Ranní zpráva z finančního trhu 11.11.2020

08:55 | E V | Diskuze

Lagardová vystoupí na fóru ECB.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Tak takhle prázdný kalendář už tu dlouho nebyl. Jedinou událostí dne bude vystoupení prezidentky ECB Lagardové na fóru ECB. Vzhledem k inflaci v záporu a dalšímu šíření koronaviru bude její vystoupení zřejmě holubičí a naznačí potřebu přijetí dalších opatření. Absence jakýchkoli makroekonomických událostí tak přitáhne pozornost zpět k evergreenům. Tedy ke koronaviru, brexitu či povolebnímu dění v Americe. Na finančních trzích tak lze očekávat spíše zklidnění, případně korekci zisků, které si euro i česká měna v minulých dnech připsaly.   

Zveřejněno nebude vůbec nic

Ekonomický kalendář je dnes prázdný nejen ve Spojených státech, ale i eurozóně a středoevropském regionu. Na ekonomickém fóru ECB dnes vystoupí její prezidentka Lagardová. Radost jí zřejmě nebude dělat silné euro, inflace pod bodem mrazu ani vyhlídky ekonomiky eurozóny, které kazí druhá vlna pandemie. Vystoupení se tak ponese v holubičím tonů a naznačí, že v prosinci můžeme čekat další opatření. Těmi bude zřejmě prodloužení a rozšíření stávajícího pandemického programu o dalších 500 mld. EUR, a to do konce příštího roku.

Důvěra v Německu se propadla

V Německu byl včera zveřejněn listopadový ZEW index. Ten kvůli druhé vlně pandemie ve složce očekávání již druhý měsíc v řadě klesal. Dostal se až na úroveň 39 bodů, což je nejméně od dubna, kdy Německo zasáhla první pandemická vlna. Průzkum byl však prováděn před oznámením firem Pfizer a BioNTech o 90% účinnosti testované vakcíny proti nemoci covid-19. Prosincový indikátor má tak naději na zlepšení. Na evropských akciových trzích včera panovala pozitivní nálada a indexy si připisovaly zisky. Prostor pro posilování společné evropské měny se však zřejmě již vyčerpal a tak zisky, které si připsala díky naději na vakcínu i vítězství Joe Bidena v amerických volbách, již dále nerozšiřovala. Ve srovnání s předchozím obchodním dnem naopak mírně korigovala směrem k úrovním okolo 1,182 USD/EUR.  

Koruna ve svém posilování včera již přibrzdila. Krátce prolomila hladinu 26,40 CZK/EUR, pod ní se ale neudržela a v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,46 CZK/EUR. Prostor pro další posilování považujeme již za limitovaný. Po euforii, kterou na trh přinesl pokles rizikové averze díky výsledkům voleb v USA a naději na novou vakcínu, očekáváme u kurzu koruny spíše zklidnění či případnou korekci rychle nabytých zisků. Na zveřejnění říjnové inflace domácí měna nijak nereagovala. Ostatně k tomu nebyl ani důvod. Inflace skončila pouze desetinku jak pod tržním odhadem, tak i pod odhadem ČNB. S hodnotou 2,9 % se tak inflace vrátila zpět do tolerančního pásma ČNB. Jádrová inflace zůstala i nadále vysoká, a to na úrovni 3,7 %. Na našem výhledu, že úrokové sazby zůstanou až do konce příštího roku beze změny, zveřejněná data nic nezměnila.

Vývoj ve zbytku regionu byl včera diferencovaný. Na polský zlotý dopadá rychlé zhoršování tamní pandemické situace a ten tak v průběhu dne o 0,4 % oslabil a posunul se na úroveň 4,50 PLN/EUR. Maďarský zlotý naopak o 0,8 % zpevnil (na 356,1 HUF/EUR).  

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.1.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 4.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 10.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.12.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 21.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 21.1.2021

Ilustrativní obrázek

Unikátní Aston Martin k výročí 100 let British Airways a 50 let Concorde

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.