Ranní zpráva z finančního trhu 11.12.2015

08:38 | Redakce W4T | Diskuze

Přehled hlavních událostí včerejšího dne v kostce.

Foto: Public Domain

 

 

Zprávy a události

Počet nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti minulý týden stoupnul z 269 tis. na 282 tis. (trh 270 tis.). Dovozní ceny v listopadu klesly o 0,4 % m/m (trh -0,8 %). V meziročním srovnání se jedná již o pokles o 9,4 % (trh -9,6 %).

Francouzské harmonizované spotřebitelské ceny v listopadu meziměsíčně spadly o 0,2 %, zatímco trh čekal stagnaci. Meziroční inflace zpomalila z 0,2 % na 0,1 % (trh +0,2 %). Francouzská průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně přidala 0,5 %, zatímco analytici čekali stagnaci. Meziroční růst tak dosáhnul 3,6 % (trh +2,5 %).

Euro včera korigovalo své zisky

Společná evropská měna proti americkému dolaru včera oslabovala, když ubrala necelé procento. Dnes ráno tak otevírá na úrovni 1,094 USD/EUR. Euru nepomohl zveřejněný vývoj francouzských spotřebitelských cen, které v listopadu ubraly 0,2 % m/m a jejich meziroční růst zpomalil na 0,1 %. Vývoj pak už nezachránila ani tamní průmyslová produkce, která sice přidala 0,5 % m/m a meziroční růst tak zrychlil na 3,6 %, ale příznivá dynamika byla dána hlavně výrobou energií, zatímco zpracovatelský průmysl ubral půl procenta. Ve Spojených státech průzkum ve službách ukázal na nižší příjmy nemocnic, což se pravděpodobně negativně projeví v revizi HDP za třetí čtvrtletí. Podle výpočtů ekonomů SG by anualizovaný růst soukromé spotřeby měl být revidován z 3,0 % na 2,7 %.

I dnešní ekonomický kalendář nabízí zveřejnění zajímavých údajů. Nejdůležitější jsou americké maloobchodní tržby. Ty by po třech měsících, kdy prakticky stagnovaly, měly v listopadu vykázat růst o 0,3 %. Navíc nominální maloobchodní prodeje jsou brzděny poklesem cen pohonných hmot, které za sledovaný měsíc klesly o 5,3 %. Mírně by si měla polepšit i důvěra měřená michiganskou univerzitou. V Německu pak budou zveřejněny finální údaje o spotřebitelských cenách. Podle ekonomů SG by se neměly lišit od předběžných údajů, které ukázaly na meziroční růst harmonizovaných cen o 0,3 %. Inflaci pomáhá slabší pokles cen energií a rychlý růst cen potravin.

Zlotý a forint blízko dlouhodobých minim

Obchodování s korunou se včera znovu pohybovalo ve velmi úzkém pásmu těsně nad hladinou 27,02 CZK/EUR. Na rozdíl od maďarského forintu a polského zlotého není koruna tak ovlivňována rozhodnutím Evropské centrální banky. Poté, kdy minulý čtvrtek ECB nenaplnila očekávání analytiků ohledně dalšího uvolňování měnové politiky, se podle agentury Reuters investoři začali obávat, že by středoevropské měny mohl zasáhnout odliv kapitálu v souvislosti s očekávaným zvýšením sazeb ze strany amerického Fedu. Maďarský forint je tak nejslabší od začátku července a polský zlotý se pohybuje dokonce blízko své nejslabší hodnoty v tomto kalendářním roce.

Česká swapová výnosová křivka včera nedoznala významných změn.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.