Ranní zpráva z finančního trhu 10.12.2020

08:56 | E V | Diskuze

ECB dál uvolní měnovou politiku.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

ECB na dnešním zasedání úrokové sazby nezmění, ale dále uvolní svou měnovou politiku přes programy a parametry nákupu aktiv. Zároveň dnes začíná dvoudenní evropský summit, na kterém se bude mimo jiné jednat o brexitu a Evropském záchranném fondu. Od tuzemské inflace za listopad čekáme další mírné zpomalení. 

 

Česká inflace ukáže další drobné zpomalení 

Od zasedání ECB se dnes všeobecně čeká další měnověpolitické uvolnění. Ke změně nastavení úrokových sazeb pravděpodobně nedojde, ale ECB dopředu avizovala rozšíření programů nákupu aktiv. Počítáme s navýšením pandemického programu nákupu aktiv (PEPP) o 600 mld. EUR na cílovou sumu 1950 mld. EUR a jeho prodloužením do konce roku 2021. Dále s oznámením o spuštění čtvrtého kola dodávek dlouhodobé likvidity (TLTRO IV) od března 2021 a další prodloužení požadavků na kolaterál při dodávkách likvidity do konce roku 2021. Očekávání trhu je v hrubých obrysech podobné (trh čeká navýšení PEPP cca o 500 mld. EUR). Pokud by ECB doručila něco menšího, šlo by o nečekané zklamání. Je zde spíše šance, že ECB může s ohledem na výrazné podstřelování inflačního cíle překvapit pozitivně například protažením PEPP až do roku 2022. Ke komunikaci nastavení měnové politiky se tentokrát přidá i nová prognóza. Příchod druhé vlny pandemie pravděpodobně bude znamenat snížení prognózy HDP pro nejbližší rok. Připomeňme, že příchod vakcíny dle ECB prozatím neznamená výraznou změnu, takže vyšší nárůst lze v prognóze ECB čekat spíše až v roce 2022. Toto by byl spíše argument, proč v tuto chvíli očekávat od ECB spíše výraznější impuls, což ale není náš hlavní scénář.  

 

Dnes začíná dvoudenní Evropský summit. Již první den by se mělo jednat o Evropském záchranném fondu.Zde se situace pravděpodobně zdárně posouvá s ohledem na včerejší zprávy o kompromisu ze strany Polska a Maďarska s německým předsednictvím. Na pozadí se bude jednat o brexitu. Na včerejší večeři premiéra Johnsona a prezidentky EK Ursuly von der Leyen nedošlo k průlomu a vyjednavači dostali čas do konce týdne. V případě dohody o brexitu by následovala snaha o urychlenou ratifikaci před koncem roku, což by byl sám o sobě těžký úkol. V případě nedohody se ještě uspíší přípravy na odchod Británie bez dohody, ale jednání mohou dál pokračovat. Dále se bude jednat o emisních limitech, společném postupu u Covidu-19 a sankcím vůči Turecku. 

 

Od dnešního zveřejnění vývoje spotřebitelských cen v ČR za listopad čekáme jejich meziměsíční stagnaci. V případě potravin počítáme s malým zdražením. Naopak ceny elektrické energie ještě budou reflektovat předchozí zlevnění. Hlavní otázkou je vývoj jádrové inflace. Od té čekáme po sezónním očištění malé zvolnění na 0,2 % m/m, v meziročním vyjádření pak 3,6 % po předchozím tempu 3,7 % y/y. Nejistota cenového vývoje je v době pandemie zvýšená. Do cen se postupně přenese předchozí oslabení koruny. Otázkou zůstává, jak věrně je standardizovaný spotřební koš schopen zachytit skutečný cenový vývoj, neboť zejména některé služby nejsou nakupovány tak jako v klidném období. Data o vývoji průmyslu, maloobchodu a mezd zveřejněná tento týden překvapila pozitivně. Pokud by jádrová inflace opět prokázala neochotu zpomalit, spekulace na růst úrokových sazeb mohly dál vzrůst. V tuto chvíli počítá trh s o něco více než jedním zvýšením hlavní úrokové sazby ČNB do konce příštího roku. Příští týden zasedá ČNB a tak bychom mohli slyšet nějaké další vyjádření členů bankovní rady. Ovšem jakoukoliv změnu nastavení měnové politiky lze pro příští zasedání téměř vyloučit. Ačkoliv jsme uprostřed druhé vlny pandemie a hrozí nám třetí, téma potřeby dalšího uvolnění měnové politiky se nyní zdá být smeteno ze stolu a trh spekuluje na rychlost a načasování zvyšování. Nicméně člen bankovní rady Tomáš Holub před několika dny označil debatu o normalizaci měnové politiky za předčasnou, když si zatím umí představit mnohem horší scénáře.  

 

Polsko a Maďarsko stáhly veto, koruna posílila 

Včerejší kalendář makroekonomických dat zel prázdnotou. Nálada na finančních trzích byla lehce pozitivní, když trhy spekulovaly na fiskální balík v USA. Akciové trhy v Evropě a USA mírně rostly, ale v USA se později stočily do záporu. 

Česká koruna včera navázala na předchozí posílení a ještě více zpevnila. Důvodem byla všeobecně pozitivnější nálada na finančních trzích. Polský zlotý a maďarský forint posilovaly zhruba dvakrát více než koruna. Polsko a Maďarsko údajně dospěly k předběžné dohodě s německým předsednictvím Evropské unie o sedmiletém rozpočtu EU, který hrozily vetovat kvůli podmíněnosti čerpání unijních peněz dodržováním zásad právního státu.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 23.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.2.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 26.2.2021

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 26.2.2021

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka vydává dluhopisy na financování akvizice Coltu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.