Ranní zpráva z finančního trhu 12.3.2019

08:39 | M Z | Diskuze

Druhé hlasování o brexitu bude napínavé

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmanm


Britský parlament bude hlasovat o dohodě o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Toto už druhé hlasování bude ale zajímavé i pro region, kde žádná důležitá data dnes zveřejněná nebudou.

Všechny oči upřené na britský parlament

Dnes bude britský parlament hlasovat o dohodě, která obsahuje podmínky brexitu. Tu už ale poslanci Spojeného království jednou razantně odmítli. Včera v noci se premiérka T. Mayová dohodla s předsedou Evropské komise J.C. Junckerem o změně okolo irské pojistky. Na rozdíl od původní dohody by měla ta dnešní obsahovat právně závazný dokument, který za určitých podmínek dává Velké Británii možnost zrušit irskou pojistku a odejít z  celní unie s Evropskou unií.

Pravděpodobnost Brexitu s dohodou v oficiálním termínu 29. března se tedy mírně zvýšila. Stále se ale přikláníme k názoru, že pokud dnešní hlasování dohodu neschválí, spíše než k odchodu bez dohody dojde k prodloužení vyjednávání o několik měsíců. Premiérka Mayová slíbila, že v případě úterního odmítnutí dá bez odkladu hlasovat o brexitu bez dohody a následně o odkladu termínu odchodu. K oběma hlasováním pravděpodobně dojde hned ve středu. 

Americké tržby svůj prosincový propad v lednu nesrovnaly

Americké maloobchodní tržby v lednu sice přidaly, na vybalancování prosincových ztrát to ale nestačilo. Co stojí za prosincovým propadem, nejhorším od dob finanční krize, není jasné. Lednová statistika dál ukazuje, že spotřeba domácností zůstala na začátku roku spíše tlumená, a hraje tak do karet výhledu americké centrální banky, podle které s dalším zvyšováním sazeb není kam spěchat.

Inflační překvapení korunu nenakoplo

Únorová inflace překvapivě zrychlila o dvě desetiny na 2,7 %, a zůstala tak tři desetiny nad prognózou ČNB. Důvodem rychlejší únorové dynamiky byl především rychlejší růst cen potravin, jak rozebíráme v našem reportu zde: http://bit.ly/2UBGUBD. Rovněž ČNB ve svém komentáři k inflaci vidí pokračující silné celkové inflační tlaky. Zatímco v budoucnosti ČNB očekává, že růst dovozních cen bude slábnout díky silnější koruně, domácí inflační tlaky budou polevovat s tím, jak bude klesat dynamika mezd. O snižování mzdového růstu mluvil ve svém rozhovoru pro týdeník Euro také guvernér J. Rusnok. Chválil si také, že v současnosti je centrální banka v komfortní situaci díky předchozímu zvyšování sazeb, které jim dává prostor pro uvolnění měnové politiky v případě nutnosti. K dalšímu růstu sazeb se ale nevyjádřil. Trh po zveřejnění statistiky inflace pravděpodobnost zvyšování sazeb přehodnotil jenom mírně, růstu sazeb v březnu věří méně než před páteční statistikou českých mezd, která naopak výrazně zklamala. I my v tuhle chvíli vidíme velké riziko, že k dalšímu zvyšování sazeb dojde až v květnu. Domácí měna však na tuto statistiku nereagovala, spíš naopak ještě včera o dva haléře oslabila na 25,65 CZK/EUR. Podobně jako koruna i forint během dne ztratil 0,1 % a skončil na 315,7 HUF/EUR, zatímco zlotý jako jediná měna v regionu o desetinu posílil a na okamžik se dostal na nejsilnější hodnotu za poslední měsíc, 4,294 PLN/EUR.

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Reich: Indický experiment naznačuje, co udělá s ekonomikou velký peněžní šok

Ilustrativní obrázek

Čína oznámila odvetná opatření na americké zboží v hodnotě 75 miliard dolarů; mj. sazbu na auta 25 %

Ilustrativní obrázek

Výnosy jsou nízko, kupujte dividendové akcie

Ilustrativní obrázek

Akcie padají, dluhopisy nesou čím dál méně. Jak v tomto prostředí investovat?

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji úrokových sazeb za 5 000 let

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 23.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street klesá

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy končí růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely čtvrteční seanci bez výraznějších změn, index S&P -0,05%

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu čtvrteční seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.