Ranní zpráva z finančního trhu 13.3.2019

08:53 | M Z | Diskuze

Britský parlament včera opět odmítl dohodu Theresy Mayové o odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmanm

Dnes se bude hlasovat o neřízeném brexitu, který naštěstí nemá šanci být schválen. Z dat si zasluhuje pozornost průmyslová produkce v oblasti eurozóny, která by se měla vzpamatovat z prosincového pádu. V regionu je kalendář prázdný.

Evropský průmysl se probouzí ze zimního spánku

Ve Spojených státech by dnes mohla zaujmout jinak poměrně nezajímavá data cen průmyslových výrobců. Ty se ze svých výšin okolo 3 %, kde se nacházely ještě v polovině loňského roku, rychle sunou směrem dolů. Zpomalení jejich růstu by tak mohlo být dalším signálem, že inflační tlaky ve Spojených státech jsou na ústupu.

Průmyslová produkce v eurozóně by se měla oklepat z prosincového propadu a přidat 1,3 % m/m. Alespoň tomu nasvědčují již zveřejněné výsledky z některých zemí. Výrazně by měl růst především italský, francouzský a španělský průmysl. Ten německý se ze záporných čísel zatím zřejmě nedostane. V nadcházejících měsících však očekáváme i jeho zotavení.

Telenovela Theresy Mayové bude dnes pokračovat. Tentokrát budou britští poslanci hlasovat o tom, zda chtějí opustit EU bez dohody. Tento návrh naštěstí v britském parlamentu nemá naději na úspěch, takže bude spíše branou k dalšímu hlasování, a to o odložení vystoupení Británie z EU. To by mělo následovat hned ve čtvrtek. Na tom už se poslanci zřejmě shodnou a Theresa Mayová vyrazí s tímto návrhem do EU.

Navzdory porážce Theresy Mayové euro v dobré náladě

Inflace ve Spojených státech v únoru zpomalila v meziročním vyjádření na 1,5 %, což je nejnižší úroveň za posledního téměř dva a půl roku.  To nás zas ještě o něco víc utvrdilo v tom, že cyklus zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech je již definitivně u konce. To se společné evropské měně pochopitelně líbilo, a tak v průběhu dne posílila o 0,4 % na 1,129 USD/EUR. Náladu ji nezkazilo ani hlasování britského parlamentu o návrhu brexitové dohody Theresy Mayové. Ta sice opět utrpěla porážku, tentokrát ne však tak drtivou. Zatímco v předchozím hlasování poslanci zamítli návrh 230 hlasy, včera to už bylo „jen“ 149 hlasy. I přes zamítnutí dohody, však euro během asijské seance posilovalo a krátkodobě se dostalo až nad úroveň 1,130 USD/EUR. Dnes ráno však již otevírá opět na úrovni 1,289 USD/EUR.

Koruna Popelkou regionu

Regionální měny si včera připisovaly zisky. Polský i maďarský forint zakončily obchodování v mírném plusu, a to na úrovni 4,300 PLN/EUR a 315,4 HUF/EUR. Ztrácela akorát česká koruna, která oslabila o 0,1 % a posunula se na 25,67 CZK/EUR. Na domácí měně je patrné, že si březnovým zvýšením úrokových sazeb vůbec není jistá. To není překvapivé, vzhledem k tomu, že mzdová dynamika zaostala za očekáváním ČNB a únorová inflace už nebyla o tolik vyšší, než má ČNB uvedeno ve své prognóze. Růst úroků by tak byl pro domácí měnu překvapením. Jak to ale nakonec dopadne, se dozvíme až na zasedání 28. března. My stále sázíme na jestřábí křídlo v ČNB. Riziko, že sazby nakonec zůstanou beze změny, však není zanedbatelné.

 

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Čti více
Ilustrativní obrázek

Kdy jít proti investičnímu davu? Třeba v případě Boeingu

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 klesá o 0,39 %

Ilustrativní obrázek

Výrobce džínů Levi Strauss & Co. se vrací na burzu

Ilustrativní obrázek

PortFio - navýšení pozice v Erste Group

Ilustrativní obrázek

Index DAX klesá při pondělním ránu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast tažena obavami z blízké recese zakončila v červené barvě

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.