překvapivá odolnost průmyslu a optimismus na akciových trzích by měly přetlačit výsledek do plusu. Nicméně již v současnosti je index očekávání vysoko nad historickým průměrem a potenciál pro další růst je tak nižší. Jeho vývoj však indikuje solidní oživení ekonomiky v druhém čtvrtletí. 

 

Tržní sazby indikují brzký návrat koruny pod 26 za euro 

Akciové trhy v úvodu týdne ukazují drobný ústup z nedávno získaných nových maxim. Investoři připravují své pozice na bohatý kalendář tohoto týdne, který nabídne americkou inflaci a data z maloobchodu nebo začátek výsledkové sezóny, která ukáže kondici firem za první čtvrtletí. V prostředí mírné opatrnosti se výnosy státních dluhopisů vrací k růstu a k lokálnímu maximu se vrátil i eurodolar. Tomu napomohly i překvapivě dobré výsledky maloobchodu v eurozóně, které více než dvojnásobně překonaly očekávání trhu. To se promítlo i do mírných zisků v regionu. Maďarský forint si připsal 0,15 %. Polský zlotý však obdobné zisky neudržel a skončil stagnací. 

Koruna na námi očekáváné posílení stále čeká.Po včerejšku ji však do dalších dní budou doprovázet vyšší tržní úrokové sazby, které umazaly většinu svého pátečního poklesu. Za těchto podmínek by se podle nás koruna měla v nejbližší době vrátit k 25,90 za euro. Navíc by dodatečnou podporu mohla najít v dnešním zveřejnění inflace, která by mohla podpořit růst úrokových sazeb, a s tím spojenou atraktivitu koruny na trhu. Globální sentiment i nadále podporuje otevřenost trhů vůči měnám rozvíjejících se trhů, nicméně největší riziko stále vidíme v nejistém vývoji eurodolaru a jeho vysokou volatilitu v posledních týdnech. Euro by si podle našich kolegů v SG mělo projít minimálně ještě jednou fází poklesu, než se vydá na úrovně nad 1,20 USD/EUR, což bude ovlivňovat i pohyb koruny vůči euru.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

MONETA varuje před vlnou podvodných mailů

Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituceČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.