Ranní zpráva z finančního trhu 13.2.2020

08:37 | E V | Diskuze

Pokles úrokových sazeb USA bude hlubší, než trh čeká

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Dnes zveřejněná data ukáží, že růst spotřebitelských cen zůstává utlumen. Šéf Fedu signalizoval, že americká centrální banka nebude v případě potřeby váhat přistoupit ke kvantitativnímu uvolňování. Deficit běžného účtu platební bilance ČR vykáže za prosinec prohloubení.

Inflace v USA zůstává nízko

Spotřebitelské ceny v USA dle SG na začátku roku meziměsíčně vzrostly o 0,2 %. Celková meziroční inflace by tak měla zrychlit na 2,4 % - 2,5 %, zatímco jádrová inflace pravděpodobně zpomalila ke 2,2 %. Cenový vývoj v USA zůstává utlumen a v letošním roce k tomu přispívá i pokles cen ropy. Připomeňme, že americkým Fedem preferovaný jádrový cenový index spotřeby v prosinci meziročně rostl pouze 1,6 %.

V ČR bude zveřejněn výsledek platební bilance v prosinci. S ohledem na slabší výsledky obchodní bilance čekáme deficit běžného účtu kolem 9 miliard CZK. Pro korunu ale měsíční údaje z platební bilance neposkytují impulsy.

Koruna pod hladinou 25,85 CZK/EUR

Koruna během včerejška posílila až pod hladinu 24,84 CZK/EUR. Tak silná byla naposledy v říjnu 2012. Pomohl ji k tomu nárůst tržních korunových sazeb, rekordní úrokový diferenciál a vysoký zájem o české státní dluhopisy ve včerejší aukci. Dle naší prognózy by koruna měla letos spíše mírně oslabovat z důvodu nepříznivého vnějšího prostředí, nicméně zlepšený tržní sentiment na začátku roku koruně prosívá. 

Průmyslová výroba eurozóny v prosinci oproti listopadu klesla o 2,1 %, což se zhruba čekalo. Ovšem meziroční údaj ukázal propad o 4,1 %, když se čekalo 2,5 %. Slabé údaje z konce roku na druhou stranu nejsou překvapením. Nyní je spíše otázkou, kdy uvidíme lepší údaje s tím, jak se na počátku roku zlepšil tržní sentiment a předstihové indikátory.

Šéf amerického Fedu Jerome Powell včera při slyšení před Senátem uvedl, že Fed bude na případný ekonomický pokles reagovat rozsáhlými nákupy vládního dluhu neboli kvantitativním uvolňováním. Dalším nástrojem pak bude komunikace o budoucím vývoji úrokových sazeb. Jedná se o logickou odpověď na otázku, jak bude Fed uvolňovat měnovou politiku v případě potřeby, když jsou úrokové sazby nízké už nyní. Implikovaná hlavní sazba Fedu mírně klesla. Peněžní trh do konce roku čeká snížení hlavní sazby Fedu o 0,365 bb. My počítáme se snížením o 100 bb s tím, jak se bude zhoršovat vývoj ekonomiky USA.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pro muže je automobil srdcovou záležitostí, ženy v něm vidí spíše praktického pomocníka

Ilustrativní obrázek

Události v EU - ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Ilustrativní obrázek

Nový televizní program Skylink 7 sleduje už 75 % diváků

Ilustrativní obrázek

Loňské tržby výrobce svítidel Modus se opět vyšplhaly k jedné miliardě korun

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v roce 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX na červené nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu, výjimkou Japonsko

Ilustrativní obrázek

Poptávka po ropě vzroste v tomto roce nejslaběji od roku 2011, informuje EIA

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a vývoji na trhu s ropou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.